p10 panel kontrol kartı ile röle kontrolü (lütfen yardım)

Başlatan fatih5592, 28 Eylül 2015, 14:32:02

fatih5592

Merhaba arkadaşlar
p10 panel kontrol kartı ve p10 panel elimde mevcut. Saat olarak kullanıyorum ve belirlediğim saat gelince roleyi açmasını istiyorum.Belli saat gelince istediğim ledi yaktırabiliyorum. Köşe kısımda kullanmadığım bir ledi belirlediğim saat gelince yakarak o kısma role bağlamayı düşündüm fakat bunu daha sağlıklı bir şekilde yapabilirmiyiz? Mesela led üzerinden aldığımız zaman bununla nasıl roleyi tetikleyebilirim ? veya bunun yerine kod çözücü öncesinde veya sonrasında (sisteme zarar vermeyecek şekilde) yapabilir miyiz ?

Şimdiden yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ederim.
İyi Çalışmalar dilerim

argeman

ipek

tarama metodu ile çalıştığı için logic high low sürekli değişir.direkt olarak alamazsın. ilgili led'i bulup bunun ayaklarına bir optokuplör bağlaman icap eder tabiki akım sınırlama direncinide ihmal etmemek lazım.telefondan girdiğim için şema çizemiyorum.

fatih5592

cevaplarınız için teşekkür ederim.

hocam panelin arka kısmındaki ledlerin bacakları arasındaki voltajı voltmetre ile ölçtüğümde ;
sönmüş led için:5V
led yanarken : 300mV  olarak ölçüyorum.

Bu kısmı anlayamadım tarama mantığından dolayı mı voltmetre bu değeri gösteriyor ? yani gerçekten 5V dc değil ama taramadan dolayı ölçü aleti yanılıyor mu ?

Optuküplör devresi ile direk olarak ledin arkasından alsam çalışır mı hocam ? yoksa ek olarak başka elemanlarada ihtiyaç duyar mıyım ?

Mucit23

Panel üzerindeki LEDlerden bahsediyorsan o iş biraz sıkıntılı. Oradaki ledler tarama mantığıyla sürüldüğü için sürekli yanmaz. Rölenin çalışmasında sıkıntı yaratır.

fatih5592

rolenin bobininin bir ucunu , ledin - bacağına diğer ucunu +5V bacağına bağlayınca led sönük durumdayken role tetikleniyor yanınca role bırakıyor. fakat rolenin sürekli çekili durması zarar verir mi bilmiyorum ? ve dediğiniz gibi tarama mantğıyla çalıştığı için bunun roleye zararı olur mu ?
bu sıkıntıları sağlıklı bir şekilde çözme yolu var mıdır peki ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Eylül 2015, 09:32:31
Panel üzerindeki LEDlerden bahsediyorsan o iş biraz sıkıntılı. Oradaki ledler tarama mantığıyla sürüldüğü için sürekli yanmaz. Rölenin çalışmasında sıkıntı yaratır.

Tarama hizindan daha uzun zamanlamasi olan bir monostable multivibrator ile yapilabilir. Ornegin bir 555 kullanilirsa cikisida bir roleyi cekecek gucte olabilir.

Yani istediginiz Led taranmaya basladiginda bir opto ile sinyali 555 triggerina baglayin, timer suresini tarama frekans'indan daha uzun tutun. Tarandigi muddetce cikis yuksek kalir.

Taranmadigi andan sonrada 555 timer suresi kadar zaman sonra role birakir.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

fatih5592

Mufitsozen Hocam çok açıklayıcı anlatmışsınız teşekkür ederim. Mantıklı geldi bana söyledikleriniz. Fakat 555 kullanmadan direk olarak optokuplor bağlayarak yapılabilir mi? Yani 555 in burada görevi nedir? Optokuplor ile 555in olduğu bir devre bulamadım bunları nasıl birbirine bağlayabilirim?
Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim