Regülatör Isınması

Başlatan eeburakdemir, 19 Eylül 2015, 16:52:59

JOKERAS

Selam,

Arkadaş trafo çıkışındaki AC voltaj doğrulttuğunda DC voltajın yükselmesi durumuna karşı regüleden geçirmiş.
Röle 24V olduğu için voltajı ona göre ayarlamaya çalışmış.
Bu gibi durumlarda çift sargılı trafo kullanmak daha mantıklı olmazmı?
Sargılardan biri Röleleri beslerken,diğeri ilgili devreyi veya sistemi besler.
Beslemeler bağımsız olduğunda Sistem beslemesi Röle çek bıraklarında olabilecek
gürültüden etkilenmemiş olur diye düşünüyorum.

t2

Trafo çift sargılı olunca birbirinden çok da bağımsız olmaz.
Evet izole dir. ama sargılardan birindeki parazit kısadevre gibi sıkıntı, diğer sargıya sirayet edecektir.

JOKERAS

Etkilenir ama aynı hattaki etki kadar olmaz.Gürültü sirayet edene kadar filitrasyon o pik'i,gürültüyü tölere eder diye düşünüyorum.
Ama aynı hatta olduğunda filitre çok sağlam yapılıp önlem alınmalı.
Mesela çift sargılı bir trafonun bir sargısı roleleri besleyip diğer sargıya buck regülatör koyulsa
Temiz ve güvenli bir sistem beslemesi elde edilir.

eeburakdemir

arkadaşlar yorumlarınızda haklısınız çift sargılı trafo izolasyon konusunda iyi bir çözüm.  Fakat ben voltaj yükselmesi için köprü diyottan sonra 180R/3W ve 27V/1W zener diyot ile gerilim düşürmesi yaptım. zener üzerinden çıkış aldım verdim, şimdilik bir sorun yok , sistem de çalışıyor. Sizce nasıl bir yöntem ?
Asla pes etme...

mg1980

Pek iyi bir yönteme benzemiyor.LM2576 regülatör kullansanız 40 V girişi var.3A akım alırsınız.

ylmz

Regülatörden önce 10 r bı direnç salla
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

eeburakdemir

aslında haklısını illaki bir ısınma sorunu ile karşı karşıya kalacağız , bunu ortadan kaldırmak için de aklıma şöyle bir yöntem geldi, trafosuz regülasyon yapılabilir sistem için. Trafo çıkışlarını da rölenin kontaklarına veririm. Şaunda aklıma gelen bu arkadaşlar
Asla pes etme...