Pic ile negatif gerilim nasıl ölçülür?

Başlatan bnmdmbrk, 21 Ağustos 2015, 19:02:36

bnmdmbrk

S.a. Arkadaşlar ben pic ile bir voltmetre devresi yapmak istiyorum fakat mantığını bir türlü oturtamadım.

Gördüğünüz devrenin çıkış gerilimlerini ölçmek istiyorum. Pozitif gerilimlerde sorun yok fakat negatifleri nasıl ölçeceğimi bulamadım. Adc'nin referansını mı ayarlasam yoksa ölçülecek sinyali pozitife mi kaydırsam bilemedim. İkisinde de olmuyo gibi göründü bana. Nasıl yaparım bu devreyi, bildiğiniz yolları paylaşabilir misiniz?? Herhangi bir pic için olabilir. Yeterki tek bir pic ile olsun.

LukeSkywalker

Op-amp kullanarak tersleyip ölçebilirsiniz.

polleme

Opamp ile birim kazançlı eviren devre türlerine bakın.

sadogan

Ölçülecek negatif gerilimi pozitife kaydırarak.
ACD nin ölçü aralığının ortasını sıfır kabül ederek.

atomx

Alıntı yapılan: MT_B - 21 Ağustos 2015, 19:23:37
Negatif enerji ile hiç daha önce uğraşmadım.Ama düşündüm de bir türlü mantığını kuramadım.Negatif elektrik -2,3,5 gibi bir değer.Ama elektrikte grand ve artı var (- ) nereden geliyor?  Yani düşünüyorum bulamadım.Hangi kaynak negatif elektrik üretiyor?
Yani tek kurabildiğim mantık ölçü aletinde grn la + yer değiştirildiğinde negatif elektrik ölçüyor.Eğer siz bundan bahsediyor iseniz zaten yine ters yönlü pozitif enerji ölçmüş oluyorsunuz.

Ölçülen noktanın potansiyeli ground'un potansiyelinden büyük ise pozitif gerilim ölçülür. Eğer küçük ise negatif gerilim ölçülür. AC gerilimi doğrulturken pozitif kısımlar değilde sıfırdan küçük potansiyeli doğrulttunuzu düşünün.
Hüseyin TECER

diot

Opamlı mutlak değer fonksiyonu devresi yapman lazım. tabiki birde negati sinyal uyarısı olacak.

atomx

Bahsettiğmiz gerilimin DC gerilim, doğrultup filtrelendikten sonra salınıp yapmaz. Evet bir bakıma ground ile pozitif terminalin yer değiştirmesi. Örnek olarak elimizde 2 adet bağımsız 5V güç kaynağı olsun kaynağın birinin ground'u ile pozitif terminalini bir birine bağlayıp devremizin grounduna bağlayalım diğer kalan terminaller arası gerilim farkı 10V olacaktır. Multimetre de göreceğimiz değer 10Volt dur, ama groundlanan terminal'ler ile diğer terminallerde okunacak gerilim +5V ve -5V gerilimleri olur. Tek hat iletim imkansızdır. Çünkü akım evine en kısa yoldan geri dönecektir tek hat kullandım dersen ise toprak üzerinden geri devresini tamamlayacaktır. Akımın yönüde gerilimin polaritesini belirler.
Hüseyin TECER

bnmdmbrk

Op-amp en mantıklısı gibi görünüyor. Teşekkürler :).

z

ADC girişine 1K ile 5v ver.

Gene ADC girişine 1K üzerinden -5...+5v aralığında herhangi bir voltaj ver.

Bu durumda ADC girişindeki gerilim Vadc= (5+Vi)/2 olur.

Giriş -5v ise ADC girişinde 0v oluşur.
Giriş 0v ise ADC girişinde 2.5v oluşur.
Giriş +5v ise ADC girişinde 5v oluşur.

Böylece hem + hem de - voltajları ölçmüş olursun.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bnmdmbrk

Şöyle bir yol izledim. -5 ve -12V için 4V'a indiren birer eviren yükselteç yaptım. +5 ve +12V için ise ilk önce -4Va indiren eviren yükselteç, sonrada pozitife çevirmek için bir eviren yükselteç daha. Op-ampların giriş gerilimi +-5V. Eğer regülatör bozulursa çıkış gerilimi artacağından op-amptan 5V alınacak ve LCD'ye uyarı mesajı yazılacak. Diğer durumlarda ise gerilimi gösterecek. Devre şu şekilde:

Pozitif gerilimleri evirmeyenle yapmayı istiyodum ama formülde 1+(Rf/R1) olduğundan gerilimi düşürmediğini farkettim. Aklına daha pratik bir yol gelen var mı??

Diğer arkadaşların söylediği yollarıda düşündüm ama regülatör bozulursa pic yanabilir onun için bu yol daha çok aklıma yattı.

z

Regulatorun yanarsa opampların sana faydası olmaz.

O kadar da korkak olma. Usturuplu akımlar çekersen bir şey olmaz. Regülatörün yandığı bir durumla karşılaşmadım hiç.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

magnetron

dual slope ADC 'ler hem pozitif hem negatif sinyalleri ölçer

ama hem negatif besleme de olması lazım

hem de ölçüm hızı çok yavaştır

TC500 diye arattır

bnmdmbrk