Beaglebone black te Anlamsız kilitlenmeler

Başlatan khaos, 18 Temmuz 2015, 09:38:19

khaos

Herkese hayırlı bayramlar dilerim. Öncelikle belirtmem gerekir ki, elektronik ten anlayan biri degilim. Ama bir cok alanda yazılım yapabiliyorum. Keza Beaglebone black üzerinde de çeşitli yazılımlar geliştirdim. Sormak istedigim soru su: metal  bir elektrik panosunun yan yüzeyinde ki o elektrik panaosunun içinde bol miktarda motoru tetikleyen bol miktarda kontaktor var - bu motorlar 2kw ile 12 kw arasında- , yine metal bir pano içine Beaglebone hazır kartını koyuyorum , Devre Kabaca Asagıdaki şekilde. Sorun ise Şudur: Bu Beaglebone , rastgele zamanlarda donuyor. Bunun sebebi acaba bitişigindeki elektrik panosundan gelen bir takım parazitlermidir. Aynı sistem ofis ortamında hic sorun olmadan calısıyor. panonun takılı oldugu yerde topraklama ölçuldugunde nötr ile toprak arasındaki voltaj degeri 2-3 V arasında degişiyor. Kendi panoma toprak bagladıgımda normalde faraday kafesi olması gerekiyor ama olmuyor. olmadıgını icerisindeki GPRS modemin sinyal alıp internete baglanmasından anlıyorum.Biliyorum bircok parametre olabilir bu problemi olusturan ama en azından sizler tarafından zikredilirse bunlar ,çözüme ulaşabilirim diye dusunuyorum.
İlgilenen herkese şimdiden teşekkur ederim. Selametle..

desert

Beaglebone white ile yaşadığım sorunu anlatayım;
BBW ile harici besleme kullanmadan işlemciye yüklenince donma sorunu yaşamıştım. Sadece usb den beslendiği için akım yetmiyordu ve donuyordu aslında donma da değil üzerindeki PMIC güc entegresi yeterli akım gelmeyince sanırım sistemi kapatıyordu. Harici besleme yaptığımda sorun çözülmüştü. Kullandığın 5V güç kaynağını bir kontrol edebilirsin.

alexsi

Beaglebone besleme gürültüsü alıyordur. Kontaktörlerin çekmesinden dolayı manyetik alanda kaldığından da kilitleniyor olabilir. Bence kartı uzaklaştırarak beslemeyi ayrı vermeyi dene istersen.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

F493

Eğer imkan varsa hızlı bir deney yapılabilir. İkinci bir smps ile girişi izoleli olan bir röle kartı varsa sorun eğer gürültüden ise çıkar.
Böyle bir imkan yoksa röle çıkış kontağına  4n7 275v - 220R 1W direnç devresini kontağa paralel bağla.(Aslında o seri olmuş olacak)  belki yüksek spayklar bu şekilde bastırılabilir. Fakat kartın kitlenmesi ayrı bir sorun, sistemi çalışır hale getirdikten sonra bu kitlenme sorununun kaynagını bulmanız gerekli orada ayrı bir sıkıntı var.

khaos

İlgilenen herkese minnettarım tavsiyeleri yerine getirmeye calisacagim

Erhan YILMAZ