pc disk başlangıç seçimi yapan sistem

Başlatan mert3162, 04 Haziran 2015, 19:46:37

mert3162

arkadaşlar merhaba yakın zamanda dizüstü bilgisayarıma ubuntu kurmuştum ve gayet memnunum neden masaüstündede yüklü olmasın diye düşünerek kafamda bazı şeyler tasarladım şimdi bilgisayarımın disk okuma bölümüne giriş süresi 11 sn bilgisayarımda şuanda 1 adet ssd 120 gb ve 1 adet 1 tb olmak üzere iki disk bulunuyor.bilgisayarın açılışında bir disk secici oluşturup boot anında pc ye bir diski gösterip o diskten direk başlamasını istiyorum fakat boot süresi geçildiğinde yani bios diski sectikten hemen sonra diger disk(ler)i de devreye almak istiyorum bunun için şöyle bir şey düşündüm

seçici anahtar üzerinden windows 7 secildiğinde ssd disk röle kontakları direk olarak çekilecek ve pc 11 sn sonunda ssd diski göreceği için sistemi direk burdan açacak sistem ön yükleme aşamasındayken örneğin 3 sn sonra yani 14 üncü saniyede 1 tb olan diğer disk rölesi çalıştırılacak ve sistem açıldıktan sonra 1 tb diskide kullanılabilir hale getiricek

şimdi sorum şöyle diyelim kontaklardan bir yada bir kaçı zamanla arıza yaptı ve açıp kapatmadı disklerimin yanma ihtimali varmıdır yoksa disk herhangibi bir enerji kesintisinde kendisini korumaya alırmı ?
bunun yerine piyasada satılan phonix yari iletken röleler var kontak sistemsiz direk silikon malzeme üzerine uygulanan voltaj ve akımı direk olarak diske gönderirmi yoksa eşik geriliminden ve çalışma akımından dolayı voltaj ve akım düşüşü yaşanırmı(yaşanırsa disklerin çalışmama yüksek akım çekme ve yanma riskleri var)

not: ödev falan değildir okulu bitireli 9 sene olmuştur :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

t2

Bu iş için role dusunmenize  çok şaşırdım. Disk öyle boot sonrasında takilmaz. Sakıncalı. Hatta elle takıp sakincayi görebilirsiniz.
Boot partition belirleyip oraya boot menü yapsanız, istediğiniz diskten istediğiniz partition dan istediğiniz işletim sisteminden başlasanız daha kolay olmaz mı?

Boot için 1gb primary partition ayarlayıp içine Hiren cd boot menüsü eklenebilir. Grub4DOS ile bot menü yapılır.
Diskler ve  isletim sistemleri anahtarlanir. Linux windows fark etmez. istediğinizi seçersiniz.

Diskte işletim sistemi yüklü bile olsa yeni bir boot partition ayarlamak çok kolay. Bu iş için 1gb fazla bile.

engerex

mert3162

ozaman mecburen başlangıçta seçicez elle
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

t2

Zaman aşımı oluyor,seçim yapılmazsa kendisi seçiyor.

fatih6761

İlla birşeyle uğraşayım diyorsanız rs232 portuna bir donanım yaparsınız PICli üstünde 3 buton olan. Açılışa bu boot code yazarsınız x86 assemblyde basılı butona göre istediğiniz diskin boot sectörünü önyükler.
He uğraşmaya değer mi? bence grub2 ve elle seçmek en mantıklısı.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ByTEK

Multiboot uygulamasını araştırın. Sanırım aradığınız cevabı bu yazılımda bulacaksınız.