N kanal mosfet source ayağından akım ölçümü nasıl yapılır.

Başlatan F.T, 14 Aralık 2015, 23:52:19

F.T

Yukarıdaki gibi bağlantı ile akım ölçmek istiyorum.Bunu ölçerken hangi noktalara dikkat etmeliyim?adc ölçümünü nasıl değerlendirmeliyim?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Erol YILMAZ

Aku 'nün durdugu yer kafa karistiriyor,
Bu semada birsey yanlis...

iyildirim

Evet, kafa karıştırıyor.
ADC bacağında negatif gerilim olacak ve PWM vede  mos işe yaramazmış gibi görünüyor. 

ferit06

Şemanın bir şarj cihazına ait olduğunu düşünüyorum ve buna göre şemada ters bir şey yok.  Vcc PIC in beslendiği  kaynak değil. Vcc>12V.

ADC0 ile akü voltajı ölçülmeye çalışılıyor ancak  buradan Vcc ölçülebilir. Akünün negatif ucundan da bir ölçüm yapılıp ölçülen VCc den farkı ile Akü voltajının bulunması gerekir.

Gerilim ölçümü yapılrken PWM nin  boşluk olan anlarında, ADC1 ile akım ölçülürken PWM nin darbe anlarında ölçüm yapılması gerekir program buna göre yazılmalı.

z

Böyle bağlantı olmaz.

Mos iletimde olsun olmasın paralelindeki diyod zaten akünün sürekli olarak devrede olmasına neden oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

ipek

@z hocam
Unitrode UC284x current regulator SMPS aynı topolojiyi kullanıyor ve mosfet,tin dump diyotu bir sıkntı çıkarmıyor,burada diyot olsunda 07 volt sorun yaratsın acaba yanlışmı düşünüyorum.

z

Burada sıkıntı yaratan malzeme akü.

Akü değil de yük olsaydı sorun olmayacaktı.

Mosu yok say ve akü ile mosun paralel  diyoduna odaklan. Mos orada diyodu kısa devre etmekten başka iş yapmıyor. Mos iletimde olmasa bile diyod akıma yol teşkil ediyor. Dikkat edersen diyod  iletim yönünde.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ferit06

@z hocam,
@F.T. halen bir açıklama yapmamış ama, burada akü besleme için kullanılmıyor. VCC >12V (akü gerilimi) dolayısı ile Diyodun iletimde olması sözkonusu değil.

F.T

Merhaba herkese kolay gelsin.Mesajı akşam yazmıştım.İş ortamında pc kulanamadığım için geç oldu.

Bu ölçümü uygulamış değilim.Uygularsam nasıl  uygularım nelere dikkat etmem lazım diye konu açmıştım.Z hocamın dediği gibi bu sistemde akü olduğu için sanırım mos diyodu sıkıntı yapar diye bende düşününce doğru olduğunu gördüm.Bencede sorun var diye düşünüyorum.Bu şemayı nette örnek olsun diye koymuştum.Hiç bu tarafını düşünmemiştim.Fakat benim yapmak istediğim işte  akü yerine power led olacak.Yapmak istediğimde power ledin akımını kontrol etmek.Z hocam sanırım bunda bir sorun olmaz.Bu düzeltmeden sonra adc1 ile şönt direnç üzerinden mos iletimde iken geçen akımın oluşturacağı gerilim düşümü ferit06 hocamın dediği gibi mos iletimde iken adc1 den ölçülen gerilim ile anlaşılacak.Ama programsal olarak nasıl bir formül olmalı.İşin bu noktasındayım.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

mehmet

Hocam, akım sabit mi olacak? Sabit olacak
ise mcu kullanmadan da yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

F.T

Mehmet hocam akımı sabit tutucam.Devrede zaten mcu kullanıcağım için bu işide yaptırayım dedim.Ayrıca devre voltajı 4.5 volt ve pil ile besleniyor.Minimum 3.2 volta kadar led akımını pwm kontrolü ile sabit tutmayı düşünüyorum.Ondan dolayı devre voltajını optimum kullanmam gerekiyor.Hazır led sürücüler var fakat istediğim kadar ledi yakacak yok bir kaç tane kullanmam gerekiyor.Varsada pahalı bu şekil bir yöntem ile işi çözemezmiyim.Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

F.T

Alıntı yapılan: mehmet - 15 Aralık 2015, 20:25:55
Hocam, akım sabit mi olacak? Sabit olacak
ise mcu kullanmadan da yapılabilir.

Mehmet hocam mcu kullanmadan besleme aralığı 3-4.5 voltdc , led gerilimi min 3 - max 3.2  volt 20ma olan 34 adet parelel  ledin akımını nasıl kontrol ederiz.

vdd belli , akımda belli , resimdeki rs ve rg yi nasıl hesaplarız.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

HexfeT

Ledler paralel bağlanarak sürülmez. Bu şekilde her ledden eşit akım geçmesi sağlanamaz çünkü.

Seri bağlanır ve akım sınırlaması ile sürülür. Besleme voltajı yetersiz ise yükseltmek gerekir. Led sayısı çok fazla ise seri bağlı bir kaç grup halinde ve her grup için ayrı ayrı akım sınırlaması ile sürülür.