Pic ile Drone Yapmak

Başlatan Unforgiveen, 25 Ekim 2015, 23:53:11

Unforgiveen

Merhaba arkdaşlar,
pic ile drone yapabilirmiyim?  Bu drone,yukarı gidebilirken aynı anda sağada gidebiliyor? pic ile aynı anda birden fazla iş yapabilirmiyim ?
Rtos dediler ama anlamadım.
İnternetten baktım cogu kişi arm-yada arduino kullanmış,platform mu değiştirmem lazım ?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Gökhan BEKEN

Tabiki yapabilirsiniz. Önemli olan algoritma.
Teknik olarak, sensör okumak ve pwm çıkışı alabileceğiniz ve bu işi yeterli hızda yapabileceğiniz herhangi bir mcu ile yapabilirsiniz.
MCU sistemlerde aynı AN'da birden fazla iş yapmak mümkün değildir, sadece aynıymış gibi yapabilirsiniz, dediğiniz gibi RTOS'lar bu işi yapıyor.
örnek : http://gokhanbeken.com/osa-rtos-picler-icin-isletim-sistemic18-icin-bir-calisma
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Unforgiveen

Peki hangi pic'i kullanmam lazım ,yada nasıl bir yol izlemem

kralsam

Alıntı yapılan: Unforgiveen - 25 Ekim 2015, 23:53:11
Merhaba arkdaşlar,
pic ile drone yapabilirmiyim?  Bu drone,yukarı gidebilirken aynı anda sağada gidebiliyor? pic ile aynı anda birden fazla iş yapabilirmiyim ?
Rtos dediler ama anlamadım.
İnternetten baktım cogu kişi arm-yada arduino kullanmış,platform mu değiştirmem lazım ?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Yapılabilir. Ama tavsiyem 18 serisi pic kullanma.

interrupter

Neden pic 18 serisi degil

CoşkuN

Kendine bir yol haritası belirlemen lazım önce:
Öncelikle neden drone yapmak istiyorsun?
Hedefin "bir dronum olsun uçarayım" ise hazır paketlere bakabilirsin.
Hedefin "ben bunlar nasıl çalışıyor anlamak istiyorum" ise açık kaynaklı hazır modüllerle başlayıp nasıl çalıştıklarını inceleyebilirsin.
Bundan sonra kendin yapmak istiyorsan en iyi bildiğin platformda yapmaya başlarsın. Mikrodenetleyici programlama, C dili vs.. konularda
eksiğin varsa önce bunları tamamlaman lazım.

Gökhan BEKEN

Kullandığınız mcu'nun şimdilik bir önemi yok.
Önce bir sensör(IMU) seçin, başarıyla veri okuyun, sonra ölçtüğünüz ham değerleri gerekli birimlere çevirin, sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz.
Bu işlemler yeni başlayan birisi için 1-2 yıldan fazla sürebilir.
Bu işlemden sonra bu değerlere göre ESC dediğimiz brushless motor sürücülerine pwm uygulamanız gerekiyor.

Unforgiveen

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 26 Ekim 2015, 10:57:11
Kullandığınız mcu'nun şimdilik bir önemi yok.
Önce bir sensör(IMU) seçin, başarıyla veri okuyun, sonra ölçtüğünüz ham değerleri gerekli birimlere çevirin, sonra kaldığımız yerden devam edebiliriz.
Bu işlemler yeni başlayan birisi için 1-2 yıldan fazla sürebilir.
Bu işlemden sonra bu değerlere göre ESC dediğimiz brushless motor sürücülerine pwm uygulamanız gerekiyor.

Teşekkürler,yeni başlamadım,pic basic bilgim var,sadece dronenin çalışma mantığını bilmiyorum.İnternette open source dronelar var,herbir motorun esc'sine ayrı bir pwm uyguluyor.
Bende Pic ile Fırçasız dc motor sürdüm.çok basit bir mantığı var.Dediğim gibi 4 motor nasıl aynı sürüyor,anlamadım.

Alıntı yapılan: CoşkuN - 26 Ekim 2015, 10:11:15
Kendine bir yol haritası belirlemen lazım önce:
Öncelikle neden drone yapmak istiyorsun?
Hedefin "bir dronum olsun uçarayım" ise hazır paketlere bakabilirsin.
Hedefin "ben bunlar nasıl çalışıyor anlamak istiyorum" ise açık kaynaklı hazır modüllerle başlayıp nasıl çalıştıklarını inceleyebilirsin.
Bundan sonra kendin yapmak istiyorsan en iyi bildiğin platformda yapmaya başlarsın. Mikrodenetleyici programlama, C dili vs.. konularda
eksiğin varsa önce bunları tamamlaman lazım.

