mosfet yarım köprü - ferrite bead nerden alıyorsunuz ?

Başlatan magnetron, 13 Temmuz 2015, 12:45:54

magnetron

merhaba forum,

yarım köprülü inverter devremde
alt ve üstte çift mosfeti paralel bağlamak istiyorum

akımı arttırabilmek için

yalnız ilk yaptığım denemede enerji verince mosfetler patladı
yaptığım araştırmalarda gate'lerde osilasyon olduğu ve bu yüzden patladığı yazılmış

önlem olarak gate'lere seri ferrite bead koymak önerilmiş

sorum şu

siz bu problemi nasıl çözdünüz ?

ferrite bead nerden buluyorsunuz ?

bunun frekansı omajı ne olmalı ?

teşekkür

Melih1802

Şemanı eklememişsin. Fakat mosfet  sürücüsü kullanmanı tavsiye ederim.
Maliyeti biraz arttırır ama kafan rahat eder.

Bu arada 2 plaketin hala bende istersen geri göndereyim.

z

Sorunda belirsizlik var. MOS sürücüleri olan iki adet yarım köprüyü mü paralelliyeceksin yoksa sadece mosları paraleleyip tek bir sürücü ile mi süreceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

magnetron

@Melih1802 hocam özel mesajda adresimi gönderdim - mosfet sürücüye örnek verebilir misin ?

@z hocam tek sürücüyle üste ve altta birbirine paralel çift mosfet sürmek istiyordum

ama şimdi siz söyleyince sürücüleri de çiftleyip paralel 2 adet yarım köprüyü sürebilir miyim diye düşünüyorum - bu durumda osilasyon ortadan kalkar mı ?

z

Sadece mosları paralelleyeceksen mos sürücünün akım basma ve emme kapasitesini iki kat artırman gerekir. Fakat amaç mosları paralelleyerek mosların sitresini azaltmak değil de yük akımı artırmak ise kaçak endüktanslar sana iki misli problemler çıkartır.

Sürücüleri olan iki yarım köprüyü paralelleyeceksen sürücülerin tek bir kontrol girişi olması sıkıntı yaratır.
Üst mosu on yapan giriş ayrı alt mosu on yapan giriş ayrı olmalıdır.

Genellikle uygulamalarımda sürücünün deadtime özelliğine güvenmem çarpışmaya kendim önlem alırım.

Gatelere ferit çekirdek koymak ne kadar etkili olur bilemem. Genellikle ferit çekirdekler source bacaklarına takılır böylece ns mertebesindeki kısadevre akımın ani fırlaması engellenir. Ancak bu da beraberinde flyback voltajların oluşmasına neden olur ve diyodlarla vs söndürmeyi gerektirir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ylmz

Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

Melih1802

Alıntı yapılan: magnetron - 13 Temmuz 2015, 14:09:16
@Melih1802 hocam özel mesajda adresimi gönderdim - mosfet sürücüye örnek verebilir misin ?

@z hocam tek sürücüyle üste ve altta birbirine paralel çift mosfet sürmek istiyordum

ama şimdi siz söyleyince sürücüleri de çiftleyip paralel 2 adet yarım köprüyü sürebilir miyim diye düşünüyorum - bu durumda osilasyon ortadan kalkar mı ?

http://www.avagotech.com/pages/en/optocouplers_plastic/plastic_integrated_gate_drive_optocoupler/hcpl-3120/