ICL7660 ile opamp besleme

Başlatan Mucit23, 04 Haziran 2015, 10:37:12

Mucit23

ICL7660 ile opamp'ın negatif beslemesini sağlamak uygunmudur. +5V regüle edilmiş gerilimim var. Aynı zamanda -5V gerilime ihtiyacım var. Daha önce hiç denemedim sormak istedim.

ICL7660 opamp beslemesi için sağlıklı bir gerilim üretirmi?

Tagli

Ben genelde o sekilde kullaniyorum ama hassas bir is icin ne kadar uygun olur bir fikrim yok. Ayrica opamp cikisindan akim cekmemen gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

ercan_t

merhaba

yeni sinyal jenerotürü aldım atmel devre şeklinde, bu devrede kullanmışlar 9 volt ile calışıyordu ben 10 volt verdim hemen 7660 entegresi yandı.
lm358 op amp i bu entegre ile beslemişler.
o devreyi incelemeni tavsiye ederim.
cihaz http://www.buyincoins.com/item/35773.html#.VXACHvntlBc

Mucit23

Çok ufak sinyallerle uğraşıyorum. 0-40mv diferansiyel fark gerilimi yükseltmek için kullandığım özel opamplar var. Test için birkaç tane ICL7660 aldım. Denemek istiyorum. Opampın çıkışındanda akım çekilmeyecek, Mikroişlemciye gireceğim.

tekosis

20mA akımda 25 derece sıcaklıkta çıkış direnci 55-60 ohm civarında diyor. denemeleri yaparken bunun bir etkisi olur mu? denemek lazım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Kabil ATICI

7660 bir kaç tane opamp beslemek için yeterli oluyor. Özellikle switch mode tipi çeviriciler kullanılamayacak durumlarda hayat kurtarıyor.
ambar7

Mucit23

Teşekkürler ufak bir pcb çizip test yapacağım. 

ercan_t

merhaba,
Eğer devrenizde max232 var ise ondanda negatif voltaj alınabiliyor böylelikle devreniz ucuz oluyor.