Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

STM32 doğru seçim mi?

Başlatan cosine, 20 Eylül 2015, 20:40:55

cosine

Merhaba hocalarım önce kendimden bahsedeyim. İyi bir üniversitenin 3.sınıfında elektronik ve haberleşme mühendisliği okuyorum. Son zamanlarda gömülü sistemlere, güç elektroniğine ve haberleşme sistemlerine karşı ilgim arttı. 40 gündür CCS C ile pic programlama ile uğraşıyorum. Bu süre içinde Serdar Çiçek hocanın kitabını okudum. Pickit 2 ile 16f877a ve 16f676 için program yazıp lcd, display, eeprom ve çeşitli sürücülerle spi, i2c haberleşme protokollerini kavradım. Donanım konusunu tam olarak kavradım dersem yalan olur ama genel hatlarıyla anladım. Bu yıl mikroişlemci sistemleri dersinde 8051 üzerinde assembly öğrenicez. Sanırım diğer denetleyicilerin komut setlerini öğrenerek onlara da assembly ile yazılım üretebilirim?? Forumda yaptığım araştırmalar sonucu stm32'nin çok popüler olduğunu gördüm. Benim için doğru seçim mi, nasıl giriş yapacağım konusunda bir bilgi bulamadım. Özellikle hangi kiti almam gerektiği konusunda kafam çok karıştı. Tek denetleyici ile çalışmak zorunda kalacağım için eksik şeyler kalacağını düşünüyorum. Birdi derleyici kısmı var tabi Keil hakkında ne dersiniz? Biraz uzun oldu kusura bakmayın :)

cosine

Onay olayı büyük sıkıntı yukarda olmayınca konuya bakan olmuyo :(

Gökhan BEKEN

Merhaba,
Haberleşme okuyup da haberleşmeye olan ilginiz beni şaşırttı.  :D

Alıntı yapılan: cosine - 20 Eylül 2015, 20:40:55
Bu yıl mikroişlemci sistemleri dersinde 8051 üzerinde assembly öğrenicez. Sanırım diğer denetleyicilerin komut setlerini öğrenerek onlara da assembly ile yazılım üretebilirim??
Evet, assemly'nin mantığını kavradıktan sonra farklı komut setlerine alışmanız zor olmaz. Hazır dersini de alma şansınız varken kesinlikle assembly'e ağırlık verin derim. Stm'i sonra nasılsa öğrenirsiniz.

Forumda yaptığım araştırmalar sonucu stm32'nin çok popüler olduğunu gördüm. Benim için doğru seçim mi, nasıl giriş yapacağım konusunda bir bilgi bulamadım. Özellikle hangi kiti almam gerektiği konusunda kafam çok karıştı.
Acele etmeyin, dediğim gibi sonra öğrenirsiniz nasılsa. Öğrenmek için stm32f4 en popüler ve en çok örnek bulunan kittir. Forumdan @LukeSkywalker  hocamızın da bu kit için yazdığı bir kitap mevcuttur, Altaş kitapevinden bulabilirsiniz.

Tek denetleyici ile çalışmak zorunda kalacağım için eksik şeyler kalacağını düşünüyorum.
Her şey zamanla. Bugün bir tanesini düzgün öğrenin, diğerlerini öğrenmeniz bebek oyuncağı...

stm32 illa öğrenecekseniz bu kategorideki yazıların hepsini okuyun ve uygulayın: https://www.picproje.org/index.php/board,179.0.html
Onay olayı büyük sıkıntı yukarda olmayınca konuya bakan olmuyo
olmuyo olmuyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.