su ölçmü

Başlatan x-nomek, 16 Eylül 2015, 18:33:25

x-nomek

arakadaşlar bu linkdeki sensörlerden elimde var
http://www.alibaba.com/product-detail/1MHZ-Ultrasonic-Flow-Sensor-PPS-1MHz_60248699180.html
ve bu şekilde iki tane boruya baglanarak borunun içinden geçen su hesaplanıyor bu nasıl yapılıyor yapan varmi ?
iki tane neden takılıyor acaba ? aradaki farkımı ölçüyor yoksa ikisinin ortalamasımı alınıyor
buna benzer uygulama yapanın oldumu ?

makdeniz

Borunun çapı ve sensörlerin mesafesi belli  büyük ihtimal birisi frekans gönderiyor diğeri'de alıyor. Suyun akış hızı ve miktarına görede frekans değişimi olabilir diye düşünüyorum ama bilen kişilerden bende tam bir açıklama bekliyorum.
En azından ben yapsam böyle bir mantıkla yaklaşırdım.

Not : yazdıklarım sadece mantıksal bir yaklaşım ve sallamasyon'dur. Bana göre mantıklıdır diğerine göre değildir  kesinlikle polemik yapmam :)
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

erdcan

İki sensörün arasında ki mesafe sabit olarak 8 cm olması gerektiği söylenmiş.
x=V/t
Burada yol sabit, süre sensör ile ölçülüyor. Bu şekilde hız bulunur. Borunun çapı da belli olduğuna göre debisi de ortaya çıkar. Sanırım bu şekilde çalışıyordur.

x-nomek

bendede iki sensör var fakat bendekiler karşilikli bakıyor birbirine burdakiler ise yanyan durmuş
bilen ve bilgisi olanlardan yardım bekliyorum

mufitsozen

Alıntı yapılan: x-nomek - 16 Eylül 2015, 19:31:52
bendede iki sensör var fakat bendekiler karşilikli bakıyor birbirine burdakiler ise yanyan durmuş
bilen ve bilgisi olanlardan yardım bekliyorum

doppler
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

x-nomek

bendeki sensörler ile bundaki sensörler farklımı ozaman acaba
birisinden gönderip digerinden yansıyanı hesaplıyacaz

X-Fi

Müfit hocam bu sensörlerde doppler yapılmıyor. İki adet sensörden karşılıklı sinyaller gönderilip alınır. Elde edilen uçus süreleri birbirinden çıkarılarak suyun hizi ölçülür. Burada sinyalin sıvıdaki ya da havadaki hızı birbirini götürdügünden ihmal ediliyor. Akış ters olur ise sonuc negatif çıkıyor. Düz ise pozitifdir. Kabaca mantık bu.

Tabi elde edilen sonuç size debi degerini vermez. Sıvının sıcaklıgı ve basıç ölcümü etkiler. Ancak çok noktalı kalibrasyon ile gerçek debi elde edebilirsiniz.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

x-nomek

Bu sensörler ugraşan arkadşlarn yardımını bekliyorum :(
Sensör nasıl çalişiyor onu bile anlamadım araştiriyorum ama bir şeyler canlanmıyor kafamda

makdeniz

Arkadaş  yanlış anlama eğer para karşılığında yapacağın bir iş ise daha profesyonel bir ürün kullanmanda fayda var.

Örnek vermek gerekirse : Krohne, Emerson vb.

Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

tekosis

@makdeniz e katılıyorum. 1-2 sistem kuracaksan işini kolaylastiracak sistemler daha iyi olur. Seri üretim yapılacaksa  farklı tabi.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

iyildirim

@x-nomek,
Basitçe akışkan içerisindeki ses dalgasının bir sensörden diğerine ulaşma zamanı ölçülüyor. Akış yokken ölçülen zaman ile kalibre edilip,  borunun geometrisi, sensörlerin yerleştirilme şekline göre formüle edilip akış hızı ölçülüyor.
Aslında ölçülen şey zaman. Boru geometrisi karışık, akan sıvı su dan farklı birşey, vs.. gibi karışık durumlarda farklı akış hızlarını ölçüp lookup tablosu yapıp, enterpolasyon vs gibi şeylerde uygulanabilir, direkt hesaplanabilir de.

