Smps Çalışmıyor

Başlatan OnderGrmz, 15 Eylül 2015, 23:57:22

OnderGrmz

Merhabalar;
Elimde smps kısmını çalıştıramadığım bir devre var.
Devrenin smps kısmı aşağıdaki resimdekine benzer bir yapıda.

Yukarıda bulunan smps trafosunda 1 ile 3 pinleri arasına bağlanan bobin köprü diyotta doğrultulan gerilim ile beslenmiş.
Devrede DC gerilimi anahtarlayıp sekonder tarafta yine DC bir gerilim eldilmesi lazım.

1. resimde smps trafosunun 4 ve 5 pinleri arasına bağlanan bobinin sadece toprak ile bağlantısı var görünüyor. Burada fsq0565R entegresi nasıl besleniyor ?
İncelediğim devrede de 4 ile 5 pinleri arasını ölçtüğümde osiloskopta bir dalga şekli elde edemiyorum. 1 ve 3 pinleri arasını ölçtüğümde ise 310 VDC elde ediyorum.
fsq0565R entegresi beslenmediği içinde sekonder tarafında herhangi bir gerilim değeri göremiyorum.
Nerede yanlış yapıyorum ? Fikir ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygılarımla...

Melih1802

R102 ve C107 yi değiştirisen sorunun çözülecek gibi duruyor.

HeCToR

Hocam (+) ile 4 nolu feedback bacağını ölçtünüzmü ve diyotların sağlamlığını
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

OnderGrmz

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Eylül 2015, 00:01:11

@Melih1802 Hocam neden direnç ve kondansatörü değiştirmem gerekiyor ?
Alıntı yapılan: CORTEX - 16 Eylül 2015, 00:18:42
Hocam (+) ile 4 nolu feedback bacağını ölçtünüzmü ve diyotların sağlamlığını
@CORTEX Hocam, diyotlar sağlam hocam, fakat anahtarlamayı yapması gereken  fsq0565R entegresine gerilim gelmiyor

z

3 nolu pin ile 2 nolu pin arasında bir her iki yönde de omaj kontrolu yap. Bize de sonucu yaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

@OnderGrmz Hocam Öncelikle Bu devreniz çalışıyordu arızalandımı ? yoksa kendiniz yeniden yaptınız enerjiyi verdiniz çalışmıyormu ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

dhan000

entegrenin ilk gerilimini R102 sağlıyor olmalı bozulmuşsa çalışmaması normaldir. değiştirip denemenizde fayda var.

F.T

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Eylül 2015, 00:01:11

olma ihtimali yüksek.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Melih1802

Alıntı yapılan: OnderGrmz - 16 Eylül 2015, 18:56:14
@Melih1802 Hocam neden direnç ve kondansatörü değiştirmem gerekiyor ?@CORTEX Hocam, diyotlar sağlam hocam, fakat anahtarlamayı yapması gereken  fsq0565R entegresine gerilim gelmiyor

R102 ilk besleme enerjisini geçici olarak sağlar, smps çalıştıktan sonra C107 sürekli besleme gerilimi dc olarak entegreye verir.
Devrenizde 1. şüpheli C107, 2. şüpheli R102 direncidir. Değiştirin görelim.

z

SMPS çıkışını aşırı yükleyen bir durum varsa gene cihaz ayaklanmaz.

D201, D202 ve çıkışındaki kapasitörler de zanlılar arasında.

SMPS'i yüksüz deneme şansın varsa bir de yüksüz dene. Belki SMPS sağlamdır.

Bu arızalarda scopla çok çabuk sonuca ulaşırsın. SMPS'e iyice yaklaş ve dinle. Tık tık ses çıkıyormu?

Böyle bir ses geliyorsa SMPS aşırı yüklenmiş demektir.

OnderGrmz

Merhabalar;
Alıntı yapılan: z - 16 Eylül 2015, 19:09:47
3 nolu pin ile 2 nolu pin arasında bir her iki yönde de omaj kontrolu yap. Bize de sonucu yaz.
@z Hocam  kullandığımız trafonun 2 nolu pini fiziksel olarak boş yani bobine bağlantısı yok.

Alıntı yapılan: CORTEX - 16 Eylül 2015, 21:04:16
@OnderGrmz Hocam Öncelikle Bu devreniz çalışıyordu arızalandımı ? yoksa kendiniz yeniden yaptınız enerjiyi verdiniz çalışmıyormu ?
@CORTEX Hocam bu devre yeni yapılmış ve daha önce kullanılmamış bir devre. Evet enerjiyi verdim smps kısmı çalışmadı.

