Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri

Başlatan XNHCX, 05 Ocak 2003, 17:28:27

_PICMAN_

Veli B.

Böyle yazsaydın bence daha şık olurdu Umut.

Benim sitem ve forumum

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "katana"Böyle yazsaydın bence daha şık olurdu Umut.

Benim sitem ve forumum

Sitemde bu devrenin linki yok...

forsa1975

Kayan yazıların baş belası titreşim olayı sutun tarama hızının  dolayı oluşuyor. Burada sutun taraması yok. Dolayısı ile titreşimde yok. Bu çok ii.
Ben bir sutun taramalı devre yaptım. Fakat titreşim/parlaklık olayını bi türlü istediğim gibi yapamadım.

Bu devrenin çalışma mantığını anlatırsan sevinirim. Aklımca bir mantık oluşturdum aslında. Fakat kafama takılan burada uçan-kaçan yazı efektlerini nasıl yapacağız ?

Yani benim mantığıma göre bu devreye data clock verdikten sonra sağdan sola yada soldan sağa sutunlar bir ileri bir iler atlayarak gidecekler. Peki ben yazıyı ters yöne hareket ettirmek istersem ?

Bu gibi soruların bir cevabı varmı ?

mustafacan

Alıntı yapılan: "_PICMAN_"PC KONTROLLÜ AKAN YAZI PROJESİ

Proteus simulasyonuda benden olsun!
ayrıca klasörde diğer dökümanlarda var.
kayan or akan yazı
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

ramsess

tesekkürler beyler projem için müthiş bi kaynak

_PICMAN_

Alıntı yapılan: "ramsess"tesekkürler beyler projem için müthiş bi kaynak

Bir şey değil.... ;)

teknikelektronikci

Sayın Arkadaşlar ve üstadlarr ben bu sene okulda proje olarak antrak taki 24 sütün kayan yazı devresini yapacam fakat baskı devre çıkarmakta zorlanıyorum eğer elinizde hazır baskı devresi (pcb) si var ise lütven bana cevap verin teşekürlerr (hazıra konmak istemem ama çok uğraştım bir türlü olmadı ) ;-)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

XNHCX

kalman

@mustafacam

yolladığın kayan or  akan yazı dosyasında hata var
Dosyayı açtığımda hiç bir  şey gözükmüyor hata sence nerden kaynaklanabilir  

herkese başarılar

teknikelektronikci

Sayın kalman arkadaşım gözükmemesinin sebebi acaba proteus un versiyonu olabilirmi ben 6.7 de açtım başarılar
                                                                           teknikelektronikci
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

vatandas30

arkadaşlar.
klavye kontrollü bir kayan yazı devresi yaptım. programı pic basic ile yazdım. devre çok güzel çalışıyor. ama karakterler kayarken (sağdan sola doğru) sanki bir sütun yanda da gölgesi kayıyor. yanan ledin sağındaki led sönük olarak yanıyor. bunu nasıl engelleyebilirim. matrixi 74ls164 ile sürdüm. acaba 74hc164 ile değiştirsem düzelir mi. veya nasıl bir çözüm olabilir. saygılar

mhk

Alıntı yapılan: "vatandas30"arkadaşlar.
klavye kontrollü bir kayan yazı devresi yaptım. programı pic basic ile yazdım. devre çok güzel çalışıyor. ama karakterler kayarken (sağdan sola doğru) sanki bir sütun yanda da gölgesi kayıyor. yanan ledin sağındaki led sönük olarak yanıyor. bunu nasıl engelleyebilirim. matrixi 74ls164 ile sürdüm. acaba 74hc164 ile değiştirsem düzelir mi. veya nasıl bir çözüm olabilir. saygılar

Muhtemelen 74164 clk pals sonunda ilgili satıra bilgi gönderiyorsundur ve bir clk pals sonunda bunu kesmiyorsundur. İşlem basamakları şeklinde yazacak olursam; 1-74164 clk palsi ver. 2- ilgili porttan satır bilgilerini ver 3- belli bir süre bekle. 4- Satır bilgilerini sil ( 0 yap söndür )  5. belli bir süre bekle 6-işlem 1 'e yeniden git... Burda kullanacağın belli bir süre bekle kısımlarını deneme yanılma ile bulabilrsin. Gözü rahatsız etmeyecek şekildeki titreşimleri ortadan kaldırmak ve bu oranda görüntü parlaklığı ile doğrudan ilişkilidir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

vatandas30

bilgi var porta.0   '74164 data giriş
clk var porta.1   '74164 clock giriş
sutun var portb

tarama:                      '16 sütunu göster
for ka=0 to 16
if ka=0 then sutun=sutun16
if ka=1 then sutun=sutun15
if ka=2 then sutun=sutun14
if ka=3 then sutun=sutun13
if ka=4 then sutun=sutun12
if ka=5 then sutun=sutun11
if ka=6 then sutun=sutun10
if ka=7 then sutun=sutun9
if ka=8 then sutun=sutun8
if ka=9 then sutun=sutun7
if ka=10 then sutun=sutun6
if ka=11 then sutun=sutun5
if ka=12 then sutun=sutun4
if ka=13 then sutun=sutun3
if ka=14 then sutun=sutun2
if ka=15 then sutun=sutun1
toggle clk
gosub bekle1
toggle clk
bilgi=0
next ka
bilgi=1
return

hocam tarama kısmı yukarıda. rica etsem dediklerini burada izah edebilir misin?

SpeedyX

Select Case diye birşey olması lazım, okadar çok if..then yerine onu kullanabilirsin daha güzel görünür.

SELECT CASE x
  CASE 1
    y = 10
  CASE 2, 3
    y = 20
  CASE IS > 5
    y = 100
  CASE ELSE
    y = 0
END SELECT