200-256 ledi sürmek

Başlatan ferhatsukrurende, 30 Haziran 2005, 14:46:40

ferhatsukrurende

Merhaba arkadaşlar hobi olarak yürüttüğüm ve bitirme olarak bir işe yarayacak bit şry düşünüyorum ama başlıkta da bahsetttiğim problemin çözümünde yardım bekliyorum.
bilgisayarın seri portundan bilgi göndererek ( her hangi bir uygulama yazılım ile ) 200- 256 ledi istediğim 50 farklı parlaklık derecesinde nasıl yakabilirim. aynı anda sadece ve sadece bir led yansa yeter.

Uğraşa uğraşa bir şeyler tasarladım ama doğrumu bilmiyorum. Düşündüklerim;

bir tane 16f877. bunun 3 bacağı ile 4 tane shift register bağlamak. Bunların çıkışlarını ( 29 ) tane sütünları oluşturmak. Picden 8 çıkış ile satırları oluşturmak. Pwm ilede parlaklık ları satırlardan sağlamak.

Nasıl olur mu? problemleri ne olabilir. veya daha iyi bir yöntem düşünülebilr mi? Bilgisayarcı olduğumdan fazla bir elektronik bilgim yok ama öğrenmeye çok niyetliyim. Yardımlarınızı bekliyorum...

asahin11

Sanırım çözüm şöyle olabilir : Herhangi bir sütunu etkin kıldıktan sonra, satır olarak kullandığın PIC in bacaklarını yanmasını istediğin LED lere göre '1' yaparsın. Böylece o sütun için LED lerden biri veya hepsi yanar.

ferhatsukrurende

ok bende öyle düşünüyorum.

Benim demek istediğim bu düşüncede bir hata varmı. tecrübe eksikliğimi maruz görün. boşu boşuna vakit harcamak istemiyorum. veya şöyle söyleyeyim ( forum mantığı ile ) KENDİ KENDİME 2 ayda çözebileceğim bir problemi şimdiden eğer varsa bir problem forumdan öğrenebilmek istiyorum.
ek olarak sorum ise satırı lojik sıfır yaparak ledi yakacam anlaşılan. pwm olayında bu bacağa bir periyot süresince duty cycle ı ayarlayarak 0 1 mi vereceğim. yani doğal olarak ne kadar çok sıfır okadar çok parlaklık mı?
benim pwm den okuyarak anladığım bu, doğrumu? ledin katodunun satıra bağlandığını düşünerek söylüyorum tabii. Herkese başarılar.

murat79

bence  bu  işlem  için  pic  in  adc  sinş  kullanabilirsin  mesela  b0  portunu analog  cıkıs  olarak  hazırlarsın  bir  portunada  refv  verirsin  verilen  referans  / 256 aralık  sayını  belirler  sonra  programa su satıra  gıttıgımda  b0 dan  1.2 v  cıkar gibi  bir  mantık

umarın  işine  yarar  benim  aklıma  gelen  ilk  cozum  bu ama  proje  hakkında  daha  geniş  bilgi  verirsen  daha  detaylı  yardımcı  olabilirz
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

cozturk

16 x 16 =256

32 adet pin yeterli. (şart hem de )

Herhangi bir ledi yakmak için ilgili satırı ve sütunu 1 yaparsın olay kesin olarak gerçekleşir.  Tabi bunun parlaklık durumu için tam  1 veya 0 uygulanmayacak. pwm olacak.

Tabi 1 ledin yanması için satır ve sutuın bilgisinin ANd lenmesi gerekir. dolayısı ile en basitinden her led için 2 adet 1n4148 daha takacaksın. sonuçta, 256 LED, 512adet 4148 ve 256 direnç yeterlidir.

Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim. :D

asahin11

Alıntı yapılan: "cozturk"16 x 16 =256

32 adet pin yeterli. (şart hem de )

Herhangi bir ledi yakmak için ilgili satırı ve sütunu 1 yaparsın olay kesin olarak gerçekleşir.  Tabi bunun parlaklık durumu için tam  1 veya 0 uygulanmayacak. pwm olacak.

Tabi 1 ledin yanması için satır ve sutuın bilgisinin ANd lenmesi gerekir. dolayısı ile en basitinden her led için 2 adet 1n4148 daha takacaksın. sonuçta, 256 LED, 512adet 4148 ve 256 direnç yeterlidir.

Yapacak arkadaşlara başarılar dilerim. :D

bence satır için kullanınalan PORTB uçlarının herbirine bir NPN transistör (yapacağın devrenin şekline gör bu PNP de olabilir) bağlarsan herhengi bir sütunun herhengi bir satırındaki LED i yakıp söndürebilirsin. :? LEd parlaklığı içinde sütunların tarama hızını değiştirerek yapabilirsin.

cozturk

[fade]Boş işlerle uğraşmayacağım..Boş işlerle uğraşmayacağım..Boş işlerle uğraşmayacağım....[/fade]