85-100vdc kaynak

Başlatan kaan0, 09 Kasım 2015, 21:01:57

kaan0

Selamlar. Bir dc-dc smps converter devresi yapmam gerekiyor ve giriş aralığı 85-100 volt dc olarak verildi.

Devreyi çizdim sayılır ama board'da deneme yapmam gerekiyor fakat elimde 80-100v dc alabileceğim kaynak yok.

Elimde bir adet 150va çok çıkışlı trafo ve bir adet küçük 12va civarı tek çıkışlı trafo var. Trafoları arka arkaya uygun şekilde bağlayıp 80vac elde ediyorum, daha sonra köprü-kondansatör ile doğrultuyorum fakat biraz akım çekince voltaj düşüyor doğal olarak.

Kaynaktan 2 amper çekmem gerekiyor. Aklıma kettle(30 ohm) ve 100w akkor ampul ile gerilim bölücü yapmak geldi fakat yük direncine göre çıkış gerilimi oldukça fazla değiştiği için devreyi yakmaktan korkuyorum.

Önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

Edit: gerilim çoklayıcı ile 150va trafonun gerilimini 8'e katlasam bu devrenin verimi nasıl olur?

JOKERAS

Bir elektronik malzeme satan yere gidip 220v'u 110v'a  çevirici adaptör kullanabilirsiniz.

kaan0

@JOKERAS hocam 110v çeviriciyi doğrulttuğumda yine sınır gerilimini geçecek.

JOKERAS

Alıntı yapılan: kaan0 - 09 Kasım 2015, 21:33:12
@JOKERAS hocam 110v çeviriciyi doğrulttuğumda yine sınır gerilimini geçecek.
Yok öyle pahalı bir şey değil,taş çatlasın 25-30tl gibi bir şey:)

Melih1802

Bir varyak çıkışına köprü diyot bağlayarak yapabilirsin.

asma

Merhaba
150VA trafoyla 80-100Vdc 2A lik güç elde edemezsiniz. Ancak kısa periyotlarda o akım çekilebilir.
Çok çıkışlı trafoların düşük gerilim üreten sargılarından yararlanıp gerilim çoklayıcı yaparak daha düşük güç elde edersiniz.
Mesela 0-12-24-36Vac çıkışlarınız olsun , en yüksek verim 0-36V uçlarını kullanıp gerilim ikileyici ile olur.
Çünkü bu tip trafolarda sekonder seri sargılardan uç alınarak yapılır , 12V sargısından 150VA güç elde edemezsiniz , en yüksek voltaj elde edeceğiniz çıkış sekonderin tamamından oluşur.
Trafonuzun çıkış voltajı uygun olsaydı doğrulttuğunuzda 100W civarı güç çekebilirdiniz. Diğer seçeneklerde bu güç düşer.
Board üzerinde deneme yapmak için belki denemeye değer. (36Vac ve tam dalga gerilim ikileyici)

Kolay gelsin.

OG

Alıntı yapılan: kaan0 - 09 Kasım 2015, 21:01:57
Elimde bir adet 150va çok çıkışlı trafo ve bir adet küçük 12va civarı tek çıkışlı trafo var. Trafoları arka arkaya uygun şekilde bağlayıp 80vac elde ediyorum, daha sonra köprü-kondansatör ile doğrultuyorum fakat biraz akım çekince voltaj düşüyor doğal olarak.
Demir nüveli kaynak trafoları standart trafolar gibi değildir. Kaynak anındaki kısa devre davranışı olduğu için bu trafolarda kaçak akı boşluğu bırakılır.

mesaj birleştirme:: 10 Kasım 2015, 08:54:11

Sayfa 17
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/G%C3%BC%C3%A7%20Transformat%C3%B6rleri.pdf
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.