DC Motorda sürüş problemi

Başlatan Mucit23, 01 Ekim 2015, 16:32:21

Mucit23

Selamlar.

Kendi yapmış olduğum bir cihaz ile 5 adet Redüktörlü DC motora sağ sol yaptırıyorum. Çok can sıkıcı bir problemim var ve çözüm hakkında çaresizim.

Motorlardan sadece 1 tanesi problemli çalışıyor. Motorları Röleler ile sürüyorum. 10 Adet röle var Her iki röle 1 motor için. Kullandığım mikroişlemci ise 18F46K22

Sıkıntı ise kısaca 5. Motoru devreye alınca veya çıkarınca mikroişlemci genellikle resetleniyor. Sigorta ayarlarındamı sıkıntı var yoksa başka bir yerdemi anlayamadım.
Sigorta ayarları aşağıdaki gibi.
#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES WDT128                   //Watch Dog Timer uses 1:128 Postscale
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOLVP                    //No low voltage prgming, B3(PIC16) or B5(PIC18) used for I/O
#FUSES NOXINST                  //Extended set extension and Indexed Addressing mode disabled (Legacy mode)
#FUSES NOFCMEN
#FUSES HSM
#FUSES NOMCLR
#FUSES STVREN

Devre şeması ise aşağıdaki PDF'dedir.

https://yadi.sk/i/-C7TjvmVjSwr2

Sistemi 12V SMPS ile besliyorum. Motorlar ve Motorları süren kart bu 12V üzerinden besleniyor. 5V besleme kısmında LM2575 kullandım. Devre üzerinde bulunan mikroişlemci dahil bütün entegrelerin besleme bacaklarında seramik 100nF kondansatörler var.

Sorunun anlamadığım tarafı neden sadece 1 tane motorda bunu yapıyor. Motoru değiştirme imkanım yok bu yüzden çözmem lazım bunu.
Yazılımda çok araştırdım ama bir sorun bulamadım. Birçok farklı seçeneği denedim. Ama 5. Motorun sistemi resetlemesini çözemedim

Ben kendi çapımca motor uclarına paralel 100nf kondansatörler bağladım. Ama motor üzerindeki parazitler çok fazla olsa gerekki kondansatörlerden bir tanesi yandı. Şimdi ise kondansatörlere seri 1K direnç bağlayıp RC olarak motorlara bağladım. Ama sorun yine devam ediyor. Acaba motor beslemesi ile Elektronik kartın beslemesinimi ayırmak lazım. Motor çıkışına bağlanacak bir filtre ile sorun aşılabilirmi? Ne yapayım sizce?

skara1214

ayır bence röleleride optoyla sür kafan rahat etsin
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Mucit23

Hocam Devre yapıldı. Artık Araya Opto felan eklemem mümkün değil. Beslemeyi ayırabilirim ama iki ayrı beslemeninde GND leri ortak olmak zorunda. Bu şekilde etkisi olur mu sizce.

mesaj birleştirme:: 01 Ekim 2015, 17:53:03

İşin ilginç tarafı, 5. Motor sadece bir yöne dönerken bu sorunu yaratıyor. Çok ilginç bir sorun. Tek yönde sıkıntı yok. Diğer 4 motorda problem yok zaten.

5. sıkıntılı çalışan motorun bağlantılarını klemensten söküyorum. Boştayken röleleri enerjilendiriyorum sıkıntı yok. Röleler enerjili iken klemense motor kablolarını değdiriyorum motor çalışıyor. Ama motor bağlı olduğu zaman ya duruken yada tekrar çalıştırmak istediğimde mutlaka pic resetleniyor. Motormu arızalı anlamadım.

Yarın 5. Motoru süren iki rölenin Com ucları ile NO ve NC kontakları arasına paralel kondansatörler eklemeyi düşünüyorum. Düzelse iyi olacak. Sadece tek bir motorun tek bir yöne dönerken problem yaratması beni hasta etti.

zengdai

Motorlar start zamanında çektiği amper peak olur. Işlemcinin resetlenmesi bu yüzdendir. peak olan amper düştüğünde tekrar işlemciye güç gitmeye başlar. Sana tavsiyem motorlara akımı sınırlandıracak bişey koyma ve motorları doyuracak amperide sağla yani discharge rate si  yüksek olan bir güç bul. 

