stm32f0 pin 1 identifier

Başlatan justice_for_all, 10 Haziran 2015, 09:06:59

justice_for_all

Aşağıdaki resimde görülen stm32 aldım ama iki tane pin 1 belirtici var hangisi karar veremedim.Bileniniz varmı?

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

z

http://file1.dzsc.com/product/15/01/21/275001_161106883.jpg

STM32F103 de yazılar düzgün okunacak şekilde tuttuğunda nokta sol altta oluyor. Bu durumda sendeki çipin asıl noktası sol alttaki küçük olan olması lazım.

Emin olmak için Vdd Vss pinleri arasında ters diyod ölçümü yap.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MrDarK

Hocam standarda göre yazıların düz okunduğu sol alttaki yer 1 numarayı göstermeli.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

patasana

justice_for_all

data sheetine bakıyorum delikler karşılıklı kafam karıştı normalde datasheet tede küçük delik gösteriyor neden böyle bişe yapmışlar anlamadım.

mesaj birleştirme:: 10 Haziran 2015, 12:34:32

kontrol ettim soylediğiniz gibi küçük yuvarlak.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Karamel

Hocam gectigimiz yaz forum mesajlarini okurken boyle bir soru okudugumu hatirliyorum. Oncedende konusulmus. MrDark hocamin dedigi gibi. Yazilar duz okunurken sol altta kalan benek bizim belirtecimiz. Telefondan girdigimden konuyu bulamadim. Pc den girince unutmazsam arastiririm yeniden ::)

justice_for_all

saolun hocam lehimledikten sonra iki tane yuvarlak olduğunu farkettim sonra dogru lehimledğimi anlayınca bi ohhh çektim doğrusu.

MrDarK

Konudan çok bağımsız ama şimdi muhittin abinin paylaştığı resimi görünce sormak istedim. Bu tarz chipleri daha doğrusu benim çalıştıklarım genelde 64 değilde 100 pinli oluyor. Montajlarken zorluk çekiyorum. Bunun bi kolayı var mıdır acaba ? :)

Yöntemim ; padlere pasta sür, chipi takmadan ince tabaka lehim gezdir, chipi dengeli yaklaştır köşelerden sabitle üstüne bastırırken hava tabancası ile padleri ısıt. Kullandığım yöntem yanlış mı yoksa daha kolayı var mı ?

Bazen tüm lehlimleri kısa devre edip pompa ilede alıyorum fakat o yöntem hem padlere hem chip ayaklarına fazlasıyla zarar verebilen bir yöntem oluyor. Ayrıca bazen tüm lehim pompa içine gelmiyor uğraş dur :) Kısacası yardımmmmm :)
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

justice_for_all

ilk önce padlere lehim yaptığım zaman sabitlemek için baya uğraşıyorum dogrusu.çünkü lehimi biraz fazla kacırırsan lehim oval bir şekil oluyor ve pinleri oturtmak biraz zor.ben köselerden tutturdugum zaman flux surup havyanın ucuna biraz lehim değdirip pinlere dokundurup çekiyorum güzel oluyor.

muhittin_kaplan

ben lqfp yi elimle rahatca lehimleyebiliyorum (ama mikroskop altında)
önce bir pini mümkün olan en düzenli şekilde lehimliyorum. sonra çaprazına geçerek ve MCU yu tam düzenli olacak şekilde lehimliyorum. (böylece sabitlemiş oluyorum) sonra her kenardan çağrazlı birer lehimleyerek (1-33-17-49 sonra 2-34-18-50 ve böyle devam ederek) yapıyorum. Bu çapraz lehimleme ile ısının aynı yerde yoğunlaşmasını engellemiş oluyorum.

Karamel

Alıntı yapılan: MrDarK - 10 Haziran 2015, 15:34:07
Konudan çok bağımsız ama şimdi muhittin abinin paylaştığı resimi görünce sormak istedim. Bu tarz chipleri daha doğrusu benim çalıştıklarım genelde 64 değilde 100 pinli oluyor. Montajlarken zorluk çekiyorum. Bunun bi kolayı var mıdır acaba ? :)

Yöntemim ; padlere pasta sür, chipi takmadan ince tabaka lehim gezdir, chipi dengeli yaklaştır köşelerden sabitle üstüne bastırırken hava tabancası ile padleri ısıt. Kullandığım yöntem yanlış mı yoksa daha kolayı var mı ?

Bazen tüm lehlimleri kısa devre edip pompa ilede alıyorum fakat o yöntem hem padlere hem chip ayaklarına fazlasıyla zarar verebilen bir yöntem oluyor. Ayrıca bazen tüm lehim pompa içine gelmiyor uğraş dur :) Kısacası yardımmmmm :)

hocam ben bu yaz. bu konu hakkinda calismalar yapacagim :) hatta kendime full hd microscope yapmayida planliyorum. umarim becerebilirim ::)

M_B

Öncelikle birer köşeden ( Capraz ) düzenli olarak lehimliyorum.
Daha sonra ise bir sıradan  tüm pinleri lehimle doldurup havya ile kaydırarak lehimlenmesini sağlıyorum.
Sırayla diğer sıraları da yapıyorum. temizledikten sonra da kontrol ediyorum sıkıntı varsa flux surup duzeltiyorum.

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet