Laser güç ölçümü

Başlatan MC_Skywalker, 28 Haziran 2005, 15:07:14

MC_Skywalker

Mehaba arkadaşlar,

PIC ile ilgilenmeye yeni başladım sayılır. uzun zaman önce sadece incelemek amaçlı Asmbler üzerinde sadece LED yakmna söndürme konularını incelyeyip uygulayarak tanışmışlığım var.

Benim yapmak istediğim bir fotodiyoy yardımı ile irketimizde bulundan makinalardaki 4 adet 200 mw ve 1 150mw green laser 2 adet 150mw violet laser ünitesinin kaynak çikışındaki gücü ölçmek, green laserler sürekli dalga (continius wave) olup 532 nm dalga boyunda. violet laser ise 405nm dalga boyunda

Green laser için datashhet http://www.coherentinc.com/downloads/Compass315M_DS.pdf

şimdi sormak istediğim elimde 1 adet 2x16 LCD ve 16F877A hali hazırda var bu iş için netür bir fotodiyot yada fototransistör seçmeliyim.  ayrıca foto diyotun üretiği gerilim pic ile ölçtüğümde miliwata çerieceğim.

yardımlarınız için şimdiden teşekür ederim.

arif

Merhaba,
Buraya bir bak istersen.
photodiode Amplifier
Duşuk  ofset voltajlı opamp kullanarak(1mV dan daha kuçuk) çok duşuk seviyeler bile olçulebilir.

oziant

bildigim kadarı ile fotodiyot ve transistörlerin belirli bir çalışma bandı
var foto diyot için 950 nm hassas çalıştıgı bölge
dolayısıyla senin ölçecegin dalga boyu için özel bir alıcı yapmanda fayda
var yoksa diger dalga boylarındanda etkileniyor
bu işi yapan özel sensörler oldugunu duymuştum
bazı gazların ölçümü için gerekli bu tür sensörler
MPLAB 5.62 ASM PROPİC 2

MC_Skywalker

Yanıtlarınız için teşekür ederim. laser gücünü ölçmek için uğraştığım cihazda laser işini üzerine modüle edilmiş video sinyalini çözüp kontrol devrede photo diyot kullanılmış fakat şemları gizli olduğu için devere çizimi üzerinede herhangi bir eleman adıdeğeri yazmıyor devreyi incelediğimde fotodiyotlar yüzey montayı yapılmış olduğu için üzerindede herhangi bir ip ucu bulamadım. araştırmalarım devam ediyor

z

Elektrikte güç P=U*I olduğunu biliyoruz.

Elektrik akımına sanırım ışık akısı  denk geliyor.
Elektriksel gerilimin ışıktaki karşılığı ne bunu araştırdınmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bir ara xenon lambadan çıkan ışığının enerjisini ölçmeye çalışmıştım. Bu esnada laser enerji ölçerleri görme şansım oldu.

Gerek laserde gerekse xenon da ışık yoğunluğu çok fazla olduğu için ışını direk sensöre gönderemiyorsun çünkü sensor doyuma gidiyor.

Doyuma engel olmak için sensörün önüne zayıflatıcı konuyor. Ben işin ucuzuna kaçıp porselen tabağı düzgünce kırmış ve porselen kullanmıştım.

Sistemi kalibre edemedim ve bir başka ışık kaynağına göre mukayese ile sonucu değerlendiriyordum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Tekrar Merhaba;

Araştırmalarım sonucunde bu işe uygun bir photo diyot buldum fakat fiat biraz fazla olduğu için bu projeyi ertelemeye karar verdim. 190nm ile 550nm(EPD-440-0/1.4, TO-46, 190-550 nm, 1.4 mm) dalga boyunda çalışan photo diyot'un 1 adedi  64$ US geliş kargo masrafları taşıyıcıya göre 25$ ile 35$ değişiyor. projeden maddi bir kazancım olmayacağı için bu durum beni fazlası ile düşünmeye itiyor.

tekrar yardımlarınız için çok teşekür ederim.