röle anahtarlayınca sapıtan devre

Başlatan Emre MERMİ, 12 Kasım 2015, 15:56:36

Emre MERMİ

merhaba değerli hocalarım.
ilk olarak konuyu nereye açsam karar veremedim o yüzden buraya açtım

şöyle bir devrem var.;

devrenin girişinde regülatör olarak 7805 var. girişinde çıkışında 100 nf var.
röle 4 yazan yerde pic in portu bağlı. direnç değeri 3k7
devrede 4 röle  628a  ve 8870 var.

benim bildiğim en temel röle anahtarlama devresi bu.

devrede anahtarlama yapınca 7805 çok acayip ısınıyor. adaptör ses çıkarmaya başlıyor inceden. ilk anahtarlamadan sonra ufak ufak gerilim düşümü başlıyor ısınma kaynaklı. bakıyorum bacaklara kısa devre yok.

bunun nedeni ne olabilir ?

ferit06

Yazdıklarına göre Rolen çok akım çekiyor. Roleyi 7805 sonrası kullandığını varsayıyorum. Roleyi değiştir. 7805 den önceki gerilime uygun Role kullan.

Melih1802

Röle gücünü 7805 üzerinden alma.

Emre MERMİ

hocam peki böyle bir devrede yani rölenin ve devrenin tamamen 5v olduğu durumda regülatörden devreyi ve röleyi beslemek için ne yapmalıyım ?

Melih1802

Örn: 7805 'e 12 Volt girip 5 Volt alıyorsun diyelim, Röle beslemesini 12 Volttan al Röleleri de 12 Volt seç.

esensoy

İlk yapacağınız şey 7805 i soğutmak olmalı, paralel bir tane 7805 bağlayabilirsiniz,
ya da daha yüksek akım çıkaran bir regülatör kullanabilirsiniz,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

selimkoc

transistörlerin beyzinde 100R direnç ve Led var. Her tr beyzinden 28mA akım çeker ki bu gereksiz ve yanlış. Beyz direnci olarak 4k7 veya 10k bağla. Röle durumunu izlemek için bobin uçlarına seri 1k ve led bağla.

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: Melih1802 - 12 Kasım 2015, 17:24:25
Örn: 7805 'e 12 Volt girip 5 Volt alıyorsun diyelim, Röle beslemesini 12 Volttan al Röleleri de 12 Volt seç.

hocam elimde 50 tane 5v röle var onlar boşa gidemez :D
Alıntı yapılan: esensoy - 12 Kasım 2015, 17:30:52
İlk yapacağınız şey 7805 i soğutmak olmalı, paralel bir tane 7805 bağlayabilirsiniz,
ya da daha yüksek akım çıkaran bir regülatör kullanabilirsiniz,

paralel 7805 i deneyeceğim hocam

Alıntı yapılan: selimkoc - 12 Kasım 2015, 17:37:54

transistörlerin beyzinde 100R direnç ve Led var. Her tr beyzinden 28mA akım çeker ki bu gereksiz ve yanlış. Beyz direnci olarak 4k7 veya 10k bağla. Röle durumunu izlemek için bobin uçlarına seri 1k ve led bağla.

hocam şemada direnç değeri sembolik açıklamada 3.7 k olduğunu belirttim daha fazla bağlasam anahtarlama yapar mı ?

bu arada röle 5v küp röle

selimkoc

O zaman şöyle yapmak lazım. röle bobin uçlarını 5V bir kaynağa bağlayıp multımetre ile ne kadar akım çektiğini görmek lazım. Ona göre akım ihtiyacı tespit edilebilir.

CaFFeiNe

ozaman 7805 yerine lm2575 gibi birşey kullan diyeceğim ama dikkat etmezsen başka şekillerde başını ağrıtabilir

mert3162

illa 5v besleme şartı var ise şunun gibi bir güç kaynağı yapabilirsin

site reklamı olabilir diye tam adresini vermedim ama google amcaya 4-24v 12a güç kaynağı olarak aratırsan bulabilirsin çıkış voltajınıda akım çökmeleri durumuna karşı ayarlanabilir bir güç kaynağın olur.ayrıca lm317 leri azaltabilirsin illa okadar fazla olmasına gerekte yok çekeceğin akıma göre ayarlayabilirsin.devreyi bir arkadaşım yapmıştı çalıştırabildi sorun olmadı
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

mehmet

Alıntı yapılan: mert3162 - 12 Kasım 2015, 21:41:38
illa 5v besleme şartı var ise şunun gibi bir güç kaynağı yapabilirsin

site reklamı olabilir diye tam adresini vermedim ama google amcaya 4-24v 12a güç kaynağı olarak aratırsan bulabilirsin çıkış voltajınıda akım çökmeleri durumuna karşı ayarlanabilir bir güç kaynağın olur.ayrıca lm317 leri azaltabilirsin illa okadar fazla olmasına gerekte yok çekeceğin akıma göre ayarlayabilirsin.devreyi bir arkadaşım yapmıştı çalıştırabildi sorun olmadı

Bu kadar akıma ihtiyaç varken bu devreyi yapmak yerine,
hazır 5V. 12A.  adaptör kullanmak daha mantıklı olmaz mı?

mesaj birleştirme:: 13 Kasım 2015, 01:25:57

@z Hoca' nın videosu;
https://www.picproje.org/index.php/topic,61783.msg479057.html#msg479057
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MCansız

ben bu yapıyı kullanıyorum ve şuana kadar sıkıntı yaşamadım

röle beslemesi PIC den ayrı olarak yapılmıştır buna dikkat edin

ayrıntılı bilgi için  kaynak => https://drive.google.com/file/d/0B6kE5UwAIcnNdU5ZZVFRS2hTYXc/view?usp=sharing

musti463

devrenin çektiği akıma bak 1.5 kat fazla bir regülatör koy. Tavsiyem LM2576 veya LM2596 kullanman ısınma problemini ortadan kaldırmış olursun
Mustafa Emir SADE

Emre MERMİ

Cevaplarınız tek tek teşekkür ederim hocalarım, ben rölenin anahtarlama sırasında bu kadar yüksek akım çekeceğini düşünmemiştim. İlk defa 7805 den beslemiştim. Bundan sonra sonsuz ayıracağım ikisini.