Kodun ömrü

Başlatan bulut_01, 01 Kasım 2015, 10:50:46

bulut_01

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 01 Kasım 2015, 20:11:18
30 sene önce commanrail enjektör yoktu dizel araclar düz pompa vardı benzinli araclarda enjeksiyon yoktu karburator vardı.
Eminmisin ilk 1983 yılında kullanılmış 32 senelik nasıl yoktu o seneler konu hangi sene vardı yoktu değil kodların o kadar sene saglam nasıl kalması ve rom gömülü deiller o kodlar cünkü modelde güncelleniyor kodlar bunun mantıksal nasıl olabilirliğini tartışıyoruz
YENİLMEZ..

JOKERAS

Alıntı yapılan: ipek - 01 Kasım 2015, 20:28:38
20 yıllık cihaz başlayamıyordu,aynı cihazdan iki adet mevcut idi,eepromları yer değiştirdiğimizde cihaz çalıştı,fakat bir sorun vardı cihaz printerine seri nosunuda bastığı için şirket bunun çözüm olamayacağını bildirdi,denenecek son şeyi denedik 28C64 EEpromları bir Universal programlayıcıda okuyup yeni EEpromlara kopyaladık,çihaz sorunsuz çalıştı.

aklımızda hep bir soru kaldı,universal programlayıcının dosdoğru okuyabildiği EEpromu ,cihaz niye okuyamıyordu ?
ipek usta,Programlayıcı cihaz ile okuduğunuzda Eeprom'un sağlam olduğu anlamına gelmiyor.
Eeprom hücrelerinde veya Sektörlerinde sorun olsa dahi cihazlar bunu yalan yanlış okuyabiliyor.
Eğerki programlama cihazının okuduğu ve bozuk olan veri Sistem konfigrasyonuyla alakalı ise yine çalışmaması gerekir.

Programlama cihazlarının donanım yapısı,voltajları biraz fazla olabiliyor,sistem üzerinde çalışmayan-okunamayan
Eeprom dolayısı ile pgm cihazı tarafından okunabiliyor.
Rom tipi yapılar heleki çok yazılıp çizilmiş Rom'lar  hava sıcaklığından bile etkilenebiliyorlar.
Özellikle eski teknoloji Rom'larda bu sorun çok oluyor.

Bu olayı çok yaşadım.
Eeprom'u çökmüş cihaz gelmiş cihaz çalışmıyor,veya bir zaman sonra kendi kendine çalışabiliyor.
Cihazın mevcut Eepromuna sağlam dosyayı yüklüyoruz cihaz çalışıyor bir süre sonra tekrar sapıtmaya başlıyor.
Eepromu ısıtınca çalışır hale geliyordu soğuyunca yine sapıtma balşıyor.
Yeni Eeproma aynı hexi yüklediğimizde sorunsuz çalışıyor.

Birde kalite ve marka olayı var.Eeprom iyi marka kaliteli değilse çabuk bozulup bu tip sorunlar çıkartıyor.
Bir ara bir yerde duymuştum Rom imal edilirken tüm hücreler aynı standartta olamayabiliyormuş.
Tıpkı Lcd  Displaylerın pixel hatası gibi.
Bu belli bir tolere değerdeyse ona göre 1. kalite 2. kalite 3. kalite diye satılıyormuş.

Eskiden Pic16f628'e hexi yükleyememiştim,bazen yüklüyor bazen hata veriyordu.
Tabi benden tırmalayıp duruyordum,meğerse çakmamı patatesmi ne olduğu belirsiz Picleri itelemişler bize:)

Okan AKÇA

Halen karistirdiginiz nokta o zamanlarda yine mekanik sistem pompalar vardi. Istisnai araclari söylemeye gerek yok enjeksiyon yada enjektör  bundan 50 60  yıllık araclarda bile vardi ancak mekanik olarak vardı.

bulut_01

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 01 Kasım 2015, 21:24:00
Halen karistirdiginiz nokta o zamanlarda yine mekanik sistem pompalar vardi. Istisnai araclari söylemeye gerek yok enjeksiyon yada enjektör  bundan 50 60  yıllık araclarda bile vardi ancak mekanik olarak vardı.
Arkadasın verdiği linke bakarsan 80 itibaren elektronik enj sistem kullanılmış bosch mercedes var sanırım
YENİLMEZ..

Klein

Datasheetlerde verilen değerler, veri kaybı olmaksızın  garanti edilen en yüksek değerler.  Bu da yaşlandırma testleri  ve çeşitli hesaplamalar sonucu elde edilmiş değer. Datasheet 10 yıl dedi diye tam 10 yılda hafızanın silinmesi gerekmiyor. 20 yıl da çalışabilir 30 yıl da. Ama garantisi yok.

ipek

Microchip 98 yılında Endurance test diye bir alet çıkarmıştı,24C yada 25Cxx ailesine işkence ediyordu 40USD gibi bir fiyatı vardı.

