Potansiyometreden gelen ayarlanabilir gerilimi 4-20 mA. akıma dönüştürmek...

Başlatan HAKKITANIR, 30 Eylül 2015, 12:19:58

HAKKITANIR

potansiyometre üzerinden gelen DC gerilimi, uzun mesafede pic'e harmoniksiz bir şekilde giremedim. kabloya hissedilir derecede gürültü biniyor.
bu yüzden potansiyometreden çıkan ayarlı DC gerlilimi, potansiyometrenin hemen yanında 4-20 mA. akıma dönüştürmek istiyorum.
Ve bu akımı uzak mesafeye taşıyıp, pic' in 10 Bit ADC kanalını kullanarak, DC 4-20 mA. arasında değişken olarak gelen bu akımı, 1/4W. 250R %1 toleranslı metal film direnç ile,
pic' in hemen yanında, DC 1-5V. arasında değişken gerilime çevirip, pic' in adc sinde işleyebileceğimi düşünüyorum.

yapmayı başaramadığım kısım potansiyometreden gelen değişken DC gerilimi, potansiyometrenin yanında 4-20 mA. DC akıma dönüştürmek. sizce bu işin pratik ve sağlıklı çözümü nedir?
daha kısa sormak gerekirse; DC ayarlı gerilim çıkışı veren potansiyometre, 4-20 mA. DC ayarlı akım veren hale nasıl dönüşütürülebilir?

Bu iş için klemens rayına montaj edilebilen, otomasyon panoları için üretilmiş voltaj to akım dönüştürücüleri kullanmak istemiyorum. Devreyi elektronik karta küçük ebatlı olarak kendim yapmak istiyorum.

ahmet_zxc

xtr115 tam istediğin işi yapar sadece 2 damarlı herhangibir kablo ile 300 metreden iletişim sağlarsın.

çok mantıklı akıllı bir yol.

zipzip

Aşağıdaki devre işine yarar. Vref pot un orta ucu. Dirençlerin hesabı sana kaldı :D

HAKKITANIR

sorun düşündüğümden daha büyük çıktı.
ben uzak mesafede potun, yalnızca orta geri dönüş ucu üzerinde gerilimde bozulma var zannediyordum.
potun besleme uçlarındaki gerilimde, ana kaynağında bozuk değilken, uzunca kablo üzerinden pota geldiğinde bozuluyor.
bu durumda besleme baştan zaten bozuk olarak geldiğinden, potun orta dönüş ucundaki gerilimde bozulmuş oluyor.
şimdi ben potun harmonikli orta ucunu 4-20mA. dönüştürsem ne olacakki, pic yanındaki 250R direnç üzerinde yine parazitli sıçrayıp duran bozuk netice elde etmiş olmayacakmıyım.

sorunumu alt da daha basit yazmaya çalıştım:
pic'e yakın bağlandığında hiç bir sorun çıkarmayan bir potansiyometre var.
bu potansiyometre pic'e uzak bir noktaya taşındığında, potansiyometreden pic'e gelen veride bozulma oluyor.
bozulmanın nedenide potun hem besleme uçlarına gelen gerilimde hemde, potansiyometrenin pic'e geri dönüş yapan orta ucunda oluyor.
şimdi bizim bu sorun karşısında ne yapmamız gerekir.

t2

Uzaktaki potu beslerken gelen beslemeyi RC filtreden geçirin. İşe yarar.  örneğin seri 1k ve sonrasında 470uF takın. Potu öyle besleyin. besleme ayna gibi olacak. geriye sadece orta uç problemi kalacak.

Orta uç için, blendajlı kablo kullanılır pek sorun kalmaz. tabi hepsi mesafeye de bağlı. pot  1MOhm ise yine sorun yaşarsınız. pot 10k civarı olsun. yani RC filtredeki direncin ve kablo direncinin çok üstüne çıkmasın.

Ayrıca Kablo ve filtre direncinin önemsiz olması için POT değeri çok da düşük olmaması gerekir

Kablo olarak alarm sistemlerinde kullanlan alarm kablosu tercih edilebilir. bunun blendajı vardır. içinde çok sayıda canlı uç bulunur.

Bunları boş verip, burulu kablo kullanılabilir. (telefon kabloları gibi).
Kabloda sürekli  10mA civarı akım olsun.  Pot düşük değerli olsun ve akımı  ayarlasın.
Pot, seri direnç gibi olacak. ölçüm direnci işlemci tarafına yakın olacak.

mehmet

Pot yakınına basit bir mcu koysaniz. RS-485
ile diğer mcu ile bu şekilde haberlesşeniz
nasıl olur acaba?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

HAKKITANIR

seri iletişim kullanamam hem kullanmayı bilmiyorum hemde işlemcimde bu iş için tek bir adc girişim kaldı. potu yazılımsal olarak daha kolay denetleyebilirim.
LC - RC - PI filtre mikro farad ve ve nano farad  kondansatörlü denemediğim filtre kalmadı. denemelerimde potansiyometreyi 1k-5k-10k değerli olarak kullandım.
tüm denemelerimde pot orta ucu voltaj takipçi opampdan geçtikten sonra pic adc sine giriyor. opamp giriş ve çıkış direnç ve kondansatörleride tamam.
tüm yapılanlara karşın pic parazitli - hatalı ölçüm yapıyor. bunu yapma nedenide pic adc sine gelen gerilim bozuluyor. bunu gözümle net bir şekilde gözlemleyebiliyorum.
potu uzaktan yakına alınca sorun kalmıyor. hatta uzunca 3 telli bir telefon kablosu ile potu taşıdığımda yine sorun kalmıyor.
yalnız benim potu ayrı bir kablo ile uzağa taşıma şansım yok. bozulmanın olduğu grup kablolardan biri ile potun değişim değerini  pic'e iletmeliyim.
potun beslemesi bozulmanın olduğu grup kablodan da alınabilirde alınmayabilirde burda serbestiz.
şimdi ben şöyle bir uygulama yapayım istiyorum. bunuda sinyal de bozulma olan durumlarda 0...5V. değilde 4-20mA. iletim yapıldığı durumları inceleyerek düşündüm.
bizim pot ve beraberinde olabilecek devre DC 5 volt ile beslenecek ve potun değişim değerine göre 4-20mA. akım tek bir kablodan ve bozulmanın olduğu gurup kablolardan biri ile 250R toprağa seri direnç üzerinden geçirilip voltaj takipçi opamp üzerinden pic adc sine 1...5V. aralığında girilecek. bu durumda pot ve yanındaki devre ile opamp ve pic aynı beslemeden beslenmeli galiba en azından beslemeleri ayrı olsa bile toprakları ortak olmalı herhalde.

makdeniz

Potansın iki dış ucuna girdiğiniz besleme voltajını nereden alıyorsunuz. ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

zipzip

Eğer uygunsa Gerilim/Frekans -- Frekans/Gerilim dönüştürücü kullanabilirsin. Bir başka alternatif  pwm olabilir.