Drone Otomatik Pilot

Başlatan barisertekin, 03 Ağustos 2015, 15:51:33

barisertekin

Merhaba,

Drone havada herhangi bir noktadayken park et komutu verdiğimde. Önceden belirlenen 1 metre karelik alana gelip inmesini istiyorum.

Bunun için önce gps ile artı eksi 5 metre yakına gelip sonra image proccessing ile ineceği noktayı tespit edebilir diye düşündüm.

Fakat gps hata payı ile ilgili linkte; Gps in "görebildiği uydu"  sayısı ne kadar fazla olursa yer belirleme o kadar kesin olur diyor. Gayet mantıklı. Yani ciddi hata payları olabilir.
http://nivaturkiye.com/nivaForum/index.php?topic=1819.0

Fikirlerinizi bekliyorum.

edit :
Avrupa Birliği pilotlara, sürücülere ve diğer GPS cihazı kullanıcılarına yardım edecek olan bir uydu navigasyonu ağını kullanıma sundu.
Yeni hizmetle beraber küresel yer belirleme sistemi (GPS) hata payı 7 metreden 2 metreye indirildi.

Gerçekten 2 metre hata payı ile çalışıyor mu?

engerex

Bir kaç konum sistemi mevcut. ABD: GPS, Galileo : Avrupa, GLONASS: Rusya, Beidou : Çin vs...
Hassasiyet değişken, uydu sayısı, konumu, coğrafi şartlar. Telefon ile yaptığım testte açık arazide doğruluk en hassas 3 m gösteriyor. Yürüyorsun hassasiyet 3-12m değişiyor. (Telefon GPS ve GLONASS destekli. Hangisini kullandığını göremiyorum.)
Avrupa birliğinin sistemi devreye girdi mi? Ücretsiz kullanım için ~2m, ücretli ticari kullanımlar için 10cm'den az hassasiyet olacağı belirtilmiş. Ne kadar doğru ne zaman devreye girer soru işareti.

vsalma

Santimetre seviyesi hassasiyet icin (Real Time Kinematic) RTK GPS cozumlerine bakabilirsiniz. 

barisertekin

RTK GPS ile aynı benim istediğim şeyi yapmışlar.

https://www.youtube.com/watch?v=Y1vfBs5plDE

Biraz araştırıyım tekrar dönerim. Teşekkürler.

t600

tabiki cihazda pusula , grascop , barometrik , ultrasobik vb  sensörler olmalı .
Bu tip şeylerin programını yaparkan  programcıların yaptığı en büyük hata o anki dataları işlemeye çalışmaktır .
Örneğin . Bir sokakta yürüken  önümüze bakarız , ama bir önceki geriye bakışımız  bize mekanı bütün ile  canlandırma için ram hafızaya yüklenmeli . Yani  ucan veya  başka makina yapın . En büyük hata sensörlerin anlık durumlarını değerlendirmek tir . Bu hem çok hızlı çalışan bir işlemci ister  hemde büyük bir hafıza .
Program şöyle çalışmalı . Bütün datalar matrix ram e   sürekli  kopyalanır , ana program  sensörlere değil RAM içine  bakar . Aslında Matrix gibi birşey .Ama çok etkili . 8 mhz ile  bir insana eş bir performans oluşabiliyor .

zengdai

Mtk3329 gps modeli var. Maximum 2.5 metreye düşürebiliyor tabi iyileştirmeyle. Bahsettiğim low cost sınıfı.  Türkiyede bulabilirsin. Fakat bir tavsiyem olacak biraz yüksekten uçurup görüş alanını artırırsın . Buda Problem olmaktan çıkar. Siyah zeminde beyaz H harfine odaklatıp indirirsin. Selam ve dua ile

berat23

rtk kullanmak için sabit istasyon ve data link gerekir. ev tipi drone için bunu sağlamak çok kolay olmayabilir.

ev tipi yüksek doğruluklu gps için ppp alıcıları tavsiye ederim.

bu arada yatay düzlemde 1m çok zor değil fakat dikeyde 1m çok kolay elde edemezsiniz. o yüzden ultrasonik, radar, lazer vs. bir yükseklikölçer ile fuse ederseniz cm mertebesine inebilirisniz.

parametre

Burada mesafe tespitini tam yapmak için soyle bir mantık kullanılamazmı gps ile konum tespiti yapıldıktan sonra ikinci olarak elimizdeki cihaza baglı olarak onun konumu tespit edip en yuksek sinyalın geldigi yere gore konumlandırmak kaç metre mesafeye gelecekse ona gore işlem yaptırmak bence mantıklı geliyor dusunmeye deger diyorum kolay gelsin