3kwalık motor aç kapat nasıl yaparım*

Başlatan vurdugololdu, 29 Haziran 2015, 21:46:46

vurdugololdu

3kwalık bir motoru hız kontrol yapmayacağım sadece aç kapat yapmak istiyorum. Bunu nasıl yaparım? Röle fiyatları çok pahalı 100doların üzerinde. Alternatif bir yol arıyorum.

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

crazy

Soruyu biraz açarmısın.3kw"lık  motor asenkron trifaze mi  motor mu tam olarak ne yapmak istiyorsunuz

vurdugololdu

Alıntı yapılan: crazy - 29 Haziran 2015, 23:10:19
Soruyu biraz açarmısın.3kw"lık  motor asenkron trifaze mi  motor mu tam olarak ne yapmak istiyorsunuz
trifaze asenkton motor. Sadece motoru fişe takmak yerine belirli saatlerde çalışmasını istiyorum bunu da bir mcu ile sağlamak istiyorum.
Birden fazla triyak kullanarak mı yapmayı kastettiniz? Nasıl yaparım?
Mod onayına düştüğünden cevaplar geç çıkıyor.

Klein

Zamanlayıcı alıp çıkışına kontaktör bağlarsın.

tunayk

Temel prensipleri motorun voltajına uygun bi kontaktör kullanmaktır.  Bunu da bir röle ile sürersiniz.
Motor tek faz ise, üç kontağı köprü yaparsınız.
Neticede 15-50 tl aralığında istediğiniz gibi bir kontaktör bulunur.

crazy

böle bişi işini görür  kontaktörün bobine bağlarsın.8 adet açılıp kapanma zamanı  belirlenebiliyormuş
http://www.hepsiburada.com/cata-elektronik-digital-zaman-saati-pm-hrapra8147148

vurdugololdu

Cevapler için teşekkürler. Bu kontaktörleri daha önce kullanmadım, bir MCUdan kontrol edebilir miyim?

sezgin05

3kw motorun direkt çalıştırılması hem şebeke hem de motor için sakıncalıdır. Yıldız üçgen veya inverter ile yol verilmesi yerinde olur. Eğer inverter kullanırsanız direkt pic ile sürersin.

crazy

Alıntı yapılan: sezgin05 - 02 Temmuz 2015, 00:13:30
3kw motorun direkt çalıştırılması hem şebeke hem de motor için sakıncalıdır. Yıldız üçgen veya inverter ile yol verilmesi yerinde olur. Eğer inverter kullanırsanız direkt pic ile sürersin.
Hocam 5kw"dan  sonrası için yıldız üçgen yol vermek gerekir.

muhendisbey

Sorduğun sorulardan bu tip bir işle hiç uğraşmadığın anlaşılıyor. Ya iyice araştır alt yapısını ortaya koy, ya da hiç bulaşma benden tavsiye. 5kw'lık motoru kontaktörsüz sürmekten bahsediyorsun, ki az buçuk bilgisi olan birisi bunun mümkün olamayacağını söyleyebilir. Hatalı yapacağın bir işlem senin yada bir başkasının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.
Her halükarda soft starter/yıldız üçgen/inverter kullanmak motorun ve şebekenin sağlığı açısından gereklidir. Ani akım çekilmesinin, motorun sarımlarının bozulmasının, mekanik darbeye bağlı kırılma ve aşınmaların daha az olmasını sağlar.
Bunları kullandım bitti diye birşey yok. Güvenliğini de sağlaman gerekli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

vurdugololdu

Alıntı yapılan: muhendisbey - 02 Temmuz 2015, 03:28:04
Sorduğun sorulardan bu tip bir işle hiç uğraşmadığın anlaşılıyor. Ya iyice araştır alt yapısını ortaya koy, ya da hiç bulaşma benden tavsiye. 5kw'lık motoru kontaktörsüz sürmekten bahsediyorsun, ki az buçuk bilgisi olan birisi bunun mümkün olamayacağını söyleyebilir. Hatalı yapacağın bir işlem senin yada bir başkasının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilir.
Her halükarda soft starter/yıldız üçgen/inverter kullanmak motorun ve şebekenin sağlığı açısından gereklidir. Ani akım çekilmesinin, motorun sarımlarının bozulmasının, mekanik darbeye bağlı kırılma ve aşınmaların daha az olmasını sağlar.
Bunları kullandım bitti diye birşey yok. Güvenliğini de sağlaman gerekli.

Bilen bu işler ile uğraşan biri olsaydım burada bunu sorar mıydım? Nasıl yaparım demişim dimi? Böle kahve abisi, kardeş o işler zor jorgonunu bir bırakın. Eminim yukarıda saydıklarının sende hepsini bilmiyorsun lügatında ne varsa dayadın.

Abdullahtekin

Selamlar,
Motor devresine kontaktör bağlayabilirsiniz. Bu kontaktörün bobin beslemesini de MCU çıkışına koyacağınız röle ile kontrol edeblirsiniz. Herhangi bir yol verme yöntemine de gerek yok. Kontaktör seçimi yaparken de sınıf kriterine dikkat etmeniz uzun vadede kullanım için yararınıza olacaktır.

NOT: Fişe takıp çalıştırıyorum dediğin için yol verme yöntemi kullanmaya gerek yok dedim. Böyle birşey söylememiş olsaydın motor etiketinde, şebeke voltajında (380V) bağlantı şekli nedir diye sormam gerekirdi.

muhendisbey

Emin olma, otomasyon konusunda çalışıyorum. 3 fazlı bir sistemin şakası, acemiliği olmaz. Ya kendini ya başkasını yakarsın. Bu söylemem gereken bir uyarı. Yıllarca bu sektörde acemilikler insan hayatına mal oldu.
Lügatta olan herşeyi saysam nevrin döner daha kontaktör ne onu bile bilmiyorsun. Git adam akıllı araştır söylediğimiz bu, yapacağın şey iki kablo bağlantısı değil diyoruz, "teşekkürler, bir değerlendireyim, nereden araştırmaya başlayayım, hesabı kitabı nedir " gibi soracağına ahkam kesiyorsun. Merak etme, yaptığın şey yeni moda olmadı. Halen aynısını söylüyorum "altyapısını ortaya koy". Yani araştır, başkasının hesabı kitabıyla, çizimiyle iş yapma. Kendin yap, sağlam olsun işin özü bu. Ha sonra gel de ki, "şöyle bir eleman nerenden bulurum, şunu nasıl seçeyim, sizce bu kontrol devresi sağlıklı çalışır mı?, motorun rampalarını nasıl ayarlayayım ... ". Şu an yapılan iş havanda su dövmek.

Bir soru sorayım: Şu ana kadar tasarımlarında kullandığın en yüksek güç ve en yüksek gerilim nedir? Çalıştırdığın demiyorum, tasarladığın diyorum, dürüstlüğüne de inanıyorum.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.