3-5V to 12V Step-Up tasarımı

Başlatan Cemre., 09 Haziran 2015, 15:28:11

Cemre.

Herkese iyi günler.

Hala şarj devresi konusunda araştırma yaptığım li-po pilli bir sistemi 12V ve 5V ile beslemeyi düşünüyorum. Pilleri tek hücre paralel şekilde kullanacağım gibi görünüyor. 3hücreli piller kullanmayı düşünmüştüm ancak şarj devresi konusunda sıkıntı yaşadım ve projede bir de DC generatör mevcut. Çıkış gerilimi 3-5V civarında olacak tahminim.

Sonuç olarak 3.7V civarındaki pil gerilimini 12V'a yükseltmek ne kadar mantıklı olur?
12V hattından kontrol kartları ve bir kamera beslenecek. (rahatlıkla 4-5A civarı verebilsin istiyorum)
5V hattından ise 10 adet servo ve pillerin şarjı gerçekleşecek. Pillerin şarjı generatör devredeyken olacak. (Pil başına 500mA şarj akımı desek 10hücrede 5A yapar. Yani bu hattın da 8-10A verebilmesi gerekiyor.)

Bu akım değerlerinde paralel bağlı birden fazla çevirici kullanmak ne kadar mantıklı olur? (Her biri farklı alıcıları besleyecek biçimde)

12V ve 5V regülasyonu konusunda entegre devre şeması tüm önerilerinize ihtiyacım var...

xenix

12V 5A ve 5V 10A verebilecek iki farklı boost çevirgeç yapabilirsiniz, çalışır. Bu yük altında hücre gerilimi 3V seviyesine düştüğünde pillerden 40A akım çekmek durumunda kalacaksın. 18650 standart pilleri kullandığın durumda, her pil 5A akıma kadar yüklesen, en az 8 tane paralel bağlaman gerekecek.  8 pili paralel bağlamak yerine ben olsam 2P4S şeklinde bağlayıp 12V-16V seviyesine çıkar ve buck çevirici kullanarak 12V ve 5V üretirdim. 4 adet seri lityum pili şarj edebilen entegreler var.

Cemre.

Alıntı yapılan: xenix - 09 Haziran 2015, 16:00:34
12V 5A ve 5V 10A verebilecek iki farklı boost çevirgeç yapabilirsiniz, çalışır. Bu yük altında hücre gerilimi 3V seviyesine düştüğünde pillerden 40A akım çekmek durumunda kalacaksın. 18650 standart pilleri kullandığın durumda, her pil 5A akıma kadar yüklesen, en az 8 tane paralel bağlaman gerekecek.  8 pili paralel bağlamak yerine ben olsam 2P4S şeklinde bağlayıp 12V-16V seviyesine çıkar ve buck çevirici kullanarak 12V ve 5V üretirdim. 4 adet seri lityum pili şarj edebilen entegreler var.

Hocam 18650 değilde 1S LiPo kullanmayı düşünüyorum. Onlar istediğim akımı sağlamaz diye zaten.
Bahsettiğiniz entegrelere örnek verebilir misiniz acaba? Bulunabilirliği olan.