Redüktörlerde sürtünme

Başlatan z, 03 Ekim 2015, 18:20:10

z

Motorun ucuna redüktor bağlayıp çıkış tarafındaki devir sayısını düşürdüğümüzde  çıkış tarafındaki sürtünme (mesela elle frenleme etkisi) motor miline 1/n oranında yansıyor.

Fakat 1/n oranı için redüktör içinde bir sürü sürtünen dişliler var. Dolayısı ile redüktörün de kendisi motor miline sürtünme getiriyor.

Redüktör oranı ile dişli sürtünmelerinin motor mili tarafına yansıması ile ilgili bilgi arıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Hocam çokça İngilizce döküman var. İngilizce varsa o taraftan bakın derim. Anahtar kelimeler friction ve gear. Bir örnek aşağıda.

http://www.hindawi.com/journals/at/2013/181048/

Dökümanı gönderemiyorum ama şu isimle aratacağınız PDF tam istediğinizi anlatıyor gibi: "Measurement of Gear Tooth Dynamic Friction"

z

Gerçek zamanlı simülasyona dahil edilemeyecek kadar karmaşık.

Çizgi izleyen robot uygulamalarında 4..5 çeşit redüktör kullanılıyor.

Bunlardan sürtünmesi en küçük ve en büyük olanı katalogdan tespit edip programda bir slider ile bu katsayının değişimine izin vereyim.

engerex

Normalde redüktörde kayıplar çok küçük. Hobi ürünlerde ne kadar değişir?

muhittin_kaplan

https://www.youtube.com/watch?v=7z2oSEMS00E

"bence"  en başarılısı

engerex

Sonsuz dişli daha etkili. Sonsuz dişli tarafından mili kolaylıkla çevirebilirsiniz ancak karşı tarafından çeviremezsiniz veya çok zor* çevirirsiniz. Yani motor tekerleği rahatlıkla döndürürken tekerlek motora kolay kolay etki edemez.

z

Alıntı yapılan: engerex - 03 Ekim 2015, 19:50:22
Normalde redüktörde kayıplar çok küçük. Hobi ürünlerde ne kadar değişir?

Acaba?

Kayıbın düşük olması için motorla redüktörü ayırıp motor girişi tarafından parmağınla topaç çevirir gibi çevirdiğinde redüktörün dakikalarca dönebilmesi lazımki kayıpsız diyelim.

Okan AKÇA

Her zaman kayıplar vardir. Kayipsiz yoktur.