Piezo Transducer Sürücü

Başlatan G-Kocak, 19 Haziran 2015, 17:57:49

G-Kocak

Selamlar

DC 140 - 150V arası çalışan piezo araç enjektörlerini test etmek istiyorum. Fakat tam olarak nasıl bir sürücü kartı tasarlamam gerektiğini anlayamadım. iki gündür piezo enjektöelerin yapısını sürülme tekniklerini araştırıyorum fakat yarım yamalak bilgiler edindim. Daha önce bu tip konu ile uğraşan kişilerin fikirlerine ihtiyacım var. Acaba bu piezo yapısındaki enjektörleri nasıl sürebilirim.

İyi Çalışmalar.

magnetron

z

Enjektörlerdeki piezoların verileri varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

G-Kocak

Alıntı yapılan: z - 19 Haziran 2015, 19:11:27
Enjektörlerdeki piezoların verileri varmı?

Hocam;
Piezo enjektörler ile ilgili marka model numarası yok elimde. Sadece boyut olarak farklı ebatlarda enjektörlerden elimde test için var onlarında üzerinde hiçbir şey yazmıyor. Bugün test etmek için mosfet ve şok trafosu ile aşağıdaki yapıda bir düzenek kurup biraz test etme imkanım oldu. Enjektörlerin tetiklenmesinde sorun yaşamadım ama tetiklemeyi kestiğim anda şok trafosu ile deşarj esnasında sorun oluşuyor. Trafo bazı enjektörleri deşarj ederken bazılarını deşarj edemiyor.

Bu yüzden enjektörü tetiklemek için half bridge ve full bridge olmak üzere hemen iki adet doğaçlama dalarak iki adet sürücü tarasladım.

Yukarıdaki sürücüde enjektörün bir ucunu doğrudan grounda bağlayıp artı voltajı Q1 mosfeti ile sürerek enjektörü tetiklemeyi düşünüyorum. Enjektörü deşarj etmek için ise Q2 mosfetini açarak yapıcam. Ancak high side kısmında N kanal değilde P kanal mosfet kullansam dahamı doğru olur bilmiyorum.
Yada aşağıdaki gibi  full bridge bir yapıda her tetikleme esnasında polarizasyonun yönünü değiştirerek mi yapsam bilemiyorum.

İki şema içinde hangisini kullanmam daha doğru olur ve varsa hatalarımı söylerseniz sevinirim.

z

TLP185 ne kadar hızlı bilemiyorum. Optoların da yeterince hızlı olması lazım.  Aslında optoya da ihtiyaç yok.

DC 150V ile half bridge'i besle. Çıkışı L üzerinden piezoya bağla. Hatta piezo uçlarına paralel kapasitör bağlaman gerekebilir.

Burada L ve C işte piezoyla eşleşmek için gerekecek. Değerini verileri olmayan pizeo için nasıl hesaplarız bilemiyorum.
(Verileri olsa bile nasıl hesaplarız kafa yormamız gerekecek)

Normal çalışan bir devre bulup scop ile istediğim noktalardaki voltaj grafiklerini elde edebilirsen 0'dan tasarım yapabiliriz. Atla deve bir şey değil.

Bu enjektörler pahalı bir şeymi? Bir tane de benim olsun isterim. Bu yaşıma geldim hiç piezo enjektörüm olmadı.

G-Kocak

Hocam piezo enjektörlerin net fiyatları hakkında bilgim yok. Fakat temin ettiğim kişi pulse sürelerini uzun tutmamam ve sürekli üzerindeki ısıyı kontrol etmem gerektiğini enjektörlerin pahalı olduğu konusunda uyardı. Arızalanması durumunda coil enjektörlerdeki gibi tamirinin olmadığını söylediler.

Piezo enjektörleri tetiklemek için half bridge devre şemasını kullanmaya karar verdim. Pulse sürem 0 ile 10ms arasında değiştirilebilir olacak bu yüzden TLP185 lerin sorun çıkaracağını sanmıyorum. Çok hızlı bir tetikleme yapmayacağım. İlk pulse ile ikinci pulse arasındaki bekleme sürem ise minimum 40ms civası bu süre zarfında ise alt mosu açıp deşarj edebilirim.

Benim asıl merak ettiğim bu half bridge yapısıyla sorun yaşarmıyım zira daha önce bu kadar yüksek voltajda çalışmalarım olmadı. Bu konuyla ilgili fikir verebilirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar

z

Piyasada ne diye geçiyor bu enjektörler. Bugünlerde oto sanayiye gideceğim. Bir sorayım fiyatlarını.

Piezoya enerjiyi doğrudan vermek doğru olmaz diye düşünüyorum. Sinüsoidal pals darbesi vermek lazım. Aksi takdirde çatlayabilir.

Bu nedenle de LC devreleri üzerinden bağlanmalı.

Piezoya düşük frekanslı darbe değil de yüksek frekanslı darbe treni verilmediğinden eminmisin. O yüzden optolarının hızlı olması gerektiğini söyledim.

sadogan

Ventilator hasta devresinde kullanılan piezo valfler var 100kp civarında basın altında çalışıyor. Fiyatının 300tl civarında olduğunu biliyorum. Araçlarda olanlar çok yüksek basıçlarda çalışıyor.