tv ekranı

Başlatan tolga.onder, 19 Haziran 2005, 22:19:07

tolga.onder

Merhaba,

Merak ettiğim konulardan biridir tv ekranında text, grafik oluşturmak. İşin mantığını ve nasıl yapıldığınıda burda bizlerle paylaşırsan sevinirim.

hamit

dostum bu konu bıraz karmasıktır yanı ekıden oyle ıdı ama bu konuda bır cok kaynak var artık bunun ıcın karektor jenarator adında bırcok uretmıs oldugu IC ler var  SGS phılıps national  gıbı işin mantıgı
ıstedıgın karekterlerı işlemci aracılı ile bı IC ye yolluyorsun yani normalde lcd sure gıbı daha sonra bu  IC lerın ozellıgıne gore degısıyor cıkısları CVBS veya  
RGB sınyalı oalarak cıkıs verıyorlar bu sınyalı tv sıstemıne adapte edıyorsun tabı bu arada senkron SSC(sandcastel) denen senkron olayı var bıraz zahmetlı bır eskıden bayaa zor bır olaydı ama sımdı bayaa basıte ındırmısler olayıı

elımde bazı calısma orneklerı vardı ama su an ulasmam ımkansız elıme gecınce buraya atarımm

ama arama yaparsan bırcok kaynak bulabılırsın eger sonuc alamzsan elımdekı kaynakları bulmaya çalısıyımm  kolay gelsınn...

epolat

Merhaba
Tam olarak istediğin değil belki ama en azından fikir verir.
http://www.antrak.org.tr/gazete/122004/fazli-celen.html

tolga.onder

Verdiğiniz linkteki yazara bu konuda mail attım ama pek doyurucu bilgiler ver(e)medi. Bana bu işin ilmi lazım anlayacağınız.

z

Bu konuyu anlayabilmek için katod ışınlı tüpün nasıl çalıştığını çok iyi bilmen gerekiyor.

Konunun ilmini öğrenmeye  Motorola MC6845 CRT denetleyici dökümanlarını okumakla başlayabilirsin.

Bu tür CRTC çipi kullanmadan da 20 Mhz civarında çalışan PIC 16F877 ile alfa nümerik 32*16 CRT kontrol kartı yapılabileceğini sanıyorum.

Adı geçen işlemciye harici ram ilavesi ile grafik çizimleri de yapma şansın var. Ancak bayağı bir kafa yormak ve tamamen assembler çalışmak lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

bu konu burada açıldı neden burdan devam eder  :?:

https://www.picproje.org/index.php/topic,6049&highlight=

mesaj yazdıktan sonra bir inceleyin ne yazdınız? hatanız varmı?