Labirentte çıkış yolu bulan robot

Başlatan bbs2006, 25 Eylül 2015, 15:35:15

bbs2006

Labirentte çıkış yolu bulan robot hakkında bilgisi olan varmı. Ancak labirent değiştirmedenu

Lahiret değişsede  yine bulabilecek yaz, ılım ve donanım . 

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

bbs2006

Bu siteye baktım. Ancak robotun  donanımı  kullanılacak sensörler hakkında bilgi yok. Bilginiz varmı

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

94onur94

Dostum ben yüksek okulda proje ödevi olarak yapmıştım. Sana tavsiyem ulaşılması gerek nokta labirent ortasında değilse sürekli sol duvarı takip ettir her türlü çıkışı bulursun. Yaptığım robotun videoları ve yazılım dosyası https://onedrive.live.com/redir?resid=BA7F499787BCB95B!638&authkey=!AOty2KqeqK-FMVE&ithint=folder%2c

bbs2006

teşekkür ederim. donanımı varmı? ekleyebilir misiniz

aydınD

94onur94

Donanım ile ilgili dosya yok zaten devre açık pic mcu, 2 adet dc motor, l293 motor sürücü, 9v ile besleniyor, 2x16 LCD test için.

bbs2006

kaç adet sensör kullanacağız . o sensörlerle  neleri algılattıracagız

sovalye

Sorduğunuz soruyu sizin yanıtlamanız gerekiyor. Hangi yarışma girecek orada neler istiyorlar gibi. Zemin rengine göre bir şey varsa onun içinde sensör eklemelisiniz. Ama basit bir robot için en azından 3 tane mesafe sensörü(ultrasonik olur, ir olur, hatta ir var-yok tipi olur) kullanmanız lazım . eğer sensörü hareket ettirirseniz veya robotu her engelde sürekli kendi etrafında döndürürseniz sayı 1'e düşebilir ama zaman kaybettirir. veya daha fazla kesinlik istiyorum derseniz sayı artabilir. Doğal olarak labirentteki duvarları algılatacaksınız.

bbs2006

ben okulda robot tanıtımları yapmak amacıyla böyle bir şey yapmayı ilginç buldum. yarışmaya katılamayacak. ama basit bir şey olmasını istemiyorum.

sovalye

basit derken daha ziyade normali kastetmiştim. 4 sensör,4 motor,4 omniwheel kullanarak robotu hiç döndürmeden her yöne hareket ettirilebilir yada köşelere de 1 er sensor koyup robotun zik zaklarda oyalanmadan düz çizgide ilerlemesi sağlanabilir. Bunlar karmaşık diye düşünüp, temel robot için basit demiştim.