STm32F103 ve Power Lince Communication

Başlatan kageja, 15 Eylül 2015, 11:24:40

kageja

Merhaba Arkadasla Kolay Gelsin,

StmF103 chipi iceren bi kit ile St7580 modemi uzerinden Power Line Communication yapan cihaz tipleri gordum. Ancak bu cihazlar ile programlama yapmaya baslama biraz kafami  karistirdi. Daha once Stm32F4 serisi icin driver yazmistim. Ancak bu kompleks kit ile ilgili pek fazla bi detay bulamadim. Sorular:
Dogrudan uart kanalina veri gonderip bunu sebekeye basabilir miyiz
GUi ise ile configure etsek uart kanalina disardan veri bassak yeter mi
Yoksa StmF103 uzerinden mi St7580 modem ile haberlesiyor bu durumda StF103'u programlamak gerekicek Uart init, setup interrupt gibi

Bu konu ile example ve deneyimi olan arkadaslar varsa sevinirim. Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.
Saygilarimla iyi calismalar.

Not: Konuyu yanlis yere actiysam af buyurun.

kageja

Konu Gunceldir Arkadaslar. Simdi Soyle bisey yapmaya karar verdim. STmF103 entegresini aradan kaldirip daha once kulladiigim baska bi entegreyi kurucam Jp5 uzerinden haberlesiyor bildigim kadari ile, ancak STmF103 ile ilgili bir example olsaydi baska bir islemci uzerinden de bu isi nasil yapabilirim. Ornek olmus olurdu. BSP, Datalink Serrvice ve Application arasinda iliski kurmus olurdum.

Klein

STM32F4 usart ile STM32F103 usart arasında pek fark yok. Daha önce STM32F4 için yazdığınız sürücüyü, çok ufak bir kaç değişiklik ile STM32F103 e uyarlayabilirsiniz.   Sitede bolca STM32F103 USART ve SPI örneği var.

kageja

StmF103'u aradan kaldirmayi dusundugumu belirtmisimdir galiba sonraki yorumda. Baka bir islemci ile bunu halledicem. Kullanicam diger islemcide Uart veri transferi yapabiliyorum. Ancak kafami karistiran mevzu birden fazla ST7580 modemi olacak bunlar arasinda saglikli iletisim kurabilmek icin bir protocol gelistirmek gerekli asil ornegini aradigim sey buydu :)

Saygilarimla iyi calismalar. Tesekkuler.

cae20451

Merhaba, ST7590T ile çalıştık, ST firmasından yardım isteyebilirsiniz. Bir kaç prosedürden sonra döküman ve örnek kod gönderebiliyorlar. Ayrıca CYPRESS firmasınında güzel entegreleri var. İşinizi görürse CY8CPLCxx serisi var. Güzel uygulamalarda var.

kageja

Merhaba cae20451 oncelikle cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Elinizde ornek uygulama var ise bizilede paylasabilirseniz sevinirim. St firmasindan modulu 2 hafta diyende anca aldik ornek kodu kimbilir ne zamanda gonderirler, :). Bu arada onlarin kitindeki StmF103 islemcisini kullanmamayi duusnuyorum, bu sorun olmaz herhalde gonderecekleri ornek kod icin ?

kageja

Tekrar  MErhaba Konu guncel, Baska bi ise baktigim icin 1 haftadir PLC'ye bakmamistim simdi tekrar bakiyorum :)
Shematicte Jp5 ve Jp6 Konnektorlerini cikartip FTDI usb-ttl donusturucumu baglasam o jumperlara dogrudan sebekeye kendi istedigim mesaji basabilir miyim ?
Denedim olmadi. Protokol olmadan sadece sebeke veri basmak istiyorum nasil yapabilirim. Protokolu sonradan kendimde olusturabilirim.