Mikroişlemci Kontrollü ayarlı güç kaynağı varmıdır?

Başlatan Mucit23, 02 Aralık 2015, 10:56:26

polleme

Bence en doğru ve verimlisi PWM ile yapmak. Mevcut bir güç kaynağının trafo çıkış voltajını PWM ile kıyıp istenilen voltajda çıkış almak ve geri besleme ile de bu voltajın sabitliğini sağlamak. Bir MCU'ya bağlanan bir rotary encoder ile MCU çıkışından istenilen darbe oranında PWM üretilmesi ve çıkışın okunması ile bunun sabitlenmesi mümkün.

Ben bir 100 TL'lik güç kaynağı alıp içine bir SMPS ızgaralı adaptör, MCU ve ek devre ile bunu yapmayı düşündüm ama ev için tek adet yaptığımda harcayacağım zaman ve emeğe değmeyeceğini düşünerek şimdilik vazgeçtim. Ama aklımda durmaya devam ediyor. Düşündüğüm yapıda bir adet 48V SMPS adaptör (trafodan çok hafif oluyor), Ebay'den alacağım 5-10A step down power modül ve volt-amper metre panelleri var. Bir güç kaynağı kutusuna konulup tamamen SMPS altyapılı bir güç kaynağı olarak kullanılabilir.

mehmet

@ercan_t' nin ATX güç kaynağı üzerinde değişiklik
yaparak çalıştırdığı 0-32V./0-14A. cihaz var...

Ref:
http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Mucit23 - 03 Aralık 2015, 11:21:39
Şuanda aslında nasıl yaparım tam bilmiyorum. Yapılmak istenen cihaz üretilirse yapacağı işin getirisi, cihazın maliyetinin çok çok üstünde olacağından şimdilik maliyet çok'da önemli değil şeklinde düşünüyorum.

Ben sıfırdan mcu ile yapmaktan ziyade hazır bir ürünü nasıl dijitalleştiririm konusuna kafa yormuştum.

Evet soruyorum şimdi Piyasada 0-30V 0-5A ayarlı güç kaynakları var. 200-300TL gibi bir fiyata alınıyor neredeyse hepsi analog olarak çalışıyor. Bunları dijital kontrollü olarak modifiye etmek mümkün mü? Oradaki voltaj ayar potansiyometresini atıp yerine rotary enkoder bağlamak istiyorum. Ben ilk başta amatörce pot yerine dijital potansiyometre bağlayıp çıkış geriliminden geri besleme yaparak gerilimi ayarlarım diyordum. Nasıl çalışır bilmiyorum.

Başka seçenek var mı?

verdiğim cevabı inceledin mi? sorularının tamamına cevap olabilecek ve piyasadaki çin mallarından daha ucuz(ve kaliteli, aynı zamanda hızlı) iş çıkarmanı sağlayacak öneriyi sunuyorum;

Şuanda aslında nasıl yaparım tam bilmiyorum.

diyorsun.

gerçekten bu konuda çözüm aradığına eminmisin?

Maxim

bu opa548 enteresanmış gerçekten (opa549 daha enteresan)

1-25v 0-5A güç kaynağı

LukeSkywalker

OG

Muhtemelen bir opamp bir de voltaj takipçisi güç transistorü ve onun yan elemanları içeriyordur. Bu çıkış elemanlarının getirdiği sınırdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ecunnu

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Aralık 2015, 19:02:39
Çıkış neden minimum 1.2V acaba OPA548'de?

Hocam dikkat ederseniz opampin noninverting (+) ucuna bagli potun geriliminin 0,12v ile 2.5 v arasinda degistigini gorurusunuz, Opamp bu gerilimi alip 10 ile carpip cikisa veriyor yani cikis 1,2v ile 25v arasinda degismis oluyor. Sanirim gürültüyü en aza indirmek icin cikis(Vo) ile V- girisi arasinda minimum 1V olmasi gerekiyor. O yuzden cikisin 1V altina inmesini istememisler. Ama gercektende enteresan bir opamp :)

LukeSkywalker

Oraya dikkat etmiştim fakat neden 0V'a çekemediklerini anlayamadım. Alıp denemek lazım diyeceğim ama pahalı meret.
Zaten not düşmüşler dikkat etmemiştim, op-amp rail to rail olmadığı için bu durum ortaya çıkıyor.  Vo<=0V V-<=-1V demişler zaten.

Mucit23

Alıntı yapılan: ahmet_zxc - 03 Aralık 2015, 15:26:31
verdiğim cevabı inceledin mi? sorularının tamamına cevap olabilecek ve piyasadaki çin mallarından daha ucuz(ve kaliteli, aynı zamanda hızlı) iş çıkarmanı sağlayacak öneriyi sunuyorum;

Şuanda aslında nasıl yaparım tam bilmiyorum.

diyorsun.

gerçekten bu konuda çözüm aradığına eminmisin?

Evet ilk başta dikkatimi çekmedi aslında.

Şimdi inceledim. Gerçekten ilginç bir çip. Tek başına herşeyi hallediyor. Çıkışının 5A olması daha ilginç.

Opamp'ın tam olarak sıfıra yaklaşamamasının sebebi rail to rail olmamasından kaynaklanıyorsa eğer V- girişine en azından -5V uygulamak gerekir. Ozaman tam sıfırdan başlayabilir.

CLR

L4070A(switching) kullanırsanız 10A ayarlı güç kaynağı yapabilirsiniz. "EASY DESIGN WITH L4970" inceleyin. Sadece şu konuda uyarayım çıkış boştayken yaklaşık 35mA gibi bir yük istiyor, yani çıkışına bir wattlı direnç bağlamanız lazım. Sonra çalışmıyor veya hatalı çalışıyor diye çöpe atmayın. Ayrıca power on/off pini de yok.
Knowledge and Experience are Power

kantirici

Tekli alımda opa548  15 dolar fiyatı var digikey de. Bu fiyata güç kaynağı alınır :);

mehmet

Alıntı yapılan: kantirici - 04 Aralık 2015, 10:30:45
Tekli alımda opa548  15 dolar fiyatı var digikey de. Bu fiyata güç kaynağı alınır :);
Ya opa549 ne kadar mış? O0
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: kantirici - 04 Aralık 2015, 10:30:45

yaklaşım tarzınız bayağı..

öncelikle konunun başlığına bakarsanız, mikrokontrolcü ile kontrol edilebilecek güç kaynağı aranıyor.

alınır dediğiniz yerden; 15 dolara bana akım gerilim(30v 5a) kontrollü güç kaynağı gösterebilirmisiniz.

işinize geldiğinde mouser den fiyat alıp işinize geldiğinde ali baba, ayşe teyzeden fiyat almak niye?

548 aliexpress te 2,5 dolar;
http://tr.aliexpress.com/item/OPA548T-OPA548F-OPA547F-OPA547T-OPA548-OPA547-genuine-original/32532456710.html?isOrigTitle=true

549 da 9 dolar;
http://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-5PCS-OPA549T-OPA549S/32342737292.html?isOrigTitle=true

zorlaştırmayalım kolaylaştıralım lütfen!

pea

eBay'de 2$'a hazır 3A'e kadar step down modüller var. Göstergeli, akım ayarlı, gerilim ayarlı, her türlü çeşidi var.
2 tane paralel bağlanıp, geribeslemesi de mikrokontrolcü ile yapılabilir.

Büyük olasılıkla çakma olan entegrelere 5-10$ vermeye gerek yok. (Bkz: düşük satış adetli satıcı profilleri)

mistek

Bu opampla tanışmak iyi oldu. Aklımızda bulunsun lazım olabilir.
Teşekkürler @ahmet_zxc
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R