robot kolu kumandası için android tabanlı uygulama ile kontrol geliştirme

Başlatan halnpx, 04 Aralık 2015, 12:16:17

halnpx

Arkadaşlar merhaba,

bir süredir pic programlama üzerinde çeşitli kendi ihtiyacımı gören çalışmalarım oldu, genelde aradığımı forumlarda buluyordum fakat aşağıdaki konuları tam olarak göremedim, kısım kısım cevaplar bulabiliyorum.
çalışmasını yaptığım bir uygulamayı yeni özellikler katarak ilerletmek istiyorum. yapmak istediklerim:

1. devrede kullandığım PIC leri (16f877a vb) dışardan gelen komutlara da açmak. Örneğin takılacak bir SD karttaki belirli bir adresteki bir alt programı çağırmak veya bu programı dahili hafıza gibi çalışacak başka bir PIC e aktarmak ve oradan programları gerektikçe kullanmak.

2. bu uygulamada bazı servo motorları ve çevre birim elemanları (led, röle vb.) kumanda ediyorum. Bunu şu anda bir kumanda panelindeki düğme, siviç vb tuşlara basarak yapıyorum. Burada yapmak istediğim yenilik ise bir tablet veya akıllı telefon gibi cihazlardaki android vb işletim sistemlerinde çalışacak bir uygulamanın (bu uygulamayı ayrıca çalışıyorum, buradaki sorum mobil uygulama tarafı değil) arayüzündeki buton, siviç vb tuşlarla kumanda etmek.
Amacım eski moda kumanda panelini birkaç tuşa indirip tamamen iptal etmek. Mobil uygulamadaki arayüz ile bütün kumanda işini yapmak. haberleşme için kablosuz bluetooth gibi yakın-orta mesafe çözümünü veya kablolu opsiyon için de USB bağlantısını alternatifli düşünüyorum. GSM üzerinden bir haberleşme istemiyorum, zira biraz robotik uygulama ve kullanıcının görmeden işlem yapması pek olası değil.

bu konularda tecrübesi veya bilgisi olan arkadaşlar gerekli protokoller, kitaplar vb kaynak paylaşabilirse memnun olurum. spesifik bir problemim yok fakat kaynak bulmakta zorlanıyorum, belki de doğru anahtar kelimelerle arama yapamadım.

değerli görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

halnpx