Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ya daha fazla sensör varsa?

Başlatan mdrx, 07 Eylül 2015, 22:07:03

mdrx

kıymetli arkadaşlar,

merak ettiğim bir konu var fakat sorabileceğim kimsem yok. rica etsem bana yol gösterebilir misiniz?

örneğin; rpi ile (misal olarak yazıyorum gerçekte değil) bir robot tasarlıyoruz,robotun üstünde toplam 40 tane veri okuyacağımız devre, sensör vb. bize bilgi veren eleman veya bizim yönettiğimiz kısımlar var (örneğin ısı, koku, ses sensörleri, elektronik kollar, tekerlek ve motorlar, RF alıcı/verici vs vs veya başka görevler icra eden elemanlar) ve elimizdeki rpi veya muadil launchpad'te sadece 40 tane pin var. fakat bizim input olarak 80 tane pine ihtiyacımız varken bu kadar sensör, devre nasıl tek bir launchpad ile yönetiliyor?

aklıma sadece bir kaç şey geliyor;

1-decoder/encoder entegreler.
2-analog veri okuyup yollama yaparak her pini yalnizca bir elemana ayırmak.
3-usb kullanarak bunları çoklamak
4-rs232 ile haberleşmek.

arduino ve rpi2'de üst üste geçmeli shield'ler gördüm, bir arkadaşımın usb portunu örnek olarak vermesini de biliyorum (bir bilgisayara tek usb portunu çoklayıp 10 tane yapabilmemiz gibi) fakat bu işin elektronik olayını kavramak için hangi dokümanları okuyabilirim, veya google'dan nasıl araştırma yapabilirim?

(yabancı kaynaklar da olur)

Gökhan BEKEN

rs485 ile adresleme yöntemi
spi ile chip select ile slave seçme
i2c ile adresleme yöntemi
input okumalarında tarama yöntemi
sırf buton okumayı az pinle yapabilmek için üretilmiş ara eleman olarak kullanabileceğiniz çipler...

RPI bunları okuma kısmı ile ilgilenmemeli, zaten beceremez bu kadar işi. Bu işleri MCU ile yapmalısınız, ki mcu'lar son derece hassas çalışır, üzerinde işletim sistemi olmadığı için sizin sözünüzden katiyen çıkmaz. Bütün okumaları yaptıktan sonra raspberry'e spi'dan felan girersiniz.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

polleme

GökhanBEKEN'in de ifade ettiği gibi RPi yanına Arduino Mega gibi bir kart koyabilirsiniz. Tüm I/O işlerini Arduino yapar ve bir I2C portundan RPi'ya iletebilir, sadece 2 pin ile söylediğiniz her şeyi yönetebilirsiniz.

Alternatifi ise MSP23017 gibi I2C çalışan veya MSP23S17 gibi SPI çalışan ve 16 portu olan çipleri kullanmak ve port sayısını bu şekilde artırmak olabilir. Bir SPI veya I2C portuna birden fazla çip bağlayıp adresleme ile çıkış portunu istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

İsmailFatih

Örneğin altta bulunan şekilde görüldüğü gibi MCP23017 entegresi ile IO expand yapılarak paralel lcd ile harcanan pin sayısı düşürülüp I2c üzerinden aynı lcd sadece 2-wire sürülebilmiş.

Şekilde görünen sarı ve turuncu renkli hatlar I2C'nin SDA ve SCL hatları. Bu hatta başka slaveler de bağlanabilir. Sensör, lcd vs. Bu sayede sadece 2 pin ile birçok bileşen sisteme entegre edilebilir. Misal :
Unutmamak için bir yerlere not alın ! Bkz.http://www.ismailfatihiltar.com

mehmet

Motor kısımlarını da PCA9685 ile yapabilirsiniz.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

sadogan

mdrx

sevgili @sadogan, @mehmet, @İsmailFatih, @polleme, @Gökhan BEKEN

çok çok teşekkür ederim, hepsini not aldım ayrı ayrı araştıracağım.