ErsinErce

microchipin eski datasheetlerinde 70 yıllık bir süreden bahsediliyordu, emin olmak için aradım ama bulamadım denk gelirse eklerim

engerex

Üretim teknolojisine ve kalitesine bağlı değişebilir.

bulut_01

80 yıllarda üretilen kompanetlerin kalitesi nasıl olursa olsun eski üretilen ürünler simdiden saglam oldugu belli günümüz mcu 30 40 sene sorunsuz çalışacagıda mechul zannetmiyorumda kalite ve saglamlık düştü.
YENİLMEZ..

RaMu

Misal PIC deki C serisi gibi, OTP (one-time programmable) tek sefer programlanabilir
mcu ların ömür açısından farkı var mıdır acaba,
yada bahsettiğin eski cihazda OTP olabilir mi.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

engerex

İki tür ömür var diyebilir miyiz?
Üreticinin belirlediği ömür sonunda hücreleri tekrar programladığımız da kod ömrü tekrar sıfırdan başlar mı?  Eğer tekrar programlamada kod ömrü sıfırdan başlarsa hücre ömrü toplanma ne kadar?
Üreticinin belirlediği ömür sonunda takla atsan garanti edilen hücre ömrü değişmez.

Eğer tekrar programlamada kod ömrü sıfırdan başlıyorsa 5-10 yıl gibi belli aralıklarla hücreler tekrar programlanıp ömrü ne kadar uzatabiliriz?
Birde RAM olayı var. RAMin ömrü çok daha uzun mu?
Tabi garanti edilen tekrar yazma ömrüne ulaşamadığımızı varsayıyorum.

Kabil ATICI

Üreticinin belirlediği ömür;yapılan testlerde alınmış ortalama bir değer.  (yada minimum bir değer.)  Üretilen tüm çipler aynı şartlada bile olsa küçük farklılıklar olması kaçınılmaz. Yani ürtetilen bir flash tarzı ürünün belirtilen değerden daha fazla çalışma ihtimali var. Ama bu bir şans veya risktir. (benzetirsek, insan ömrü ortalama 75 yıl dersek, 90 yaşındaki birisi haliyle uzatmaları oynayabiliyor, veya 60 veya 50'lisinden gidebiliyor).

Çoğu elektronikçi için entegreler kolay hedeftir. Örneğin kart üzerindeki bir entegre kartın yapısında oluşan bir değişiklikte (oksitlenme veya yolun değer kaybetmesi veya kaplamasının yapısının değişmesi sonucu kapasitif değişimler) hatta yollar üzerine eklenen kondansatörlerin değer değiştirmesinde çalışmaması durumunda ilk olarak değiştirilir ama yeni nesil entegre daha zor şartlarda (esnek durumlarda) çalışabildiği için yenisi takıldığında çalışır. Eskisi hali ile günah keçisi haline gelir. (hatta aynı entegre farklı lot gruplarında bile farklılık gösterebilir)

Entegreleri biz hep kılıfları ile görürüz, iç yapısına bakıldığında (bacak çip arasında) bağlantiların kıl gibi iletkenlerle yapıldığını görürüz. Uzun zaman diliminde ısıl genleşmelerde bu bağlantıların zarar görmesi kaçınılmaz. Hele ki atmosfer kontrolu yapılmayan ortamlarda. Bu durumda çoğu kez entegre ısındığında veya soğuduğunda çalışma hatalarını getirir. (aynı durumun kart lehimlerinde de görülür ki lehim tazaleme ile sorun ortadan kaldırılır.)

ambar7

Tagli

Okulda bulduğum sanırım 90'lardan kalma bir Logic Analyser'da EEPROM'la ilgili olduğunu düşündüğüm garip bir hata ile karşılaştım. Cihaz üzerinde GLCD var ve tüm grafik arayüzü saçma sapan çıkıyordu. Pencere sınırı çizgisi olması gereken yerde garip karakterler falan. Cihaza fabrika reseti atınca düzeldi gibi oldu ama sanırım fişini çekip bir süre sonra tekrar takınca yine aynı sorun başladı. Bilgisayarlardaki BIOS pili gibi bir şey var diyeceğim ama giden şey sadece ayar değerleri değil, kullanıcı arayüzünde sabit olması gereken şeyler de uçmuş durumda, nedendir bilemedim. Galiba fabrika ayarlarına dönünce cihazın bir kısmı yeniden programlanıyor ama elektrik kesildiğinde o veri bozuluyor.

Bu arada, pek çok PIC modelinde program hafızası ömrüne asgari 40 yıl diyor.
Gökçe Tağlıoğlu

erhanmete

benim gibi başlığı "ODUN KÖMÜRÜ" diye okuyup gelen var mı.
tamam mangal seviyoruz da bu kadarı fazla ama :) 

z

Bene her defasında Kadın ömrü okuyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com