Radyoda gürültü filtresi

Başlatan berkay_91, 25 Haziran 2015, 00:19:14

berkay_91

mrb, TEA5767 kullanarak yaptığım hobi amaçlı radyom için filtre önerisi istiyorum. ve şöyle bir sorun var, radyodan uzaklaşınca çok gürültü oluşuyor yanına gelince bayağ azalıyor belliki anten benden etkileniyor. elimde DNR(dinamic noise reduction) özellikli LM1894 adlı bir chip var bu ve benzeri bi şey kullanarak gürültüyü filtrelemek istiyorum, opamp kullanarak band pass mi yapmak mantıklı yoksa  chip kullanmak mı?

polleme

Bence sorununuz gürültü değil, anten. Önce iyi bir anten bağlayıp test edin, Ondan sonra diğer seçeneklere bakın.

ete

TEA5767 modül (5+5=10 pinli) kullandınız ise 10 nolu bacak anten giriş bacağıdır. Oraya en azından ya bir tel (25-30 cm) yada bir teleskopik anten bağlamanız gerekir. Modül üzerinde bütün filtreler mevcuttur ve çok stabil çalışır aslında. Ya sizde anten yok , ya anten çok kısa yada modül arızalı.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

berkay_91

bendeki modül bu, yanında gelen anteni kullanıyorum

harti212

Anten çıkışına 75 ohm direnç lehimleyip diğer ucunu da antene lehimlersen sıkıntının %80 ini aşıyorsun.
2. husus Devreyi aynen kataloğundaki gibi yaptıysan sıkıntı olmuyor, Güç kaynağı regülesi de sorunsuzsa ve Amplifikatör devresinde de sorun yoksa(Sesi alınca tır tır tır diye)sıkıntı çözülmüş olur.
Kataloğun adresi(pdf)
http://www.rockbox.org/wiki/pub/Main/DataSheets/application_note_tea5767-8.pdf
Devre şeması sayfa 10
Yerleştirdiğin malzemelerin değerleri ve şeman sayfa 10 dakiyle tıpa tıp aynısıysa sorun yok, değilse sıkıntı olur , bu devrelerin filtresi falan bütün katları o entegrenin içinde oluyor ben mesela TDA7000 yapmıştım her hangi bir sitedeki şemaya göre tabi düzgün çalışmamıştı katalogtakinin aynısını uygulayınca herşey tıkırına girdi. yanlız şunu söylemeden geçmiyeyim bu devreler volkmen kategorisine giriyor db oranını arttırmak gibi bişeyle uğraşacaksan kuvvet katları da eklemek gerekebiliyor ama büyük şehirlerde gerek yok.
Sayfa 10 dan 59 kadar incele çok önemli detaylar ve çeşitli filtre ve ince ayarlamaları yazıyor, bilgisayarlı kontrolüne kadar herşey mevcut.(Boru değil Philips in malı)