step motoru fırçasız motora çevirme

Başlatan ido2323, 22 Ekim 2015, 21:16:52

ido2323

Hayırlı geceler, quadcopter için brushless motor yapasım geldi; nema16,17 step motorları modifiye ederek brushless motor yapmayı planlıyorum. ilk önce mosfet kullanarak 4 faz sürücü yapalım, sonra rotoru 4 kutup olacak şekilde düzenleyelim ama nasıl? resimdeki rotorda 200 kutup var; 4 halka her halkada 50 kutup ve her uç kısımdaki 2 halka bir adet mıknatıs aslında, bunun yerine 4 kutbu olan ve şaft boyunca paralel olacak şekilde bir rotor gerekiyor, daha önce tecrübe eden var mı? Teşekkürler.

trgtylcnky

z

Kafa karıştırıcı.

Rotordaki saç paketlerin her birisi bir kutup. Bu da motorun fırçasız motor yapısından farklı olması demek.

Fırçasız motorsa silindirik mıknatısın merkezine doğru baktığımızda üst yarı N iken alt yarı S olacaktı. Halbuki step motorda her iki yarı da aynı kutup. Hemen karşısında duran saç paket de zıt kutup.

Asla olmaz bu iş diyesim geliyor ama emin de olamıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

argeman

Step motorlar üretim esnasında bir makine tarafından montajlanıyor,step motoru söküp tekrar monte ettiğinizde çalışmayacaktır(tecrübeyle sabittir)  4 vidanın montajı esnasında merkezleme yapmak çok zor,uzun uğraşlar sonucunda çalıştırabildim,bilginiz olsun.

edit: uğraştığım step motor standartların dışında alman menşeili garip bir motordu,rulmanlarını değiştirdim bakımlarını yaptım fakat üst kapağı merkezli  oturtma sırasında çok zorluk çektim,uzun uğraşlar sonucu merkezleyebildim,sonrada step motor sökmekten çekinmişimdir.İlk cümlemi genelleme yaptığım için kusura bakmayın.

z

Step motoru söküp toplayabilirsin ve motor kapaklarını sıkan 4 vida sorun oluşturmaz. (Tecrübe ile sabittir.)

Eğer rotordaki saç paketleri ve mıknatısları sökersen işte o zaman yandın. Geri topladığında performans alamayacağın gibi motor hiç çalışmayabilir de.
Çünkü saç paketler tamı tamına 90 derece mekaniki açı ile kayık takılmalı.

एक होना

2 tane step motor söküp rulmanlarını değiştirdim. topladım ve sağlıklı çalışıyor.

trgtylcnky

Bence normal halde de sürülebilir. İki bobine 90 derece faz farklı sinüs dalgası verirseniz dönmesi gerekmiyor mu? Zaten microstep sürücüler aşağı yukarı öyle yapmıyor mu?

z

Motoru her 1 palsde 90 derecelik dönüş yapan motora çevirmek istiyor.

ido2323

daha önce defalarca step motor söküp bobin sarıp bakımını yaptım.(tecrübem var) rotor hariç.
torna, freze, cnc elimde mevcut şöyle yapsak olmaz mı uygun çelik çubuğu tornada işlesem aynı ölçülerde rotor yapsam kanal açıp mıknatıs eklesem olur mu? Yoksa attığım taş motorun ağırlığı ile kurbağayı ürkütmez mi? Teşekkürler.

üstte motor altta freze ile çıktısı alınmış bir kaç parça(7075 serisi alüminyum);

trgtylcnky

Bence çok ağır olur. Minik fırçasız motorlar birkaç yüz watt güce ulaşabiliyor, step motorların boyutuna göre gücü o kadar yok.

z

Fırçasız motor yapmak istiyorsan DC motorla yap.

Öğreniyken denemiş ve dönmüştü.

Mil çapları aynı fakat birisi daha iri iki DC motoru söküyorsun.

Bir tahta parçasına küçük motorun rotorunun milinin sıkıca geçeceği bir delik deliyorsun.

Kollektörlerinin yakın olduğu mil tarafını bu deliğe sıkıca geçiriyorsun.

İri motorun mıknatıslarını tutan dış kabını bu tahtaya geçirdiğin rotorun kafasına geçiriyorsun.

Bu gövde iri olduğu için tek taraftan yataklanmış olsa bile mıknatıslara sürtmüyor.

Kollektörlere kablolarını lehimliyorsun. Motorun hazır.

muhittin_kaplan

ido2323

yok inat ettim 4 fazlı motoru yapacam tornadan çıktı alımı bitti fakat mil çapı küçük oldu, rulmanları tutmuyor buda titreme yapıyor yarın bir daha deneyeceğim, adım adım burada paylaşacağım. Teşekkürler.

z

ido2323

sipariş verdim, gelsinler ölçüsüne göre end mill ile yuva açıp yerleştireceğim.