HDD ye ses kaydı hakkında

Başlatan murat79, 02 Eylül 2005, 10:09:17

murat79

arkadaşlar  bu  sıralart  yeni  bir  proje  ile  uğrraşmaktayım bu  projenin  içeriği  kısaca  şöyle  

bir  santralim  var  ms48  bu  santraldeki hat  bilgilerini  almam lazım  nasılmı  yani  kim  kiminle  konusuyoır  ne  kadar  sure  ile konusmus  gibi  standart  bi santral  yazılımı  oldugunu  dusunun  bu  yazılıma  birde  donanım hazırlamak  lazım  sanırım  cunkı  karel  ı  bıraz arastırdım  ve  bu  tarz  işlemler  için  hariçctern  bir  donanım  veriyorlar  bu  donanım  ne  işe  yarar  nasıl  calısır  bunun  benzerini  yapmam  şartmıdır  bunu  bilen  varsa  ve  konu  hakkında  benıde  aydınlatısa  cok  sevınırım  

ayrıca  bu  dahili ve harici  gorusmelerin ses  kayıtlarını  bir  hdd  ye  kaydetmem  lazım  bunun  için  gerek  pc yardımı  olsun  gerekse  dahili  bi  hdd  kullanılsın  ıkı  cozum  içinde  fikirlerinize ihtiyacım  var  bu  tarz  bir  calısma  hakkında  elinde  ornek  olan  yada konuyla  ilgili  bilgi  sahibi  olan  arkadaşların  yardım  ve  görüşlerini  bekliyorum  

herkese  yardımlarından  dolayı  şimdiden  teşekkurler
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

otm

merhaba
Aşağıdaki adreste santraller için yazdığım çağrı kayıt yazılımı var.download edip kullanabilirsin.referans numarasını bana verirsen kayıt kodunu yazarım.yoksa 15 gün çalışır program

http://www.telnetiletisim.com/

karel santraller için bir ücretlendirme arabirimi gerekmektedir.ben sadece alcatel santrallerle çalışıyorum ancak yazılımı uygunlaştırma işlemleri için baya bir süre karellede uğraşmak zorunda kaldım.normalde karelin anakartı(cpu)üzerinde direkt olarak printere çıkış veren küçük bir modul var.ücretlendirme yazılımı kullanmak için bu sokete takılan küçük bir kart daha veriliyor ve seri data haline çeviriyor account bilgilerini ve çıkışa veriyor

nazima

Karel bu işi net konsol server denilen bir software ile yapıyor . santral üzerinden rs232 portundan alınan bilgiler bir pc üzerinde seri portdan toplanıp database yazılıyor. daha sonra bir arayüzle (NetCM) programıyla istenilen tarih aralıklarında raporlama yapılyor.
gelen bir standart rs232 formatında her konuşma bitiminde konuşmanın başlama saati ,bitiş saati ,.görüşmeyi yapan abone vb. bilgiler text olarak gönderiliyor.
aynı raporları pc kullanmadan bir printer bağlayıp gerekli ayarları yaptıktan sonra alabilirsin.hergörüşme sonrasında printer otomatik olarak döküm alır.
bunun yanında yine piyasada örnekleri bulunan başka bir örnekde  ipbox kullanılarak bu bilgileri merkezde bir serverda toplayıp burada değerlendirmek.
bu işlemde söyle yapılıyor.
santralin rs232 çıkışınna rs232 to Ethernet cevirici konuyor.bu box üzerine girilen server ip adresine r2232 portuna gelen her görüşmeyi gönderiyor.tabii başına hangi santrale ait olduğunu bildiren bir ID koyarak böylece merkezde bulunan server üzerinde toplanan bilgiler database'e işlenip data sonra istenilen santral ücretlendirme bilgilerine ulaşılabiliyor.
ses kayıt cihazlarını konuşunda merak ettiğin şeyler varsa okonudada yardımcı olabilirim.
Cevabın bir parçası değilsen,sorunun bir parçasısın demektir..  Rafi Eitan

murat79

ben gorusme  yapan  kullanıcının  o anki konusmalarını  kaydetmek  istiyorum  nedenine  gelince  bu  kullanıcı  musteri destek  bolumunde calısmakta  ve  musterılerle  arasındakı  dialog  kaydedilecek bunu  sizce  nasıl  yapabilirim  hadi  santraldeki abone  bilgilerini  printerden aldık  bunun  yanı sıra gorusmeleri  ses olarak  ta  kaydetmem  lazım  gorusme  bilgisi  ile ses  kaydını  birbirine  nasıl  eşleriz  bu  konu  hakkında  bilginiz  varmı  acaba
------------------------------------------------------- Kim Ne Derse Desin Kim Ne Söylerse Söylesin  Sen Gel Ne Olursan Ol Yine Gel

otm

merhaba murat.

