5 volt u 3 volt adüşürmek

Başlatan murat79, 20 Haziran 2005, 01:39:54

murat79

ben guc kaynagımdan gelen 12 volt u regule entegresi ile once 8 daha sonra 5 volt a dusuruyorum ve bunu pic calıstırmada kullanıyorum lakin kullandıgım bi rf modulum var pic le combine calısan işte bu modul ise sadece 3 v ile calısıyor ustune 0,3 volt bile cıksam modul yanıyor bu durumda 7803 gibi bi entegrem olmadıgı için bunu bi drenç yardımı ile dusurmeyi düşündüm ama ne degerde ve devreye nasıl bağlanmalı bu dren banay yardımcı olursanız çok sevinirim

Saygılarımla
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

z

National sitesine bakarsan düşük gerilimli bir çok regülatör üretildiğini görürsün. Onları bizim piyasada araştır.

LM317 ile de kolayca yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

murat79

elimde  lm317 su an  için  yok  onun  yerine  diot ve direnç eşlemesi ile  yapmak  istiyorum  bunun  nasıl  yapılacağı  hakkında  bilginiz  varmı  acaba  ?
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

hamit

dostum modulun cektıgı akım nedır bu onemlı eger fazla akım gerekmıyor ıse 5v a seri 100r 1w dırenc bagla ve cıkısına 2.8 volt zener ıle bagla eger yuksel akım ıstersen lm317 veya taransıstor kullanabılırsın
trnasıstor uygulaması ıse  pnp bır transıstorun kollektorune 5v gır(transıstoru ıstedıgın akımda sece bılırsın) daha sonnra 5v dan transıstorun beyzıne 4k7 dırenc at  ve aynı zamandanda byzden gnd ye 2.8 veya 3.1 zener diot bagla ve transıstorun emıterınden istedıgın voltajı almış olursun
daha bırcok yontemı var ama yapacagın en basıt ıslem bunlar sanırım ısını gorur..

murat79

hamit kardeş  yardımların  için  çok  teşekkğrler  hemen  bu soylediklerini  bi  deniyeyim  sağolasın  tekrardan

HEXF2

Arkadaşlar beyz ucuna bir pot bağlayıp da transistör emiterinden ayarlı bir değer alabilir ben bir uygulamamda böyle birşey yapmıştım pot ile beyz gerilimini ne kadar arttırırsan emiterde o kadar yüksek veya alçak değer görürsün unutmadan beyz'e 100k'lık bir dinç değeri bağlı iken maximum beyz akımı 20V olduğunda transistör tam doyuma ulaşıyor bu arada beyz akımı da 200mV gibi bir değer alıyor hesaplamayı bilen arkadaşlar anlıyacaktır birde böyle birşey dene

otm

2.7v zeneri 3v için kullanabilirsin zener çıkışını npn bir transistorü sürmek için kullan

aster

dediğiniz gibi yapınca çıkış 2 volt olmuyormu?

SpeedyX

Hocam transistör derken şunu demek istedi sanırım;

bu devreyi cozturk vermişti.

Birde bu dandik walkman adaptörü projesinin bukadar işe yarayacağını hiç düşünmemiştim :)

Son olarak;
Gerektiği kadar diyodu seri bağlasa
0,7x(Diyod sayısı) kadar voltaj düşecektir diyodlara.
Olmaz mı?

z

Speedyx

Verdiğin volkman güçkaynağı şemasının çalıştığından eminmisin?

Ben verdiğin şemayı şu şekilde değiştirmek istiyorum.

1. 12v AC girişi 9V a indiriyorum.
2. Köprüden sonraki filitre kapasitelerinin hemen arkasına 78L05 koyuyorum. (Ref kaynak olarak kullandık istenirse ref IC kullanmak iyi sonuç verir)
3. 741'i LM358 ile değiştiriyorum.
4. opampın + ve - girişlerini yer değiştiriyorum.
5. Opampın  ve transistörün kollektor beslemesini +5V dan değil köprü çıkışından alıyorum.
6. Pota seri bağlı 1K dan vazgeçiyorum.

Bu değişiklikler yapılırsa kararlı ve 0-5 arası ayarlanabilir devre elde ederiz.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "bunalmis"Speedyx
Verdiğin volkman güçkaynağı şemasının çalıştığından eminmisin?

Çalıştığından 8 aydır eminim, her gece radyo dinlerken çalıştığı fikrini tekrar tekrar doğruluyorum. Herhangi bir parazit veya ısınma problemide yok.

ama şimdi farkettim
4. opampın + ve - girişlerini yer değiştiriyorum.
bu kısım doğru, şemayı çizerken hatalı çizmişim. yukarıdaki el ile çizilmiş olan doğru.
Değiştirdim.

z

Tamam zaten çalışmama nedeni opampın +/- girişlerinin ters oluşuydu.

Ancak bu haliyle devre ayarlanabilir regülatör değil ayarlanabilir voltaj düşürücü olarak çalışıyor. İşini görüyorsa sorun yok ancak dediğim düzeltmeleri yaparsan sistem ayarlanabilir gerilim regülatörüne dönüşecek ve çok memnun kalırsın..

Eğer 50K trimpotun uçlarına 3.3V zener ve 10uF  paralel kapasite bağlarsan da sistem ayarlı regülatöre dönüşür ancak 741 den kesin kurtul ve LM358 kullan derim.

SpeedyX

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ancak bu haliyle devre ayarlanabilir regülatör değil ayarlanabilir voltaj düşürücü olarak çalışıyor.
Evet, bu sadece bir walkman adaptörü olduğu için işimi görüyor.
Pic de besleyebilir bence. Pic beslerken ne gibi sorunlar çıkarabilir?

Ben mantık olarak görmek için o şemayı verdim yoksa bu devre iyi bir devre bile olsaydı ve birden fazla devrede kullanılacak ise yine pot ile her devrenin gerilimini ayarlamaya uğraşmak hamallık olacak zaten.