kapı açma devresine ufak bir ayar

Başlatan sekoli, 27 Temmuz 2015, 11:00:37

sekoli

Herkese merhaba,

Elimde çin malı bir proximity kart okuyucu mevcut. Bu okuyucu POE çalışmakta ve bir POE adaptörü mevcut. Bu adaptörde ayrıca bir kapı kontrol özelliği var ki; bir kilide bağlanınca 12V çıkış veriyor ve kilidi açabiliyor.
Sorunum şu : Bu kapı açma özelliğinin süresi uzun kalıyor. Bir ayarı var; 1-500 ms arasında. Bu kapı açma rölesinin açık kalma süresinin ayarlanabilmesi ve benim ayarı 1ms yapmama rağmen süre halen uzun. Voltmetre ile baktığımda, röle çekildiğinde 12V görünüyor, ancak hemen sonra voltaj birden değilde, azalarak düşüyor. 12->10->8->5->3->0  gibi. Bu da sanırım kilidin uzunca bir süre hoş olmayan bir ses çıkararak çalışmasına sebep oluyor. Hedefim bu sesi kısa kesmek.

Bir yazılımcı olarak bir miktar dijital elektronikten anlasam da analog kısımla ilgili hiç bilgim yok, ama basitçe halledilebileceğine dair inancım var.

İnternetten biraz araştırınca timerlı turn-off devresi tabir edilen bir takım örnek çizimler buldum. Ancak pic yada 555 le yapmaya gerek olmamalı diye düşünüyorum. Schmitt trigger denen bir algoritmayı da denemeye çalıştım ama elktronik bilgim az olduğundan tam mantığını kavrayamadım.

Boş vakti olup da tavsiye verecek olan olur ise müteşekkir olurum. Sevgiler, saygılar.

RaMu

Rolenin 12V çıkışında değilde
rolenin bobininde ters diyot var mı?

Diode yzan yerde yani:
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sekoli

Üstadım selamlar,

Cihaz kapalı bir kutu olduğu için açıp bakmadım doğrusu. Fakat dediğinizi anlar gibiyim. O yüzden kapı açma bağlantısını yaptığım yere bir röle daha ekleyip, o röleye de dediğiniz gibi bir diyot bağlayıp tekrar deneyeyim.
Haber vereceğim, teşekkürler.