Alıntı yapılan: Melih1802 - 17 Eylül 2015, 00:06:11
R102 ilk besleme enerjisini geçici olarak sağlar, smps çalıştıktan sonra C107 sürekli besleme gerilimi dc olarak entegreye verir.
Devrenizde 1. şüpheli C107, 2. şüpheli R102 direncidir. Değiştirin görelim.
@Melih1802 Hocam şuanda söylediklerinizi yapma şansım yok. Şu anda devre elimde değil.

Alıntı yapılan: z - 17 Eylül 2015, 10:48:01
SMPS çıkışını aşırı yükleyen bir durum varsa gene cihaz ayaklanmaz.

D201, D202 ve çıkışındaki kapasitörler de zanlılar arasında.

SMPS'i yüksüz deneme şansın varsa bir de yüksüz dene. Belki SMPS sağlamdır.

Bu arızalarda scopla çok çabuk sonuca ulaşırsın. SMPS'e iyice yaklaş ve dinle. Tık tık ses çıkıyormu?

Böyle bir ses geliyorsa SMPS aşırı yüklenmiş demektir.

@z Hocam smps'in çıkışına bağlanan devreyi güç kaynağı ile beslediğimizde 200 mA civarında bir akım çekiyor. Smps in çıkışı scop ile ölçmüştüm. Ufacık bir dalgalanma bile yoktu. Devreyi incelerken herhangi bir sese rastlamamıştım.

Şu anda bir şeyi farkettim bizim devremizde smps trafosunun 5. pini ile temsil edilen yer D102 diyotunun bulunduğu yere, 4. pin ile temsil edilen yer toprak hattına bağlıydı. Şu şekilde

Büyük resimde Enerjiyi verdiğimiz anda köprü diyot çıkışındaki gerilim yükselirken bobinin smps trafosunun 1. pininden 3. pine doğru bir akım aktığını kabul edersem, yukarıdaki devrede oluşan manyetik akının oluşturduğu akım, kuplaj nedeniyle smps trafosunun 5. pininden 4. pinine doğru akacak ve  fsq0565R entegresini besleyecek.

Fakat bizim devrede fsq0565R entegresini beslemesi gereken bobin tam ters bağlandığı için manyetik akı, 4. ve 5. pin arasına bağlanan bobini 4. pinden 5. pine doğru akım akıtmaya zorlayacak. D102 diyodu olduğu için bu akım akamayacak.

Bu şekilde düşündüm. Siz ne dersiniz ?

Icarus

Şöyle söyleyeyim. IC trafodan hiç beslenmese dahi burst mode olarak çalışmaya devam eder.
FAKAT ! Bu IC basit bir flyback DEĞİL !!! Bu adam 5. pin üzerinden trafonun gerçek magnetizazyonunu ölçüyor.
Dahatsheet'de bunlar yazıyor.
Özetle trafonun sarım yönü önemli ama bunun sebebi basit bir besleme problemi değil. Buda basit bir smps değil zaten.

z

Alıntı Yap3 nolu pin ile 2 nolu pin arasında bir her iki yönde de omaj kontrolu yap. Bize de sonucu yaz.

Alıntı Yap@z Hocam  kullandığımız trafonun 2 nolu pini fiziksel olarak boş yani bobine bağlantısı yok.

Entegrenin 2 ve 3 nolu pinlerini demiştim.

4 ve 5 nolu pinler yani sargı yönü önemli. Doğrusu şemadaki gibi.

ipek

ayrıca iç piyasada o kadar çok sahte IC varki bu faktörde etken olabilir.

pic16f877a

T1 Trafosunun 5 ve 6 uç arasındaki 4.7nf1Kv ayırıp primer 1 ve seconder 6. uç arasına bağlarmısın.
Yada 5 nolu ucu söküp 1 nolu uca bağlayın.
Nedeni de AC Palsin ilk yarım döngüsünde 10ms'de entegrenin uyartılması gerekiyor pwm başlayabilmesi için, yani ilk kalkışın verilmesi gerekiyor.
Bu kutupsuz kondansatör dolup boşalarak iletirken kapasitif reaktans oluşarak enerjinin geçişine zorluk gösterir 300v Dc şebeke voltajını düşürür. PC817 enerjilendiğinden iletime geçer.
Entegrenin 4 nolu ucunu şaseye çeker bırakır.
Diğer benzer entegrelerle yapılmış devreleri incelerseniz görülür.