Harmonik ölçüm

Başlatan erkan614, 15 Ekim 2015, 23:50:46

erkan614

İyi günler
Osilaskop ile şebekeye vağladığımız cihazın harmonikleni Nasıl ölçebiliriz

OG

Spektrum analizor gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tunayk

Spektrum Analizör ile o işi yapmak biraz uygunsuz ve tehlikeli olabilir.  Giriş voltajları düşük.

Asıl işinizi görecek alet Enerji Analizörüdür.  Muhtelif çeşitleri olup osiloskop tarzı, 3 faz ölçüm yapacağınız cihazlar da var, pano tipi Klemsan veya Entes'in ürettiği cihazlar da.  Eğer ucuz ve kaba  bir çözüm arıyorsanız ikinci tip cihazları önerebilirim.   Birinci tip analizörler oldukça pahalı.

makdeniz

Alıntı yapılan: tunayk - 16 Ekim 2015, 02:18:43
Spektrum Analizör ile o işi yapmak biraz uygunsuz ve tehlikeli olabilir.  Giriş voltajları düşük.

Asıl işinizi görecek alet Enerji Analizörüdür.  Muhtelif çeşitleri olup osiloskop tarzı, 3 faz ölçüm yapacağınız cihazlar da var, pano tipi Klemsan veya Entes'in ürettiği cihazlar da.  Eğer ucuz ve kaba  bir çözüm arıyorsanız ikinci tip cihazları önerebilirim.   Birinci tip analizörler oldukça pahalı.

Bütün enerji analizörleri harmonik ölçümü yapamıyor diye biliyorum sizin kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz bir ürün varmıdır ?
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

tunayk

Kelmsanın Klea'sını kullandım. Tristör kontrollü çalışan cihazların ölçümünü yapmak için kullanmıştım. Ölçüm değerleri tatmin edici. Fiyat ta 500TL - 1000TL arası olabilir modele göre.  (www.klemsan.com.tr/SF/1571/Klea_TR_27112013.pdf) Bu adresten klavuzunu inceleyebilirsiniz.

Entes de kullanmıştım ancak ölçüm değerleri pek sağlıklı olmayabiliyor.  Saf sinüs sinyaller ise iş görür ancak bozuk sinyallerde hatalı okuyor.

Circutor diye bir marka da olacak ancak kullanmadım.  Arkadaşlar tavsiye ediyorlardı.