Aynen dediğiniz gibi projeyi aşamalara böldüm.Benim amacım çalışma mantığını öğrenmek.Mikrodenetleyicide pek eksiğim yok sadece dronelerin mantığını bilmiyorum.

CoşkuN

Çalışmasını anlamak için açık kaynaklı projeleri ve kodlarını inceleyebilirsin. Anahtar kelimeleri veriyorum:
Multi-wii, arducopter, paparazzi uav, openpilot.

Gökhan BEKEN

Donanımsal Pwm kullandığınız zaman zaten sürekli ayarladığınız şekilde çıkış verir tüm kanallara. Bu paralel çalışma ile alakalı değil, sadece hızı değiştirmek için güncelleme yapmanız yeterli.
Dediğim gibi uygulama yapın. Sensör okuyun vs.
C dilini bilmiyorsanız önce c öğrenin.
Benim tavsiyem bu şekilde.

Unforgiveen

Alıntı yapılan: CoşkuN - 26 Ekim 2015, 17:28:15
Çalışmasını anlamak için açık kaynaklı projeleri ve kodlarını inceleyebilirsin. Anahtar kelimeleri veriyorum:
Multi-wii, arducopter, paparazzi uav, openpilot.

arducopterin dosyalarını indirmiştim,inceleyeceğim.
Teşekkürler

Unforgiveen

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 26 Ekim 2015, 19:58:25
Donanımsal Pwm kullandığınız zaman zaten sürekli ayarladığınız şekilde çıkış verir tüm kanallara. Bu paralel çalışma ile alakalı değil, sadece hızı değiştirmek için güncelleme yapmanız yeterli.
Dediğim gibi uygulama yapın. Sensör okuyun vs.
C dilini bilmiyorsanız önce c öğrenin.
Benim tavsiyem bu şekilde.

Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler,ben hala kafamdaki soru işaretlerini gideremedim ? C öğrenmelisin derken ne demek istediniz?  PIC bu işin için yeterli değil mi? ( Bu arada programı pic basic ile yazıyorum)
Ben projede aşama aşama gidiyorum,sensörsüz 4 motoru sürersem ,sensörlüde sürerim,sadece algoritma değişir.

Gökhan BEKEN

PIC'i programlamak için C dilini kullanmaktan bahsetmiştim. İnternette bulacağınız neredeyse bütün projeler C ile yapılmıştır. Arduino da zaten c++ olduğundan c'ye yakındır.
Alıntı yapılan: Unforgiveen - 26 Ekim 2015, 21:44:35
sensörsüz 4 motoru sürersem ,sensörlüde sürerim,sadece algoritma değişir.
Hiiiç de öyle değil. Pwm ile motor sürmek işin en kolay kısmı. Sensörü  (daha doğrusu sensörleri) okuyup, doğru yorumlayabilmek için çok uğraşacağınızı belirtmem gerek.
IMU'yu araştırın, accelerometer, gyro nedir öğrenin. Rotary matris, quaternion, euler gibi kavramları araştırın.
Matematik de bu proje için çok önemli.
Ayrıca bir yandan da uzaktan kumanda olayını araştırmanız gerek. Bu deneyleri yaparken, kumanda ile yaparsanız minimum risk ile yapmış olursunuz.
Ben evde deneme yaparken, tek pervane çalışırken, hexacopter evin bir ucuna takla atarak uçtu, gecenin ikisinde acayip korkmuştum, tam dibindeydim çünkü.

CoşkuN

Ha bir de bu işlerin şakasının olmadığının farkında olmak lazım. Oyuncak gibi görünseler de çok sakat aletler bunlar. Ucuna pervane takılmış bir brushless motor ciddi yaralanmalara sebep olabilir. ESC'lere güç verirken motor ve pervanenin emniyetli bir konumda olduğundan emin olmak lazım. Her zaman pervaneden uzak durmak önemli. İyi sıkılmamış bir pervanenin de yerinden kaçıp gidebileceğini düşünmek lazım.

birkan

Pic ile bu iş olmaz demiyorum. Lütfen yanlış anlaşılmasın.

Bu işi yapanlar neden pic kullanmıyor. Yeni çıkan kontrol kartları arduino bile değil, artık stm32 serisine döndüler. (Bkz: pixhawk, cc3d, naze32. ) Bunun sebeplerini  de bu işe başlamadan bir araştırın.

Ayrıca pervanelere dikkat. 3 yıl önce Yaşadığım kazadan dolayı beni herkes koluna faça atmış sanıyor.