Regülatör Isınması

Başlatan eeburakdemir, 19 Eylül 2015, 16:52:59

eeburakdemir

Arkadaşlar herkese merhaba,
Devrede sistem çalışıyor sorun yok, fakat regülatörler çok ısınıyor, ısınamaması için yardımlarınıza ihtiyacım var. Teşekkür ederim

NOT !!!! Rölenin beslemesi 24V regülatörün çıkışındaki diyottan sonradır.
Asla pes etme...

mehmet

Soğutucu takmanız gerekecektir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

algos

imkanın varsa LM317 yada LM2575-adj kullan

t2

Röle bobinini  beslemek icin, regule gereksiz.
Bobini, 7824 öncesinden regulesiz  besleyin. 
Böylece 7824 ısinmaz.

tekosis

kardeşim benzer durum başıma gelmişti. aşağıdaki konuyu okumanı tavsiye ederim
https://www.picproje.org/index.php/topic,60132.msg464593.html#msg464593
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

K46

Giriş voltajı istenilen seviyeden çok yüksek olduğundan, kesin çözüm için, lm2575-12 vb. gibi bir anahtarlamalı regülatör kullanılması lazım. 24v hattı için de regüle gereksiz. Trafoyu 24v yerine 18v çıkışlı kullanın.
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

t2

Benim dediğimi yapın. Isınmaz.

berkay_design

rolenin bobinine regületör çıkışını bağladığınızda regületör ısınıyor. benim de başıma gelmişti.

eeburakdemir

arkadaşlar benimde son olarak kafama yatan lm2575 tarzı bir step down voltage regulator. Cihazı yaklasık 15 16 sattir acık bıraktım regulatorler sıcak ama hala çalışıyor. Tabikide bu benim için bu şekilde devam etmemi destekemiyor. Ayrıca röle beslemesi de regülatörden önce yaparsam rölenin ömrünü kısaltırım. Ben daha önce yaptığım cihazlarda lm2575-12 kullanmıstım ve 12v 6 adet röleyi buradan beslemiştim,, sorun olmamıstı. Ben yine 2575-12 takacağım,röleyi de 12v a çevireceğim. bu sisteme zira 2596 2575 e göre oldukça pahalı. Trafo çıkışındaki gerilimi düşük olanı da aldığım zaman pompayı yetersiz şekilde çalışıyor, çünkü pompa 24VAC şeklinde çalışıyor. İstediğim gibi verimli olmuyor anlayacağınız. Şuanda  2575-12 cazip gelmesinin sebebi girişin 40v a kadar dayanması.   

mesaj birleştirme:: 20 Eylül 2015, 13:12:39

arkadaşlar sizce girişteki 40v a yakın gelen voltajı nasıl azaltırız ? yani direnç ekleyerek mi , zenerle mi yada vs ?
Asla pes etme...

Mr_YAMYAM

Regülatörlerdeki ısı bazı değerlere bağlıdır.
1 Yük akımı ve regülatör akımı.
Her regülatörün belli bir akım kapasitesi vardır. Yükün çektiği akım bu kapasiteye ulaştığında veya belli seviyede ise regülatörün ısınması gayet doğaldır. Uygun ölçülerde soğutucu ile tolere edilebilir.
2 Toplam güç harcaması ve harcanan gücün büyük bölümünün regülatör üzerinde harcanması.
Her regülatörün toplamda harcayabileceği güç kataloglarında verilmiştir. Çıkışından çekilen akım ve regülatör üzerinde düşen gerilim doğrultusunda hesaplar yapıldığında yük akımı düşük olsa da üzerinde harcanan güçten dolayı ısınacaktır. 24V girilip te 200mA çekilen 12V luk bir regülatörün belli seviyede ısınması gayet olağan bir durumdur.
3 Tasarım prosedürleri ve hataları.
Günümüz tekniğindeki bu gibi yarıiletkenler yüksek frekanslarda osilasyonlara açıktırlar. Hesaplanamayan baskıdevre hataları ve özellikle bobin etkisi gösteren yollar kondansatörlerle rezonans oluşturup regülatör üzerinde loop oluşturması sıklıkla görülen bir aksaklıktır.

eeburakdemir

arkadaşlar bütün yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkür ederim, sistemin en son durumunu size haber vereceğim.
Asla pes etme...

t2

angel0

Öncelikle selamlar, senin konunu gördükten sonra siteye üye oldum.Öncelikle devredeki röleleri inceledim.İncelerken datasheetlerine bir göz gezdirdim ve sorunu büyük ihtimal buldum.Kullandığın regülatörlerden LM7812 olan 12v çıkış gerilimi sağlayan regülatörün giriş gerilim gereksinimlerinin 5 v ile 18v arası olduunu gözlemledim.Artı olarak 24v da maksimum seviyede çalışacağından dolayı ısınmasının muhtemel olduğunu söyleyebilirim.

Bence 18v ile üstü arası giriş gerilimi destekleyen regülatör bulursan ısınma sorunundan bir nebze kurtulacaksındır.

z

Role, motor gibi yükleri neden regülatör üzerinden beslersiniz hiç anlamam.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com