Linkteki döküman genel olarak microchip CTMU modülünün kullanımı ile ilgili ama 27 ile 40 sayfaları arasında CTMU modülü kullanarak flow sensör uygulamasını anlatmış.
Önemli olan mantığını anlamak. Dökümana CTMU diye bakma. CTMU sadece daha hassas zaman ölçmek anlamında. İstersen sen CTMU modülü yerine timer kullan.

https://eportal.stust.edu.tw/eshare/EshareFile/2012_12/2012_12_0e22efd5.pdf

x-nomek

Bir ögrenci proje olarak getirdi ben sadece suyun akış hızını bulmaya çalişcam sensör ise yukardakinin alibabadakinin aynısı
http://www.ti.com/lit/an/snia020/snia020.pdf
boyle bir şeylerde buldum ah şu ingilizce :/

mesaj birleştirme:: 17 Eylül 2015, 15:18:49

@iyildirim 
z-mount şekli aynısını çapraz karşilikli bu döküman çok guzel oldu allah razı olsun burdan birşeyler fikir edinebilirim çok teşekkür ederim

yas

Ultrasonic flowmeter olarak aratıp kullanım kılavuzlarını inceleyebilirsin. Seri üretim yapmayacaksanız hiç uğraşmayın hazır ürün kullanın. Boru çapına göre değişik bağlantı metotları var boru çaplarına göre sırasıyla W, V, N ve Z metotları kullanılır. Eğer ölçümü boru üzerinden dış temasla gerçekleştirecekseniz aradaki boşluğu uygun jel silikonla doldurmanız gerekli. Boru materyalini, et kalınlığını, varsa iç kaplamasını, akışkan tipini ve çapı hız hesabına katmanız gerekli. Bütün bunların dışında borudan geçen akışkan tam dolu olarak geçmeli, boşluk hava kabarcıkları partikül vs. olmamalı. Bu saydığım hususları da hesaba katarak kullanacağınız ölçüm metodu ve sensör tipine göre hesaplanan mesafeye sensörler montajlanır. Akış yönüne göre akışkan giriş tarafında minimum 2xd çıkış tarafında minimum 5xd yakınında vana, dirsek, t bağlantısı gibi bağlantı elemanları olmamalıdır. Eğer giriş tarafında tribün yada pompa varsa bu mesafe bağzı durumlarda 30xd olabiliyor. Sensörlerin ikisi de sinyal gönderip alıyorlar. Yukarıda X-Fi nin belirtiği gibi sıcaklık ve basınç (basınç düşük olduğunda) ölçüm etkileniyor. Bunu dışında aynı boruya araya uzun mesafe koymadan ikinci bir ölçüm daha yapamazsın, örneğin birinci ölçüm noktasından geçtikten sonra sıvı 4 kola ayrılıyorsa kolları aynı anda ayrı ayrı ölçemezsin gibi.
Umarım anlatmaya çalıştıklarım işine yarar.

engerex

Alıntı yapılan: x-nomek - 17 Eylül 2015, 15:12:45
Bir ögrenci proje olarak getirdi ben sadece suyun akış hızını bulmaya çalişcam sensör ise yukardakinin alibabadakinin aynısı
http://www.ti.com/lit/an/snia020/snia020.pdf
boyle bir şeylerde buldum ah şu ingilizce :/

mesaj birleştirme:: 17 Eylül 2015, 15:18:49

@iyildirim 
z-mount şekli aynısını çapraz karşilikli bu döküman çok guzel oldu allah razı olsun burdan birşeyler fikir edinebilirim çok teşekkür ederim
Referans dizaynda MCU ile sensör arasındaki yongalar modeline kadar ve formüller yazıyor. Araştırmanın yarısında fazlası çözülmüş.

x-nomek

@yas siz daha önce böyle bir uygulama  yaptınız mı ?
Ultrasonic flowmeter araştiriyorum kaynaklar birşeyler çikartırım işallaah