mikrodenetleyici kontrollü triyak

Başlatan Emre MERMİ, 16 Aralık 2015, 16:24:32

Emre MERMİ

merhaba hocalarım,

sabahtan beri ( abartı değil cidden sabahın 10 undan beri, saat şuan 16.17 ) mikrodenetleyici ile triyak nasıl sürülmelidir, neler kullanılır onu araştırıyorum. Hiç bir şey bulamadım. Evet hiç bir şey bulamadım. Tamam triyak tristör nasıl çalışır nasıl kesime götürülür bunları anladım ama mikrodenetleyici ile yapılan bir devre kestiremedim gözüme. Yani o kadar çok devre o kadar çok şema var ve ben bu konuda o kadar bilgisizim ki baktığım şeylerin hangisi doğru hangisi yanlış karar veremiyorum.  Moc entegreleri var bunlarla ilgili onlarca şema var hangisini kullanacağıma karar veremiyorum. Ayrıca ilk başta transistörle sürmek istiyordum triyakı onunla ilgili hiç şema bulamadım. Eğer kullandığınız transistörle triyak süren devre varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

t2

Emre MERMİ

@t2 hocam bu nasıl bir şema max 2 Amper için on off yapacaktım :)

Cemre.

Alıntı yapılan: Emre MERMİ - 16 Aralık 2015, 16:35:17
@t2 hocam bu nasıl bir şema max 2 Amper için on off yapacaktım :)

On-Off yapacaksanız Zero-Crossing Detector kısmına ihtiyacınız yok demektir, yani öyle biliyorum. Yapmanız gereken yine bu şemadaki TRIAC sürme kısmına sadık kalın, Gate'e bir pulse sinyali katarı uygulayın. Yani kısa süreliğine 1 sonra 0 yapmak yerine 1 0 1 0 1 0 gibi bir pulse katarını gate'e uygulayın. Bu şekilde sorun olacağını sanmıyorum, hocalarım daha doğrusunu belirteceklerdir.
İyi günler.

mg1980

MOC3021 v.b.gibi optoların datasheetlerinde standart şema olması lazım onlardan biri bu işe yeter.Şema koyma işlemini bilebilsem halen çalışan basit bir devre şeması koyardım ama bilemiyorum.

Andromeda

Kapıdaki kond.  ün  vazifesi ne?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: mg1980 - 16 Aralık 2015, 17:14:53
MOC3021 v.b.gibi optoların datasheetlerinde standart şema olması lazım onlardan biri bu işe yeter.Şema koyma işlemini bilebilsem halen çalışan basit bir devre şeması koyardım ama bilemiyorum.

hocam 10 tane kullanacağım için moc almak istemedim bir de. bide burada bulunması sıkıntı o yüzden direk transistörle sürmek istiyorum olmadı netten moc sipariş etcem. ama öncelik transistör. Dediğiniz gibi datasheetteki şemaları gördüm. Bu sefer de hangi MOC entegresini kullanmalıyım diye kararsız kaldım.

z

Triac'ı DC ile tetiklemek sıkıntılı. 4 bölgede de DC tetiklenebilen triaclar özel sınıf oluyorlar.

Sıradan triaclar DC tetiklendiklerinde 4 bölgede de simetrik davranmazlar. Bir bölgede A1-A2 voltaj 10v olunca tetiklenir bir bölgede 100v vs....

Yok denemek istiyorum diyorsan İşlemcinin port çıkışını bir kaç yüz ohm üzerinden gate pinine, triac'ın A1 bacağını da işlemci devrenin GND sine bağla.
Gate akımı yüksek ise emetör çıkışlı devre üzerinden sür. Emetör direncin 100 ohm civarı olursa parazitik tetiklenmelerin de önüne kısmen geçersin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

Zero-Crossing Detector kısmına her zaman ihtiyacımız
var. Alternans sıfırda iken açma/kapama yapmak en
uygun olanıdır...

39R 3-5W civarı kullanılmalı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Cemre.

Alıntı yapılan: mehmet - 16 Aralık 2015, 17:43:20
uygun olanıdır...

Evet hocam haklısınız. Ben de hatamı farkettim yazacaktım ki sizin yorumunuzu gördüm. Teşekkürler.

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: mehmet - 16 Aralık 2015, 17:43:20
uygun olanıdır...

hocam 330r 360r ve 100nf kaç watt ve volt olmalı ?

mesaj birleştirme:: 16 Aralık 2015, 18:07:09

birde hocam 3041 yerine 3022 kullansam olur mu ?

mehmet

390R ve 330R 1/2W ve 100n/400V. kullanmak
emniyet açısından uygun olacaktır...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Emre MERMİ

hocam verdiğiniz devreyi kurdum moc3041 kullandım, devreyi anahtarladığımda klemenslerden 220 yi de ölçüyorum. Klemense,  masamda kullandığım lambayı bağlıyorum. Muhtemlen 20w lık bir tasarruf ampulu. Anahtarlama yapınca lamba çok güzel yanıyor. Buraya kadar sıkıntı yok. Anahtarlamayı kapatınca lamba tamamen sönmüyor pır pır ediyor. Klemenslerden ölçtüğümde 80-90v luk bir gerilim görüyorum. Yük bağlı olmayan klemenslerde triyak iletimdeyken 220 kesimdeyken 0v oluyor. Yük bağlı klemenste iletimdeyken 220v kesimdeyken 80-90v ölçüyorum. Yükü hangi triyaka bağlasam aynı sorunu yaşıyorum.

Yük olarak telefon şarj aleti bağlayıp telefonu şarj ettiğimde ise lambada yaşadığım sorun ortadan kalkıyor. İletimde 220 kesimde 0 v görüyorum. Zaten telefon bağlıyken kesimde 80-90 v görsem telefon şarj olmaya devam eder herhalde.

Sorunun cevaplanması kolay olsun diye uzun uzun gözlemlerimi yazdım. Çok uzun olduysa affınıza sığınıyorum. Sorunun sebebi ne olabilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

z

Triac off olsa bile A1-A2 uçlarına paralel bağlı RC elemanları dolayı çok küçük güçlü yüklerin uçlarında voltaj düşümü oluşur.

RC yi sökmeyi dene. Olumsuzluk yaşamazsan öyle kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emre MERMİ

Alıntı yapılan: z - 27 Aralık 2015, 01:54:05
Triac off olsa bile A1-A2 uçlarına paralel bağlı RC elemanları dolayı çok küçük güçlü yüklerin uçlarında voltaj düşümü oluşur.

RC yi sökmeyi dene. Olumsuzluk yaşamazsan öyle kullan.

hocam a1-a2 uçlarını göremedim de 39r ve seri bağlı 100nf den mi bahsediyorsunuz ?