LCD problemi

Başlatan Mucit23, 20 Kasım 2015, 14:40:07

Mucit23

Ebay üzerinden 2 adet SSD1289 çipli 3.2" TFT LCD sipariş etmiştim.

Şundan
http://www.ebay.com/itm/200908823757?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Sorun şu. LCD'lerin ikisinide çalıştıramadım.
Aynı model LCD'den daha önce almıştım. Pinleri bire bir aynı. Kamera ile uğraştığım zamanlar Bu TFT LCD için STM32F407 ve TFT nin bulunduğu bir kart yapmıştım. Çalışan LCD'yi söküp aldığım LCD'leri taktım ama bir türlü görüntü alamadım. Hatta LCD'lerden bir tanesinin ekran ışığı gidip geliyor. Ya filmde sıkıntı var yada bir yerde temassızlık var.

Diğeri ise hiç tepki vermiyor. Enerji verdiğim zaman ekran ışığı açık bir şekilde bekliyor. Acaba LCD'lerin ikiside bozuk mu çıktı? Yada STM32F407 FSMC donanımında mı sıkıntı var? Nasıl test ederim sizce

kantirici

Bazen pinler farklı olabiliyor. Buna bir bsk istersen.

Birde lcd ile iletişim durumunu sorgula, yani veri yazılıp okunuyor mu?

Mucit23

Fsmc ile sürüyordum. Software sürüşe geçmem lazım. Ancak öyle deneyeyim.

RaMu

Bir ihtimal
bu ekranlarda kontrast ayarı gibi ayarlar oluyor,
genelde kütüphanede sabit değer olarak falan tanımlanıyor,
bu değer varsa değiştirip dene.

Ama daha kuvvetli ihtimal şu
lcd ler farklı olabilir.
Özellikle sürücü entegrelerini doğru tayin edip karşılaştırmak lazım.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Daha önce bahsettiğim lcd ler arızalıydı. En azında bir tanesi arızalı çünkü ekran ışığıda sürekli gidip geliyordu. Lehimlerini vs hepsini kontrol ettim ama çalışmadı bir türlü. Ben iç taraftan filmlerinin kopuk olduğunu düşünüyorum.

Yine çinden farklı satıcıdan aynı model LCD den 2 adet daha almıştım. Elimde bir tane çalışan lcd var. Aynı karta yeni gelen LCD leri takıyorum çalışmıyor. Anlamadım gitti bu olayı. Bu yeni gelenlerde arızalı olamaz herhalde. İnit ayarları muhtemelen farklı olacak.

Elimde tam 3 çeşit SSD1289 çipsetli 3.2" LCD var. Hiç birinin kodu diğerine uymuyor. :o

Ben paneller le ilgili olduğunu düşünüyorum. Çipset hepsinde SSD1289 olsada Paneller farklı olunca init kodlarını değiştirmek gerekiyor.

mesaj birleştirme:: 20 Ocak 2016, 00:05:05

Sanırım Bendeki TFT lerin driver çipi ILI9341. Satıcıya sordum SSD1289'un üretimi durduruldu diye artık ILI9341 ile birebir uyumlu şekilde üretiyoruz dedi. Yeni Gelen TFT lerin arkasında TFT_320QVT_9341 yazıyor. Burada şüphelendim.

Satıcının SSD1289 diye satması sinir bozucu. Başta durumun farkına varsaydım negatif Feedback verirdim.

Test edebilmem için STM32F4 de 16Bit FSMC ile haberleşebilecek kodlar lazım. Elinde bu çil9341 TFTyi FSMC ile kullanan var mı?

ahmet2015

Lcd'in 0x00 nolu adresini okursan burada çipin ismi bulunur bilgi sahibi olursun Mucit23.