ref numarasına göre programın "program hakkında--->kayıt olma menüsüne girersen burada yukardaki kutuya 67108686 yaz alttaki kutuyada 2585446548 yaz ve tamama tıkla.sonra programı aç ve kapat.ancak ilk açılırken 10-15 saniye kadar bekle sağ alt köşeye ikon olarak gelecektir.10 saniye kadar bilgisayarın hızına göre portların sağlamlık testlerini yapacaktır.bu süre sonunda çalışmaya hazır durumdadır.ayarlarını ayarlar menüsünden santral ayarları kısmında yapabilirsin.ama daha önce seri port ayartları kısmında port ayarlarını ve hızları ayarlamalısın.
alcatel,netas,siemens,lg gibi santrallerde ek bir donanım gerektirmiyor.zaten santralin üzerinde donanım geliyor ancak karelde durum biraz değişik olabilir.
ses kayıt işlemine gelince.bu işlem santral modellerine göre çok karmaşık olabiliyor.gelişmiş santraller tamamen sayısal ve ses şifreleme özelliği ile çalıştığından ek bir kart ile ses kayıt işlemleri yapılıyor.ama sonradan yapılan ses kayıt sistemleri analog hat girişlerinden sinyal alarak hattın açılmasıyla ses kayıt işlemine başlıyor.hat kaoanıncada işlem sonlandırılıyor.gelişmiş sistemlerin bazılarında dialogic kartlar kullanılıyor.bu kartlar aynı zamanda programlanarak sesli yanıt sistemlerinde de kullanılıyor.incelemek istersen intelin sayfasına bir gözatmanı tavsiye ederim.
eğer kendin basit bir sistem yapmak istiyorsan santralin giriş portlarına paralel bağlanıp hat açıldığında kayıt yapabilirsin.
açık kapalı durumunu algılamak içinse aşağıdaki şekle bakabilirsin.devredeki led yerine bir optokuplor takarak çıkışında istediğin bir kayıt cihazını kontrol edebilirsin

murat79

arkadaşlar  su  santral  projesinde  kucuk  bir  sorun  yasıyorum  umarım  konu  hakkında  bilgisi  olan  arkadaşlar  vardır  şimdi  sorun  su  normalde  bir  hat  acıldıgı  zaman  bu  hattakı  gorusmeleri  ben  bilgisayarımın  ses  kartından  mic  girişine  cektigim  bir  kablo  ile  bilgisayarıma  kaydediyordum  buraya  kadar  sorun  yok  ama  yapmaya  calıstıgım  bu  işlemde  santralde  ya  aynı  anda  4-5  hat  birden  acıksa ve  ben  hepsinin ses  kayıtlarını  almam  lazım  işte  bu  durumda  cuvalladım  bunu  nasıl  aşarım  sizce  yanı  tek  mic  girişinden  bunu  halledebileceğimi  pek  sanmıyoprum  aynı  anda  gelen  5-6  analog  ses  i  bir  dosyaya  birbirine  karışmadan  nasıl  kaydederim sizce  ?

mustafacan

eskiden C***5 ses dekoder devreleri ve programları vardı. öyle bişi iş görürmü acaba? her sinyali faklı hz de şifrelersin sesi kaydedersin sonrada dinleme için yine aynı hz de sesleri decode edersin.

ikinci çözüm ise güncel 5+1 yada ses 7+1 ses encoder entegreler kullanmak olabilir. bu şekilde kayıt ses her kanaldan ayrı ayrı kayıt yapılabilir sonrada istediğin kanalı geri dinlersin.
belki fikir olmuşur.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

murat79

bunları  kodlayarak  kaydetmek  mumkun  ama  ozaman  su  sorun  olmazmı  sence  yani  tam  emin  değilim  amam  fikren  bana  ole  gibi  geldı  5-6 kanalı  farkı  hrz  lerde  şifrelerdim  ve  tek  dosyada  topladım  ben  bunlardan  birini encode  ederken  diger  seslerin  fısıltı  hısırtı  felan  gıbı  sarkmaları  o  an  dinlediğim ses e  karışmazmı ayrıca  bunları  tek  girişe  aynı  anda  basmam  lazım  buda  bir  sorun  olur  gibi  geliyor  bana  diğer  konu  ise  7+1  ses  encoder  entegreleri  bu  olabilir  sanırım  ama  bu  konu  hakkında  bilgim  yok  bu  tarz entergeler  için  bana  bir kac  örnek  ismi  verebilirsen  cok sevinirim  bunun yanı  sıra bu  entegrelerle  yapılmıs  bir  devre  örnegide elinde mevcut  varsa  yada  bir  link  biliyorsan bunu  yollarsan  cok  sevinirim  ?

