DC Motor sürme

Başlatan Zek_De, 23 Eylül 2015, 18:29:12

Zek_De

Arkadaşlar resimde görüldüğü gibi 12 volt tek gerilim kaynağı ile DC motor hız ve yön kontrolü yapmayı deniyorum ,fakat bu devre içinde 9-10 volt kadar bir gerilimi yaklaşık 20 volt'a çıkaran küçük bir trafo gerekli ,bu trafolar internette nasıl aratılır ,elektronikçilerde mevcut mu veya hesabı nasıl yapılır ben yapmak istersem ?
Ayrıca gerilimi yükseltecek daha basit yöntemler varsa tabi duymak daha iyi eleştrilerinizi bekliyorum :)

Cemre.

9-10V diye bahsettiğiniz gerilimleri pil gibi bir kaynaktan mı elde edeceksiniz? Eğer öyleyse bu iş için transformatör kullanamazsınız. Çünkü transformatörler DC gerilimle çalışamazlar. Biraz daha ayrıntı verirseniz daha iyi yardımcı olabilecek birileri çıkar elbet. Eğer kaynak DC ise anahtar kelimeniz boost-converter (step-up converter). Eğer AC bir kaynaktan bahsediyorsanız evet aramanız gereken şey transformatör. Ancak bu değerlerde transformatör temini konusunda bir önerim yok. Belki özel olarak bu işleri yapan bit bobinajcida sardirabilirsiniz. Saldırmayı düşünürseniz megep modulleri (bir fazli transformator sarımi diye geçiyordu sanirim) bu konuda size yeterli yardımı saglayacaktir.
İyi günler, iyi tatiller.

(Telefondan yaziyorum kusura bakmayin lütfen)

Cemre.

Hatalı mesaj. (Tapatalk)

hardware

@huseyin67 hocam arkadaş belki trafolu dönüştürücüden bahsederken flyback(geri dönüşlü) yapıdan bahsediyor olabilir.Eğer dediğiniz buysa bu konuyu araştırınız onunda dışında dediğiniz gibi boost step-up kullanılabilinir. Bu yapıda çok basit bir şekilde kurulabilir daha önceden benim kurduğum bir boost yapısı devre 5V tan 12V elde etmek için kullanmıştım. Şekilde de görüceğin gibi cap,bobin ve anahtarla rahatça yapılabilinir.

Zek_De

İkinci bir güç kaynağı kullanmıyorum o yüzden normal bir 12 V gerilim veriyorum ,bununla AC elde edip bu gerilimi de bir trafo yardımıyla (devrenin içine koyabileceğim küçük bir trafo) aldığım AC 12 volt'u(yaklaşık) 18 -20 volta çevireceğim .Burdan sonrası Mosfet vs.Bu trafo lazım nasıl aratılıyor bilmiyorum internette çıkaramadım ,elektronikçiyede gidemedim henüz yarın gibi giderim,olurda orada da yoksa kendim sarıcam ufak fakat neyin üzerine sarıcam bu saracağım malzemeyi nasıl isticem yada nerden bulacağım.