Bu malzeme nedir.

Başlatan computerboy, 15 Ekim 2015, 16:18:47

computerboy

Merhaba arkadaşlar.
Resimdeki malzeme yanmış. synrad evo100 lazer kesme makinesinin rf güç kontrol kartı. yanan yer 0-5 V pwm girişi üstündeki yazı silinmiş ama sanki 1n75a yada buna benzer bişey yazıyor.

bu malzemenin yerine 4v7 zener diyot taksam sıkıntı olurmu acaba.

rf güç kaynağı ile iligili datasheetin 72 sayfasında control in (control signal) girişine 5 khz 0-6 v uygulanabilir yazmış evo100 serisi

http://www.synrad.com/Manuals/Evolution%20v3.1.pdf

Melih1802

Yanan Diyot 1N4148 gibi duruyor.
Diyot üzerindeki renk bandı hangi renk,
Bir ucu yanan diyotta diğer ucu beslemeye bağlı direnç varmı varsa kaç Ohm.
Diyot un Katod hattını takip ettiğinde bir entegre ye gidiyor mu gidiyorsa kodu.

computerboy

Kontrol ettiğimde katod ucu H11N1 entegresine bağlıydı. Kart şimdi iş yerinde diğer sorduklarinizi yarın bakıp yazarım. Teşekkür ederim.

computerboy

Merhaba,

Yanan diyottan beslemeye bağlı direnç yok ayrıca  katod ucu H11N1 entegresine bağlı. diyotun bantı bal sarısı gibi ama belli olmuyor arkadaş büyüteçle baktı büyük bir ihtimalle 1n753a yazıyor dedi ama net okunmuyor silinmiş.  yardımlarınız için teşekkür ederim.

z

Yanandiyodun olduğu kısımda bir 5..10 elemanın bağlantı şemasını çıkartırsan ne olduğu belli olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Alıntı yapılan: computerboy - 16 Ekim 2015, 14:40:11
Merhaba,

Yanan diyottan beslemeye bağlı direnç yok ayrıca  katod ucu H11N1 entegresine bağlı. diyotun bantı bal sarısı gibi ama belli olmuyor arkadaş büyüteçle baktı büyük bir ihtimalle 1n753a yazıyor dedi ama net okunmuyor silinmiş.  yardımlarınız için teşekkür ederim.

H11N1 hangi bacağına bağlı. Benim tahminim ANOD yönünde.

mesaj birleştirme:: 16 Ekim 2015, 16:00:24

1N753A Yazıyorsa 6.2Volt zener diyot.

1N753A, H11N1, bu noktaya bağlı direncin şematik yapısı. Böylece emin olmuş oluruz.

computerboy

melih hocam diyotun katod ucu entegrenin anot ucuna bağlı. z üstad 1n4148 ile denedim çalıştı sema cikartayimmi yinede ileride sorun çıkarıp rf güç unitesine yada lazerle zarar verirmi bilemedim diyot muhtemelen 1n753a onu takacagim