Çizgi izleyenlerde yolun ezberlenmesi

Başlatan z, 23 Eylül 2015, 17:44:53

robomaster

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 27 Eylül 2015, 14:03:07
Baktım ve çok yavaş olduğunu gördüm. Yolun küçük olması göz yanıltıyor. Ayrıca bu robotta da geriye döndürüyor tekerlekleri.

1. O robot 2012 Avrupa şampiyonu.
2. Geri kesinlikle çevirmiyor. Sitesinde robotu inceleme imkanı buldum. Üzerinde türbin var  o robotun.

Bence daha iyisini yapmaya çalışın benim gibi.
Geri döndürdüm benim dişli bozulmadı seninki de bozulmaz gibi bir mantık yanlış. Benimkiler bozuldu.

NOT : Özgüvenimiz sağ duyumuzu sindirmesin. Lütfen...
Buda robotun bir başka sitesi.
http://www.edaboard.com/thread267147.html

Selamlar...

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: robomaster - 27 Eylül 2015, 14:42:36
1. O robot 2012 Avrupa şampiyonu.
2. Geri kesinlikle çevirmiyor. Sitesinde robotu inceleme imkanı buldum. Üzerinde türbin var  o robotun.

Bence daha iyisini yapmaya çalışın benim gibi.
Geri döndürdüm benim dişli bozulmadı seninki de bozulmaz gibi bir mantık yanlış. Benimkiler bozuldu.

NOT : Özgüvenimiz sağ duyumuzu sindirmesin. Lütfen...
Buda robotun bir başka sitesi.
http://www.edaboard.com/thread267147.html

Selamlar...

Tekerleği son hız ileri dönerken anında geriye döndürürseniz bozulur tabi. Kontrol algoritmanızı bütün olasılıkları göz önünde bulundurarak oluşturmanız lazım.  Ben yaptım bozulmadı, siz yaparsanız bozulabilir.
Aynı model iki arabayı ben kullanırım az yakar hızlı gider, başkası kullanır çok yakar yavaş gider.

Avrupa şampiyonu dediğiniz yarışmaya kaçtane robot katıldı acaba? ODTÜ robot yarışmasına 400 küsür, MEB robot yarışmasına 600 küsür çizgi izleyen katılıyor.  Avrupa şampiyonu ilan etmek için her ülkenin en iyi robotlarının yarışması lazım orada. Türkiye'den katılan robotlar üllkemizdeki hangi robot yarışmasının kazananları mesela?

Robotu incelemedim ama üzerinde türbin varsa geriye döndürmeyebilir tekerlekleri.  Yola tutunmadaki en etkili yöntem vakum oluşturmak. Vakum oluşturduktan sonra yazdığınız yazılımın da belli bir yerden sonra önemi kalmıyor zaten. Videosunu verdiğim japon robot hem mekanik, hem de kontrol teknolojisi açısından mükemmel bir örnek, vakumlu robotla kıyaslanamaz.

Dediğim gibi ben artık bu tür yarışmalara katılmıyorum çünkü adalet robot yarışmalarında da işlemiyor malesef. Size başarılar.

muhittin_kaplan

z

Yarışmalardan sizi soğutan nedir? Önemli olan parkuru en kısa sürede bitirmek değil mi?

Adaletsizlik nerede yapılıyor?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 27 Eylül 2015, 19:41:02
Yarışmalardan sizi soğutan nedir? Önemli olan parkuru en kısa sürede bitirmek değil mi?

Adaletsizlik nerede yapılıyor?

25 tane robotla katilanlar mi dersin
Pistin tozlanmasi mi dersin
2 adet ayni pist olan yarismalarda pistlerin aslinda ayni olmamasi mi dersin
Hakem hatalari mi dersin

Beni yarismalardan asıl uzaklastiran şey ise öğrencilere faydasinin zararindan az olmasiydi.

robomaster

muhittin_kaplan

certy

Çok fazla sensör kullanmak yerine iki sensör kullanılıp, her sensör, çizginin sağ ve sol bitişiyle kesişse, çok hızlı bir mikroişlemci ile kontrol edilse nasıl olur? Mantıken yüksek çözünürlük elde edilir diye düşünüyorum.

Kırmızılar sensör, siyah çizgi ise yol.
TA1USS

robomaster

Alıntı yapılan: certy - 27 Eylül 2015, 20:12:39
Çok fazla sensör kullanmak yerine iki sensör kullanılıp, her sensör, çizginin sağ ve sol bitişiyle kesişse, çok hızlı bir mikroişlemci ile kontrol edilse nasıl olur? Mantıken yüksek çözünürlük elde edilir diye düşünüyorum.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Kırmızılar sensör, siyah çizgi ise yol.
Ben 3 sensor ile iyi sonuclar aldim. Ancak 90 derece vb durumlarda kenar sensorler lazim.

mesaj birleştirme:: 27 Eylül 2015, 20:18:05

Sensor cozunurlugu arttikca hatayi duzeltme orani o kadar iyi oluyor. Ozellikle hiz arttikca.

z

Burada sensörleri sağa sola çevirmek için motor kullanılmış. Neden böyle bir şey yapılmış?

mufitsozen

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 27 Eylül 2015, 20:05:34
baktım videolara DuckFan diye geçer.

hocam ozur dileyerek, "duct fan" olmasin?

sizin yazdiginiz sekilde "ordek pervanesi" oluyor!   :o
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

z

Neden howercraft türü bir robotla kimse yarışmaya girmiyor. Pist tozlandı derdi de olmaz.

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: z - 27 Eylül 2015, 20:47:18
Neden howercraft türü bir robotla kimse yarışmaya girmiyor. Pist tozlandı derdi de olmaz.
Kontrol de bir o kadar zor olur.
Robotta sensorleri saga sola dondurerek cizgiye daha sadik kalmasini sagliyor robotun. Govde savrulmalarindan daha az etkileniyor sensorler.

robomaster

Alıntı yapılan: z - 27 Eylül 2015, 20:47:18
Farklilik adina guzel ve eglenceli bir ornek olurdu. Derece getirmezdi. Ben bir ara quad copter falan gecirdim aklimdan.
Ucanlarin manevra yetenegi cok az. Ama eglenceli olurdu.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: mufitsozen - 27 Eylül 2015, 20:37:46
hocam ozur dileyerek, "duct fan" olmasin?

sizin yazdiginiz sekilde "ordek pervanesi" oluyor!   :o

yok hocam ben bundan bahsetmiştim ;)