2x 150 W Hoparlör için Gereken Trafo

Başlatan Burak Bey, 09 Temmuz 2015, 20:26:56

Burak Bey

Merhaba arkadaşlar. Elektrik konusundan az çok anlıyorum ama her bir şeye aklım sarmıyor ne yazık ki. Sıkıntım şu, elimde iki tane araba hoparlörü var. Her biri 150 Watt olmak üzere 4 Ohm. Ben bunları bilgisayara bağlamak istiyorum, gerekenler tamam ama trafo konusunda sıkıntım var. 24 V çıkışlı bir trafo ile tahmin edebileceğiniz üzere ses çok düşük. Sizce çıkışı kaç olmalı trafonun? Ben 48 V kafi diye düşünüyorum, hoparlörün her ikisinden de yararlanabilmek için. Asıl sıkıntı ise elimde kullanabileceğim sadece 12 Voltluk trafolar mevcut. Bunları birbirine nasıl bağlayabilirim? Masraf olmadan bunu çözmek istiyorum. Cahilliğimi affediniz. Bu arada konuyu yanlış yere açtıysam özür diliyorum.

tunayk

Konu yanlış yerde olmuş ama cevapsız kalmasın. Sizin ihtiyaç duyacağınız trafo değil amfi cihazı. Trafonun gerilim yükseltmek gibi bir özelliği var ancak güç yükseltme işi amfinin. Yani bilgisayardan 2x150 W çıkış alamayacağın için bu gücü yükseltmek gerekiyor. Trafo kullanımı bazı durumlarda empedans uygunlaştırma için kullanılır.
Amfilerin çıkışları 4ohma uygundur.

papsukkal

Ses trafoları ile voltaj dönüştürücüler farklıdır. 12 v ve 24 v trafonun kastın hangisi?