Pic ve Power Suply

Başlatan ErsinErce, 03 Ocak 2003, 00:18:02

ErsinErce

0-35 volt ayarlı güç kaynağını picle

nasıl yapacağım hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Prof.EleCTroN

es-es

Bir LM317 devresi bul, adj pinine bağlı potansiyometrenin yerine dijital potansiyometre bağla. 1.2 v 40 v 1.5 A ayarlanabilir güç kaynağın olsun.

murtaza

acaba lm 723 ile yapılmış bir devreyede (güç kaynağına) dijital potansiyometreyi kullanabilirmiyim.
Sağlığımızın kıymetini bilelim...

kesmez

bu konuda birkaç  teori üreteyim...
önce hardware pwm i olan bir pic bul....
Bu durumda ..
HPWM ucuna bir seri direnc ve direncin diğer ucuyla şasi arasına bir kondansatör bağla (alçak frekans geçiren filtre, mesela 10k ile 10 mikrofarad)... kondansatör ile direncin birleştiği uca opampın noninv.ucunu bağla , inv.ucunuda opampın çıkışına bağla (voltaj follover veya tampon oluştur.).....
daha sonra hpwm 0-1 sürelerinei seçtiğin frekans üzreinde artırmaya başla.. Çıkış 0-5 volt arasında değişecektir (256 adımda ) . çıkış voltajını bir displeye yazdırabilirsinde... . Ancak ..
0-35 volt ile bu işi başarmak için tabi bazı eklemeler yapmak gerekir...

Eğeer üzerinde bir de adc kanalı olan pic bulursan daha iyi...
bu durumda çıkış voltajını örnekleyerek (ölçerek) çıkışın istediğin voltaja gelmesini hpwm kullanarak sağlayabilirsin.

Bir başka teori pic içinde bulunan komparatöreleri kullanarak çıkışı ayarlamak...
Ayarlı bir referans gerilimi üretip bu gerilimi komparatörün bir ucuna bağla .. hpwm kullanarak ürettiğin çıkış gerilimini gerilim bölücü dirençler kullanarak komparatörün diğer ucuna bağla komparatörün çıkışını kullan...

umarım çok karışmadı..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

es-es

eğer dijital potansiyometre kullanmıycam diyosan, LM317 nin ADJ ayağına PWM ver. Tabi bir Transistörle. Verdiğin PWM in duty cycle oranına  göre çıkıştan  1.2 - 40 v çıkış alırsın. Ama LM317 Çıkışındaki kondansatörü biraz büyük tutarsan iyi olur.

byka

www.mcu.cz/atm/  sitesinde Home - MCUserver - FromTheNet in icinde powerzip diye bir dosya var bu dosyanın icinde imalata hazır pic li digital kontollu power supply var code felan hepsi var

güle güle kullanın

http://www.mcu.cz/atm/index.php?action=download&filename=power.zip&directory=MCUserver/FromTheNet&  bu direc download adresi fakat uye olmadan alabilirmisninz bilmiyorum bu siteye ilk once uye olun bence cunku burda aradıgınız herseyi bulabilirsiniz

Yada burdan direc indirebilirsiniz

powerzip1
powerzip2
powerzip3
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

murtaza

pwm kullanma kısmını picler de okumadım. bakalım oralara gelince kesmez abinin fikirlerini düşünürüm..
bu arada byka abinin mcu.cz deki power'ı indiriyorum. eğer benim devredeki elemanlar varsa iyi olurdu..
devremde LM723 2N3055 kullanılıyor..(internette karşılaşmısınızdır..)
Sağlığımızın kıymetini bilelim...

ise

16f877  de pwm var  sitede yapılan sistemi   tüm anakartlar kullanıyor   2 fetli ve geri beslemeli sistem

ErsinErce

Teşekkürler arkadaşlar

aster

Sayın cynetron, acaba devreyi yaptınız mı? yaptıysanız bizlerle paylaşabilirmisiniz?