PAHS Projesi İlk Adımlar (PAHS_CPU_MINI)

Başlatan Farukc, 23 Temmuz 2015, 19:25:47

Farukc

Herkese merhaba  yoğunluktan dolayı uzun zamandır foruma giremiyordum. Endüstriyel Ray Tipi Uyumluluk projesinin devamı olarak nitelendirdiğimiz PAHS projesinin ilk ürünlerini ortaya koyup bir başlangıç yapmak mahiyeti ile PAHS_CPU_MINI kartını tasarlamaya başladım. Kart 20 dakka önce bitti. Sizlerle paylaşmak istedim. Muhtemelen kart çiziminde şematikte hata vardır. Bazen gözden kaçabiliyor.

Kutu (Altınkaya):

Özellikler:

• STM32F103C8 32bit ARM MCU
  • 1 Adet DB9 CAN BUS
  • 1 Adet RS-485 Port
  • 1 Adet Ethernet Port
  • ESP8266 Wifi Modul Desteği
  • Dahili RTC

Cevaplarınızı ve Sorularınızı bekliyorum.

Bu arada normalde Altium kullanacaktık. Eagle kullandım.. Bunudaa başka bir toplantıda bir daha tartışabiliriz..

Erol YILMAZ

Besleme 12V mu olacak ? 24V mu olacak ?

Lineer besleme ısınmayacak mı ?

Devrenin 4 kenarından soket çıkacak mı?

Farukc

Alıntı yapılan: Allegro - 23 Temmuz 2015, 20:06:34
Besleme 12V mu olacak ? 24V mu olacak ?

Lineer besleme ısınmayacak mı ?

Devrenin 4 kenarından soket çıkacak mı?

Altınkayadan kutunun pdfsine bakarsanız kutunun yerleşimi belki kafanızda canlanır hocam en alttaki header diğer kartlar için. Kutunun içindeki 2. kartta giriş çıkışlar olacak.Kutun sol kısmı zaten kapalı olacak yada programlamak için header girebilecek kadar açık olacak. Sağ kısmındaki ise besleme konnektörü ve kutudan dışarıya açılacak yada orası dışarıya açılmadan diğer io karttan beslenebilecek.

Lineer besleme işi hoş değil farkındayım.  Niyetim lm2596 kullanmaktı ama sığdırmayı beceremedim. Olmazsa yarın üzerine yoğunlaşırım bir günde bu kadar çıkartabildim.

memo333

mc34063 kullanabilirsin.

ayrıca can bus ve rs495 çıkışlarına tvs ekle..

cpu vddler boş????

nrst pinine 100nF pull-down olarak at.

boot1 boşta???

boot0 pulldown direnç eklenecek..

24/12v hattı girişine bir adet seri diyod at ters voltaj anında devre yanmasın..

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

tekosis

- 3v3 beslemesini neden 7805 çıkışından aldın. bu durum 7805 için gereksiz yük oluşturmuyor mu? bence 3v3 regülatörün beslemesini direk girişten almalısın.

- beslemeye ters bağlantıyı engellemek için bir diyot koysan iyi olur.

- c8 c9 değerleri ne? bunları tantalyum kondansatör kullanırsan iyi olur.

- regülatör entegrelerinin soğutulması için pcb üzerinde lehimlenecek bakır yüzeyler oluşturmalısın.

- 8mhz kristalin dış gövdesini mümkünse şaseleyebileceğiniz bir bağlantı oluşturun.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Farukc

Alıntı yapılan: tekosis - 23 Temmuz 2015, 21:11:34
- 3v3 beslemesini neden 7805 çıkışından aldın. bu durum 7805 için gereksiz yük oluşturmuyor mu? bence 3v3 regülatörün beslemesini direk girişten almalısın.

- beslemeye ters bağlantıyı engellemek için bir diyot koysan iyi olur.

- c8 c9 değerleri ne? bunları tantalyum kondansatör kullanırsan iyi olur.

- regülatör entegrelerinin soğutulması için pcb üzerinde lehimlenecek bakır yüzeyler oluşturmalısın.

- 8mhz kristalin dış gövdesini mümkünse şaseleyebileceğiniz bir bağlantı oluşturun.

Devrede 5volt gereksinimi olduğu için oradan çektim. Zaten regulatörü değiştireceğim. Sorun olurmu?
Diğer önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bugün yada yarın ekliyeceğim.

Alıntı yapılan: memo333 - 23 Temmuz 2015, 20:44:16
mc34063 kullanabilirsin.

cpu vddler boş????

nrst pinine 100nF pull-down olarak at.

boot1 boşta???

boot0 pulldown direnç eklenecek..

24/12v hattı girişine bir adet seri diyod at ters voltaj anında devre yanmasın..

Lm2596 kullanmayı düşünüyorum.

Bu sözünüzü anlayamadım.

Cpu vddlerin hepsi boş değil sadece bir tanesinden besleniyor. Bir sorun teşkil edecekse onuda düzeltiyim.

Boot1 pini kullanılmadığı için boşta.

Diğer önerilerinizide dediğim gibi bugün yarın ekleyeceğim.

tekosis

Alıntı yapılan: Farukc - 24 Temmuz 2015, 11:02:45
Devrede 5volt gereksinimi olduğu için oradan çektim. Zaten regulatörü değiştireceğim. Sorun olurmu?

devrene ekleyeceğin modüllerde 5v için kaç amper çekeceğine bağlı. 5V regülatörün aşırı yüklenmeyecekse sıkıntı olmaz.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

magnetron

bir tane RS232 portu olsun - bu portta 12 veya 24 V ucu da olsun

benim ürettiğim bir operator panel var

rs232 ile bağlanıyor

operator panel ayrıca tasarlamıycaksanız benim paneli kullanabilirsiniz

şu linke bakın - en alttaki resim

http://www.oem-plc.com/index5.htm 

RaMu

...

Bu sözünüzü anlayamadım.
...

Şu konuda biraz bahsediyoruz TVS den:
https://www.picproje.org/index.php/topic,60362.msg466731.html#msg466731
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

memo333

Cpu vddlerin hepsi boş değil sadece bir tanesinden besleniyor. Bir sorun teşkil edecekse onuda düzeltiyim.

Boot1 pini kullanılmadığı için boşta.

Diğer önerilerinizide dediğim gibi bugün yarın ekleyeceğim.

cpu vddlerin hepsinde enerji olacak. tüm groundlarda olduğu gibi.

boot0 ve boot1i float olarak bırakma normalde ne çalışacaksa o halde olsun.

rs485 mod seçimi de float oraya bir pull-down at.. ayrıca çıkış tarafında passive fail safe biasing için dirençleri at.. ne olur ne olmaz.. şuan uğraşıp duruyorum sürücünün seri haberleşmesini bozdum..

Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/