nazima

Ses kayıt cihazları şu şekilde çalışıyor .
dinleme yapılan her telefon hattı paralel olarak cihazın portuna bağlanır . bu portlar ana işlemci tarafından birinci portdan başlanarak taranır.
yani aslında bütün portlar aynı anda kayıt edilmez.
belli bir örnekleme ile datalar kaydedilir.konuşma sona erdiğinde başlama ve bitiş saatine göre data sonlandırılıp istenilen   sıkştırma protokolu kullanılarak ilgili folder'a kopyalanır.
kayıt cihazzının herhangi bir pc ye paralel veya usb portdan bağlı olduğunu varsayıyorum.
örnek bir kayıt cihazı istersen ;
http://www.teknikom.com

murat79

hımm  peki  bu ornekleme  ve  port  tarama  esnasında  kayıt  aralarında  gecis esnasında  herhengi  bi  kesilme  olmuyormu  mesela  benım  santralım 4  hatlı  oldugunu  dusunelım  ve  pic  mc  ile  portları taratıyorum  buradakı  analog  ses  sinyalını ne  sekılde  bı  tampoında  tutabılırım  bunun  için  nasıl  bir  malzeme  kullanmalıyım  1  2cisi  ise tarama  esnasında  benım  4  hattımda  acık  ve  kullanımda  sımdı  aldıgım  orneklerı  her  turda  bır  post  etmek  mı  mantıklı  yoksa  bı eepromda  saklayıp  bellı  aralıklarla  mı  post  edılmelı  dıyelımkı  her turda  bır  post  ettık ve  4 port dan  bılgı  aldık  bunları  gonderırken  aralarda  bı  aksama  olmuyormu  yanı adam  telefonda  (ahmet ağbi) dedi  kayıta  bu  (amt ai ) gibi  bi  kopma  oranı  ile  gecmez  değil  mi  cunkı  sankı  tarama  esnasında  arada  kayıplar  olur  gibi  geliyor  bana  ?

nazima

tarama sırasında oluşacak kayıplar tamamen senin tarama hızınla alakalı yani örnekleme hızınla farkı kulakla anlamak çok mümkün değil .

tarama yaptığında portdaki analog sinyalin o anki durumunu alıp usb port üzerinden pc ye gönderip pc üzerinde tutabilirsin bunu yaparken her kanal için ayrı bir dosya oluşturman gerekiyor.
kanal bilgisini usb portdan gönderirken başına kanal numarasını eklemen gerekecek böylece gelen datanın ilgili dosyaya yazılması sağlayabilirsin.
görüşme bittiğinde ise bu dosyayı kapatıp istediğin foldera yazabilirsin.
dinlemek için birde sorgulama ekranına ve media player'a ihtiyacın olacak.

murat79

sanırım  anladım  biraz  peki  fikir  olması  icin  bildigin  bu  tarz  calısmaların  ornek  kod  yada  devre  seması olan bi  site  varmı  acaba  bu arada  yanlış  anlamadı  isem  aslında  bu  sistemin  santral ile  alakası  yok  pek  yanı  ayrı  ayrı 4 adet  harici  hattı  dahi  girsen  aynı  işlemi  gerceklestiriyor  santralde  kullanmak  için  ise  santralin  harici  hat  giriş  soketlerinden  paralel  cıkıs  almak  yeterli  gibi  ?

nazima

bu tip çalışmalar hobi amaçlı pek kullanılmazlar . zira yapılması çok kolay cihazlar değil.genelde ticari amaçlıdır. malesef elimde ornek kodları yok ama çalışma mantığı belirttiğim gibi.
seninde bahsettiğin gibi olayın santral ile bağlantısı yok. analog telefon hatlarına paralel olarak bağlantı yapılarak ses kayıt işlemi gerçekleştiriliyor.  

iyi çalışmalar.

murat79

yardımların  için  cok  teşekkür  ederim  nazima  eger  sistemi  stabil  olarak calıstırmayı  becerebilirsem  burada  yayınlarım  hepimiz  faydalanırız  :)

cozturk

Arkadaş şevkini kırmak istemem. fakat satılabilecek şekilde böyle bir ürün ortaya çıkarman en az 1 yılını alır. Dikkate alınması gereken çok fazla şey var.  Bunları zamanla görecek  şaşıracaksın. okadar fazla ki.  ve bunların hepsini  dört dörtlük yaptıktan (yapabilirsen) sonra buraya yayınlamazsın