max232 - 3.3v calisma

Başlatan Karamel, 16 Haziran 2015, 23:39:56

Karamel

marhaba. yazin serial port iletisim yaptirmak istiyorum. arm microcontrollerlar 3.3v oldugundan vede bende bir adet 5v besleme voltage i ile calisan bacakli(dip) max232 oldugundan. bu entegreyi kullanmak istiyorum. datasheet e baktim sorun goremedim. internette avr forumlarinda sorunsuz calistigini soylemisler ama yinede hocalarima sorayim dedim. max232 yi 5 voltage ile beslemek sarti ile . 3.3v luk bir microcontrollerla kullanabilirmiyim?

vitruvius

Datasheet'te nereye baktın da sorun göremedin?

MAX3232 niye kullanmıyorsun?

muhendisbey

Daha once boyle bir durumda kullandım. Baud rate yüksek değilse sıkıntı olmuyor. 9600 de bir problem yok. Max3232 kullanmak daha saglıklı olur yine de.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Karamel

hocam simdi isin rengi degisti!!

TI marka entegreler logic high voltage i minimum 3.5v olarak kabul ediyorlar. maxim marka entegrelerde 1.2 voltage olarak kabul ediyorlar. yani buradan anlayacagimiz. benim rs232 deneyim yalan oldu  :P oyleyse bende virtual com port converter lar ile deneyler yapacagim ::)

baran123

Karamel şunu tavsiye edebilirim : http://tr.aliexpress.com/item/FT232RL-FTDI-USB-to-TTL-Serial-Adapter-Module-for-Arduino-Mini-Port-3-3V-5V/2043815349.html
Fiyatı da uygun.

Bende bundan alacağım 3.3 ve 5V seçeneği ayarlanabiliyor ve bütün pinler dışarıda.Güzele benziyor.Şuan bir kitin üstündekini kullanıyorum(FT232RL).

Karamel

hocam usbli microcontroller ile yapacagim ::) yani su ft232 entegresinin yaptigi isi yapacagim.

tekosis

max232 beslemen 5v olacak ise udeanın aşağıdaki dökümanından faydalanabilirsin. bir sıkıntı olmayacaktır.
http://www.udea.com.tr/home_assets/documents/5V-3V-Level_Rev.2.pdf
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Karamel

bir inceliyeyim hocam. link icin tesekkur ederim.... ::)

mesaj birleştirme:: 17 Haziran 2015, 02:43:41

hocam 3.3v <-> 5v bidirectional olani(DIO ya bagli olan) cok mantikliymis gercekten...... az once kagit kalem uzerinde hesap ettim. calismamasi icin bir neden yok. demekki araya hicbir entegre kullanmadan 3 direnc bir diyot ile bu donusumu saglayabiliriz.

mesaj birleştirme:: 17 Haziran 2015, 02:56:53

yalniz bir terslik var. diode u ben ideal olarak dusunmusum. halbuki real olarak dusunun ce diode uzerinde 0.7 voltage tutmasi gerekli? boyle dusunursek. 3.3v tarafindan 0v verdigimizde diode voltage i yani 0.7 voltage + (5/23) kadar voltage i karsi taraftan okuruz. durum boyle olunca. 5v tarafi bunu logic 1 olarak algilayabilir. bazi entegrelerde 0.7 voltage seviyesinden sonra logic 1 olarak algiladigini okumustum??  :-\

OG

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 17 Haziran 2015, 00:37:02
Karamel şunu tavsiye edebilirim : http://tr.aliexpress.com/item/FT232RL-FTDI-USB-to-TTL-Serial-Adapter-Module-for-Arduino-Mini-Port-3-3V-5V/2043815349.html
Fiyatı da uygun.

Bende bundan alacağım 3.3 ve 5V seçeneği ayarlanabiliyor ve bütün pinler dışarıda.Güzele benziyor.Şuan bir kitin üstündekini kullanıyorum(FT232RL).
FT232'nin Çin piyasasında patatesi çok imiş. Dikkat.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Karamel

hocam yakin zamanda ben bu konu hakkinda bir calisma yapacagim. bircok firma virtual com port code larini yayinlamislar. mikroc example lari gordum nette. bunlari kullanip. kucuk bir pic microcontroller a yada baska bir microcontroller a codelari yukleyip. kendi ft232 mizi yapabiliriz. bu ft232 den daha iyi ve dayanikli olur.