F.T

Motorları start ederken soft kalkış kullanıyormusun.En azında beslemeye ani yüklenmeyi engellemiş olursun.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

@zengdai kullandığım motorlar redüktörlü silecek motorları. Boştayken 500 ma civari çekiyordu.  Ama normalde de motor üzerinde yük yok. Boşta gibi çalışıyor.

Benim anlamadığım nokta şu, Neden tek yönde yapıyor bunu? Dediginiz gibi olsa heryonde de yapar. Diger motorlarda da yapar. Yarın motoru boşta çalıştırıp iki yönde de çektiği akımlara bakayım.  Olmadı motora seri 10 ohm taş direnç baglayacam

Eger dediğiniz gibiyse  beslemeleri ayırdığımda da sorun çözülmesi lazım. 

Ferit nasıl yapacam onu Röle ile sürüyorum. ON-OFF

Yalnız çift role kullanıldığı için motor dururken aynı zamanda frenlemede yapılıyor

mehmet

Motor uçlarında diyot var mi acaba?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Okan AKÇA

Zıt emk engellemek icin diyot kullaniniz

F.T

On Off ise ilk kalkışta beslemede sıkıntı yapıyor olabilir.Kuvvet kablolarını kalın ve kısa tutmalısın.Madem direk sürüyosun röle kontaklarındada tedbir alman lazım devreye alma veya çıkma esnasında sorun oluşturur.Ayrıca +12 volt ana besleme hatına rölelere en yakın yerinede extra bir büyük kapasitör atarsan beslemede oluşacak ani çökmelere karşı faydası olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

10 a smps ile besleniyor sistem.  Güç yetersizliği olmaması gerekir.

bu zıt emk diyotlarını tam köprü olarak bağlayıp motor uçlarını ortaya bağlamak gerekiyor herhalde o bağlantıdan bahsediyorsunuz. Her motor için 4 adet hızlı diyot lazım. Yarın hemen deneyeceğim.

F.T

Dc motorların ölçü aleti ile ölçtüğünde dirençleri kaç ohm ise ve uçlarına verilen gerilim ne ise ohm kanununa göre yaklaşık ilk kalkıştaki boşta geçen akımı bulabiliriz.Kaynağın yeterlimi anlarsın en azından.

mg1980

Resetlemeye sebep olan motorun redüktöründe o yönde bir sıkışma olabilir.O esnadaki akımı ölçülürse ortaya çıkar.

iyildirim

Bir silecek motoru, arada şase dahil hiç bir elektiriksel bağlantı olmadığı, işlemci PC den usb ile beslendiği halde breadboard üzerindeki işlemciyi ilk çalışma anında 1-1.5 metre öteden  resetliyordu.  Motorun gövdesini topraklayınca resetleme sorunu ortadan kalkmıştı.

z

Alıntı yapılan: Mucit23 - 01 Ekim 2015, 19:12:18
Benim anlamadığım nokta şu, Neden tek yönde yapıyor bunu?

Elinizdeki motor muhtemelen sonsuz vidalı bir redüktöre sahiptir.

Bu redüktörde motor bir yöne doğru dönerken vida motora doğru baskı yapar.
Motor diğer yöne döndüğünde ise motor milinden dışa doğru baskı yapar.

Bu redüktör+motor tek yönde dönmek üzere tasarlanmışlardır. Sıkıntı, redüktördeki sonsuz vidanın ileri geri hareket etmesinden kaynaklanıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Bilmiyorum hocam aynı sorunu tek motorda yapması canımı sıkıyor.  Bugün beslemeleri ayırıp motor uçlarına hızlı diyotlar eklemeyi düşünüyorum. Bakalım umarım çözülür