Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri

Başlatan XNHCX, 05 Ocak 2003, 17:28:27

zeren51

Elimden geldigi kadar foto yakaladım umarım anlaşılır....

peko

biraz daha uzaktan çekseydin daha iyi olurdu gibime geliyor..
Bilmiyorum diğer arkadaşlarda benimle aynı düşüncedelermi..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

zeren51

eyer sorun anlaşıldıysa problem yok dedigim gibi her karekter cıkarken mutlaka istenmeyen led kıplamarı oluyor

mhk

Görüntüye göre cevap yaz dersen yazmak zor. Lakin ne şekilde bir tasarım yaptığını bilmiyorum. Satır yada sütun tarama mı? Eğer satır tarama yaptıysan ve bilgileri shift registerden geçirdikten sonra satır tarama sinyalini veriyorsan ve belli bir süre bekliyorsan ondan sonra shift registerleri resetleyip satır sinyalini 0 yaptıktan sonra diğer satırlara geçiyorsan problem olmamalı. Yazılım ve donanım hakkında biraz bilgiye ihtiyacımız var...
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

zeren51

Pano sift register kaymalı 74hct164 kullandım ledler maximum parlaklıkta data kontrol devresinden data ve clk ucları geliyor 50 satır yani 50 tane 74hct164 var sorunu oldukca donanımda aradım ama bi sonuc bulamadım devre umut arkadaşımızın yaptıgı devre site aşagıda...

kayan yazı

mhk

Anladığım kadarıyla 2n3055 transistörü erken devreye sokuyorsun. Yazılımı bilmiyorum lakin, tüm bilgileri seri olarak 74164 lerden geçirdikten sonra 2n3055 transistörünü iletime geçirmen gerekir. Diğer bir husus bu tip bir tasarım biraz tuhaf, 50 adet 74164 ile satır yada sütun tarama mantığı ile 6-7 adet kullanman yeterli olurdu. Diğer bir husus 74164 üzerindeki bilgilerin bilgi güncellemeden önce resetlenmesi iyi olurdu.( Reset uçlarını kullanarak) 7404 entegresini hangi amaç için kullandığını da bir türlü anlamadım. Ledleri 74164 lerden hemen sonra dirençsiz sürmekte hata, bu entegrelerin dayanabilecekleri akım sınırlıdır zaten. İllede bununla uğraşacağım dersen , yazılımı iyi kontrol et. Gönderilecek tüm yazı bilgileri 74164'lere yerleştikten sonra 2n3055 'i iletime geçir. Yinede satır yada sütun taramayı tavsiye ederim. Buraya bir gözat;

http://picproje.com/index.php/topic,5371&start=15
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

arslan74

Merhaba arkadaşlar,
Yeni başlayanlar için kolaylık olsun diye kendi cizdiğim ekran devresinin PCB'si yolluyorum. Her bir kart 5 adet 7x5 matix displayli. kac adet display isterseniz, o kadar kartı peş peşe bağlamanız yeterli. Displayler 74HC595 ile sürülmüştür.

Bu plaketi yapmak isteyen arkadaşlara cizimide gönderiyorum.

http://www.hemenpaylas.com/download/201958/Kayan_yazi_ekran.cdr.html

Dosya Coreldraw formatındadır. Corelden direkt cıktı alacaksınız.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

zeren51

En sonunda bu devreden vazgececem bıktım artık sabır taşlarım eridi kırıp atacam plateti o naktaya geldi başka bir devre yapacam arslan74 hocamızın yaptıgı devre güzelmiş biraz daha devreye acıklama yazarsan vevinirim ....

arslan74

Resimde basit bir örnek var. Bunula cok rahat ve sorunsuz çalışır. Resimde bir adet 16F877 kullanımıştır. Ama cok rahat 16F876 ilede çalışır.

Kendi yaptığım başka bir devre şeması.

Ve devrenin PCB resmi tarih 09.03.2004.

Çalışmalarınızda başarılar,

Hasan ARSLAN

e3

@arslan74

Sayın hocam çok teşekkür ederiz bize verdiğiniz devre şeması ve baskı devre için.Fakat devrenin kodlarını vermemişsiniz..Bu halde devreyi yapmak mümkün olmayacaktır....Bir de bir sorum olacak........
Bu matrislerin yerine 10 mmlik ledler kullansak devre şemasını nasıl değiştirmemiz gerekir??? Yani matris gibi ledlerle devreyi oluştururum ancak sürücü devresinin gücü buna yetmeyeceği için nasıl bir sürücü devresi yapmamı tavsiyr edersiniz....???????????????? Saygılarımla.Herkese iyi günler........
.eem.

arslan74

Alıntı YapBu matrislerin yerine 10 mmlik ledler kullansak devre şemasını nasıl değiştirmemiz gerekir??? Yani matris gibi ledlerle devreyi oluştururum ancak sürücü devresinin gücü buna yetmeyeceği için nasıl bir sürücü devresi yapmamı tavsiyr edersiniz....????????????????

74HC595 cıkşa uln2003 bağlarsın ve ledleri onunla sürersen sorun olmaz.
Örnek kod vermedim, cünkü ihtiyac duyacağınızı zannetmedim. Sizde devreyi önce yapıb bir çalıştırın, birkaç deneme yapın ve eğer o zaman ihiyac uyarsanız size örnek kod veririm.

Selamlar,

Hasan ARSLAN

e3

@arslan74

Sayın hocam cevabınız için çok teşekkür ederim...Tabiki ULN 2003 aklıma geldi....Ancak ben transistör le ilgili bir uygulama düşünmüştüm...
Yorumlarınız ve devreleriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim...Devre üzerinde çalışmaya başlayacağım..(Biraz acemilik var daha.. :lol: )
Eğer işin içinden çıkamazsam siz sevgili büyüklerimden yardım isterim.. ;)  Herkese iyi günler.....Saygılar.......  :lol:  :o  :)  :D  :P
.eem.

sapkaliamca

Hasan hocam ellerine sağlık teşekkür ederiz uğraşlarını bizimle paylaştığın için biz acemiler için büyük fırsat verdiklerin teşekkürler.
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

arslan74

Yoğun istek üzerine Projenin kodlarını veriyorum. Kodlarda hiç bir sorun yok kesinlik çalışıyor. Çalıştıramayan arkadaşlarımızın proje üstünde biraz daha çalışmaları gerek.

http://www.hemenpaylas.com/download/222492/80_karakterlik_kayan_yazi_projesi__Ver2.1_.rar.html

Çalışmalarınızda başarılar,

e3

@arslan74

Aslan hocam çok teşekkür ederim...Aslansınız valla.... :lol:  :lol: Kodlar için çok teşekkür ederim........Herkese iyi günler...Saygılarımla.... ;)  :lol:
.eem.