Analog modül giriş empedansı

Başlatan frederic, 09 Aralık 2015, 20:52:25

frederic

Yukarıdaki iletimde bahsettiniz yapıyı çizdim zaten hocam, akım okurken V_I ucları birleşiyor. Gerilim empedansı 500k - akım ise 100R.

yas

Çizimini gördüm zaten 100 ohm tam olarak doğru yerinde değil. Buraya bir bakarsan daha anlaşılır olacak senin için galiba
http://www.vaeprosys.cz/dokumentace/ac500/English/CHM-Files/CAA-Merger-2/S500-FBP/Analog-IO-Modules/AI561.htm
0-10V okumayı yaptıktan sonra gerisi 250 ohm luk direncin marifeti.

frederic

Hocam burda mesele direnç bloğunun akım ve gerilim için ölçüm noktasını aynı noktadan alıp, tek kanaldan okuma yapabilmek. Bu sebeble o 100r'lik direnci başka bir yere koyamayız. Ayrıca verdiğiniz linkte analog girişlerde opamplı bufferlar var gördüğüm kadarıyla, opampların bu tarz ölçümlerde dezavantaj olduğu kanaatindeyim ben. Sadece dirençler üzerinden yapılan bir ölçüm daha sağlık olacaktır.

yas

Adc nin içerisinde op amp yok mu? Verdiğim link ABB plc nin analog modülüdür herhalde ABB bizim kadar anlıyordur bu işten :)
Okuma kanalın tabiki tek sadece direnç bağlantısını değiştirebilmen için direnci ya klamens ile dışarı taşıyacaksın yada jumper kullanacaksın.

frederic

frederic

Merhaba dostlar, garip bir sorun yaşıyorum sizlere danışmak istedim. Şimdi ben test devremi 0-10V için bildiğiniz üzere toplam 500R olan 3 dirençlik gerilim bölücülerden MCP3424'e giriyordum ve sıkıntı yaşamadan okumayı gerçekleştirmiştim.

Fakat bir önceki mesajlarda paylaştığım toplam empedansı 500K olan devrede sıkıntı yaşıyorum. MCP3424'Ü karta takınca normalde 2V aldığım ölçüm ucundan 1V okumaya başlıyorum. İşin sıkıntı tarafı birde bu değer lineer olarak değişmiyor, yani 5V verdiğimde bu sefer 0,5V'a ineceğine misal 0,8V görünüyor. Topam direnci 500R'ye indirdiğimde ise herşey düzeliyor.

Bu durumu nasıl anlamlandırabiliriz acaba ? Gerilim bölücü bloğum aşağıdadır.

PROTECH_

100k ve ustu gerilim bolucude sikinti yasaman normal.
Gerilim bolucu cikisiNi opamp ile buffer yapip oyle olcmeyi dene
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN